';

Rozhovor: Cara Buono

Vydáno dne 18.05.2022 (442 přečtení)
Na Comic-Conu Prague bylo možné spatřit také sympatickou americkou herečku, kterou budou patrně ponejvíce znát příznivci seriálů Rodina Sopránů a Stranger Things. 

 


 

FDb: Váš první film se jmenuje Gladiátor a v devadesátkách na mě měl docela velký vliv. Pamatujete si ještě váš první natáčecí den?
Cara Buono: Byla jsem v té době ještě na vysoké škole a na jeden semestr jsem studium přerušila, abych mohla v Gladiátorovi hrát. Na place jsem byla vlastně jediná holka. Jinak tam byli jenom samí kluci, kteří boxovali. Pamatuju si, že jsem se cítila dost nesvá, protože tam nebyla jiná herečka, se kterou bych si mohla popovídat. A tak jsem se rozhodla, že s klukama budu taky trénovat box. Naštěstí souhlasili. A ta láska k boxu mi zůstala. Tenkrát jsem se díky tomu cítila být skutečnou součástí toho filmu. Moje postava tam sice neboxuje, ale já jsem chtěla dělat to, co ostatní. Navíc jsem se mohla učit od opravdových profíků.
Pamatuju si, že kameraman Tak Fujimoto, který krátce předtím pracoval na Mlčení jehňátek, se ke mně choval moc hezky. Stejně jako Brian Dennehy, kterého jsem měla moc ráda. Byl prostě báječný. Také chodil na Kolumbijskou univerzitu jako já. Ale když tam chodil on, tak ještě nebyly smíšené třídy, takže chodil do školy jenom s dalšími kluky. Občas si z toho dělal srandu a říkal mi: „Nevěřím tomu, že na tu školu začaly pouštět i holky.“ Na tom place byl pro mě taková otcovská postava. Dával na mě pozor a vídali jsme se i dál, protože jsem chodila na jeho představení do divadla.

FDb: To jste vlastně odpověděla na moji další otázku, protože se týkala Briana Dennehyho. Podle mě to byl jeden z nevíce nedoceněných herců. Možná proto, že často hrál záporné postavy, ale věřím tomu, že ve skutečnosti to byl hodný, slušný člověk …
Cara Buono: Rozhodně souhlasím. Také mně připadá, že je jako herec nedoceněný. Byl velice chytrý, mimo jiné dobře znal díla předních filozofů. Pamatuju si, že jsem ho viděla na Broadwayi ve Smrti obchodního cestujícího. Po představení jsem šla do zákulisí a rozbrečela jsem se, protože v té hře byl tak úžasný. To byl herecký výkon jak z jiného vesmíru. Neuvěřitelné působivý. Tak se mě ptal, proč brečím a já jsem mu řekla, že si nemůžu pomoct, že je prostě tak skvělý herec, že by tu hru měli vidět všichni lidé na světě. Byl úžasný.

FDb: Hlavní roli Tommyho Rileyho v Gladiátorovi hraje James Marshall. Měli jste nějaké společné zkoušky během předprodukční fáze?
Cara Buono: Ne, neměli. Potkali jsme se vlastně až na place. Pověstnou chemii jsme měli od začátku, protože jsme spolu velmi dobře vycházeli.

FDb: Jste s ním pořád v kontaktu, případně i s režisérem Rowdym Harringtonem?
Cara Buono: Ne, nejsme. Už je to dávno, co jsme natáčeli.

FDb: Hypotetická otázka, o čem si myslíte, že by bylo pokračování Gladiátora, kdyby vzniklo hned po prvním filmu?
Cara Buono: Nad tím jsem nikdy nepřemýšlela. Napadá mě možná souvislost s filmy o Rockym, kde se vždycky objeví nějaký nový záporák, a pak proti sobě boxují. Nebo by možná Tommy přestal boxovat a zůstal se svojí rodinou.

 


 

FDb: Dvacet roků zpátky jste se podílela na vzniku anglické verze české počítačové hry Mafie. Vzpomínáte si?
Cara Buono: Samozřejmě, že si vzpomínám. Ale doteď jsem nevěděla, že ta hra je původně česká! Protože mě na tu práci najala americká společnost Rockstar Games. A oni mně neřekli, že ta hra není přímo jejich. Takové informace vám při namlouvání postav obvykle nedávali. V tomhle si myslím, že se teď situace změnila a těch informací vám řeknou mnohem víc.

FDb: Určitě to musela být docela jiná zkušenost, když jste mohla používat jenom hlas …
Cara Buono: Bylo to zábavné. Počítačové hry mě bavily a bavil mě i proces toho namlouvání. Najmou si vás jako herečku, řeknete padesát různých věcí a oni to pak do té hry zakomponují. Jsem ráda, že jsem se na tom mohla podílet. Těch počítačových her jsem namlouvala víc. Například tu podle filmu Válečníci. Namlouvání postav v počítačových hrách je opravdu zábava. Ráda bych namluvila ještě nějaké další.

FDb: Objevila jste se taky ve slavném seriálu Rodina Sopránů. Viděla jste už prequelový film Všichni svatí mafie?
Cara Buono: Viděla a moc se mi líbil. Mladší verzi Tonyho Soprana tam hraje Michael Gandolfini. Potkala jsem se s ním osobně a je to moc fajn člověk. Mám ráda tenhle žánr a myslím si, že stvořitel Rodiny Sopránů David Chase je neuvěřitelně talentovaný. Jako scenárista, režisér i producent.

FDb: Ještě předtím, než vzniknul MCU (Marvel Cinematic Universe), jste hrála matku Bruce Bannera v Hulkovi. Jaká je první věc, kterou si vybavíte, když někdo zmíní tenhle film?
Cara Buono: Moc se mi líbily komiksy a jsem ráda, že jsem mohla být součastí tohoto filmu jako Hulkova matka. Tady si pamatuju svůj první natáčecí den. Točili jsme scénu porodu, kdy se mně má narodit budoucí Hulk. Ta scéna byla hodně dlouhá, vzhledem k tomu, jak jsme ji natáčeli. Před natáčením se mě ptali, jestli mám děti a já jsem je tehdy ještě neměla. Tak najali nějakou ženu-matku, aby mi ukázala, jak probíhá porod. Pamatuju si, že mi režisér Ang Lee řekl: „Má se narodit Hulk, takže to bolí víc, než když se má narodit normální dítě.“ Říkala jsem si: „OK, takže se začne proměňovat Hulka zrovna při tom svém porodu?“ (smích) Tak jsem prostě hodně křičela, což ještě podpořili speciálními efekty. Tu ženu, kterou najali jako koučku, jsem nakonec ani nepotřebovala. Pamatuju si taky, že tam měli jako rekvizitu připravené dítě, které bylo schválně nazelenalé jako Hulk a vypadalo velmi realisticky.

 
 

FDb: Od natočení Gladiátora letos uplynulo třicet roků. To znamená, že jste svoji kariéru započala už před více než třiceti rokama. Na co jste z ní osobně nejvíc pyšná?
Cara Buono: No jo, přes třicet roků. To abych už pomalu dostala hodinky a šla do důchodu, jak se to dělává. (smích) Ne, dělám si srandu. Byla jsem hodně mladá, když jsem začínala. Ale když jsem byla na Broadwayi, hrála jsem ve hře Tenneseeho Williamse Tetovaná růže, což byl jeden z vrcholů mojí kariéry. Ale řekla bych, že je to remíza. Nejvíce pyšná jsem na Šílence z Manhattanu, Rodinu Sopránů a Stranger Things. Jsou to zcela odlišné projekty, ale všechno to byly mimořádné zážitky. Ze všech se staly v podstatě fenomenální seriály. Jsem šťastná, že jsem mohla být součástí takových seriálů, o kterých lidé stále mluví a které jsou považované za televizní mezníky.

FDb: Přemýšela jste někdy, že byste si napsala pro sebe scénář, jako to udělali například Ben Affleck a Matt DamonDobrým Willem Huntingem?
Cara Buono: Ano. A je zajímavé, že to říkáte, protože kdysi dávno jsem pro sebe psala scénáře, některé jsem dokonce i prodala. Pak jsem chtěla rodinu a věnovala jsem se jiným věcem. Teď bych se k psaní ráda vrátila a napsala si roli, kterou bych si ráda zahrála, než abych čekala, až ji napíše někdo jiný a nabídne mi ji. Každému říkám: „Pište svoje vlastní věci. Nepotřebujete na ně ani hodně peněz. Vždyť dneska můžete natočit film i na iPhone!“ Možnost natáčet svoje vlastní filmy byla i v devadesátých letech. Sama jsem jeden takový na šestnáctimilimetrovou kameru natočila. Pak jsme ten natočený materiál museli nechat vyvolat … Tenkrát to bylo mnohem složitější, s těmi všemi plechovkami s filmy ... Dneska máte jenom malinkatý disk, možnosti jsou skoro neomezené. Prostě natočte příběh, který vy chcete vyprávět. Není to jednoduché, ale jaké je jiné řešení? Svojí dceři, která chtěla být herečka, také říkám, že když chce něco dělat, tak ať to dělá tak, aby měla sama všechno pod kontrolou. Protože ostatní vás stejně budou odmítat.

FOTO: cinema.de
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Náměsíčníci

I mimo Hollywood může vznikout výborný animák pro celou rodinu. Tenhle je německo-rakouský, ovšem podíleli se... celý článek

DVD

Recenze: Zemětřesení

Trochu navážeme na tento speciál, protože i pod Zemětřesení se podepsal Mario Puzo. Během prvních devíti červencových... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení