';

Recenze: Shoky & Morthy: Poslední velká akce

Vydáno dne 23.01.2022 (718 přečtení)
Docela srandovní komedie, která přichází ve správný čas. K dispozici jak na DVD, tak na Netflixu ...

 


 

Dva kámoši, Shoky a Morthy, neboli Štěpán a Martin, jsou úspěšný youtubeři. U prvního jmenovaného přešla tahle vášeň už v posedlost, takže hned na úvod neváhá udělat podlý prank na svého kámoše. Ten si mezitím – navzdory kamarádské dohodě – začal se slovenskou youtuberkou Sárou, jejíhož videa se občas musí účastnit. Pak je tady ještě jednačtyřicetiletý a trochu zaostalejší Radomil, o kterém se dá tvrdit, že je vždycky ve správný čas na správném místě … Teda skoro vždycky. Jeho pomoc se sehnáním auta se může hodit při plánu, který má klukům přilákat další sledující (a tím pádem i peníze), tak jako Netflixu další předplatitele.

Slyšeli jste někdy o Devíti křížích? To je místo, kde se údajně pohybuje mrtvá nevěsta. Co se paranormálních jevů týče, existuje speciální krámek, kam bude nutné zavítat. Protože tenhle film, stejně jako Nenasytnou Tiffany, režíroval Andy Fehu, hraje šéfa krámku Leoš Noha. Jenže nás bude mnohem více zajímat druhá osoba, na kterou tam natrefíme. Jedná se o lehce tajemnou Lucii, která nikdy nesundává z očí sluneční brýle a která se se speciálními duchařskými udělátky vydá se Shokym, Morthym, Sárou a Ráďou na nebezpečnou výpravu, aby přišli celé téhle záhadě na kloub. Anebo ta záhada přijde na kloub jim?

To úplně nejlepší, co Shoky & Morthy přináší, je právě postava youtubera Rádi, kterého rozhodně nemůžeme považovat za neúspěšného, jak tvrdí distribuční materiály. V hotelu v sousedství Devíti křížů je velikou celebritou, která u místních zaměstnanců zastíní všechny ostatní, načež ho obdarují jedním z jeho virálních výtvorů. Ráďa je zabržděnější, ale Tomáš Magnusek nedovoluje, aby se z něj stala pouhá zesměšňující karikatura. A na rozdíl od postavy Jirky Mádla ve Všivácích, si tvůrci Shokyho & Morthyho nepochybně obhájí, proč se musí v jejich filmu vyskytovat takováto figura, za jejíž jednání přitom rozhodně nemůžou ani drogy, tak jako u JakubaSamotářích nebo RadkaPerníkové věži. Navíc jeho povídání o bratrech Nedvědech jest takřka geniální!

 
 

Se zbytkem této podívané už je to tak nějak střídavě oblačno, přičemž nejvíc se nepovedlo rozuzlení, jakkoli ta nadsázka určitě potěší. Tedy pokud jí režisér nemaskuje svoji nezručnost. Ledacos může v tomhle směru naznačit fakt, že komediální timing se daří optimálně načasovat poněkud složitěji. Povětšinou tak, že jednou to vyjde, dvakrát nikoli. Také Štěpán KozubJakubem Štáfkem doplácejí na v některých situacích značně nedotažený scénář. Už pomilionpáté zamrzí, že čeští filmaři podle všeho až příliš rychle pospíchali do produkční fáze, než aby ještě zapracovali na scénáři. I kdyby se měli jenom zamyslet nad některými replikami. Postavy jako Ráďa nebo Lucie v zajímavém podání Martiny Babišové (Minuta věčnosti) jejich bijáku sice pomůžou, ale jó velikou pecku z něj neudělají.

Shoky & Morthy: Poslední velká akce sice pobaví několika vtipně legračními věcmi, ale jeho přednost spočívá hlavně v tom, že přichází ve správný čas, protože cílová skupina v současnosti jistojistě není malá. Diváci, kteří se narodili před více než pětadvaceti nebo možná třiceti rokama zřejmě nebudou podle všecho skutečné youtoubery, co mají ve filmu cameo, vůbec znát. Nicméně se dá rozpoznat i nějaká snaha o nastavování zrcadla, což se počítá, akorát se s největší pravděpodobností mine účinkem. To není dobré, jelikož dva titulní hrdinové mají zrovna takovéto vlastnosti. České filmové komedie 21. století častokrát ani nemají ambici se od sebe navzájem něčím odlišovat a nabídnout alespoň něco, co by se doopravdy dalo ocenit. Tahle je naštěstí jiná. Ačkoli, kromě výše uvedeného či naznačeného, si rozhodně mohla odpustit i ta videa doprovázející závěrečné titulky.

FOTO: Falcon
Hodnocení autora: 7/107/107/107/107/107/107/107/107/107/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení