';

Recenze: Dračí princezna

Vydáno dne 25.12.2021 (657 přečtení)
V kinech stále běží tahle norská pohádka, která vznikla v České republice. Poslední natáčecí den přitom proběhnul týden před prvním lockdownem, tj. v březnu 2020. Proto scéna ve speciálních oblecích a s respirátory dostala zpětně nový rozměr. 

 


 

V jeskyních nedaleko norského maloměsta údajně už 100 roků nikdo nebyl. Těžko soudit, jestli to souvisí i se strachem, že se tam zřejmě nachází portál do světa, ve kterém jsou draci naprosto běžnými tvory. Jeden takový malý, ale už ohni vládnoucí dráček, našel si cestu do maloměsta, kde se záhy setká s malou imigrantskou holčičkou. Ta se musí schovávat, protože už je ve Skandinávii podle všeho ilegálně. Vloupává se tedy do domů, jejichž majitelé odjeli. A sem tam sebere nějakou drobnost. O drakovi se dozví náhodou, při povinném krmení zlaté rybky, taky přibližně stejně mladý Mortimer, který by se rád se svou MTV stal úspěšným youtuberem a „lajky“ jsou pro něj vším. Pro starší ročníky dodejme, že se nejedná o psy, nýbrž o kliknutí na „to se mi líbí“ u příspěvku či v tomto případě u videa.

Děti i dospělí udělají v tomto počinu několik podivných (nikoli podivuhodných) rozhodnutí. U dětí to ani tak nevadí, třebaže si čas od času nesmyslně protiřečí. Z dospělých se chová nejzvláštněji, resp. nejdětinštěji Mortimerův otec, který to přesto dopracoval až na ředitele místní školy. Jednání plukovnice Hummerové (tak trochu seržant Callahanová z Policejní akademie), s příjmením jako to auto, se dá ospravedlnit její akcechytovostí. Proto nechá ke škole povolat norský S.W.A.T. tým. A  to ve scéně, která by se až do určitého momentu neztratila ani v nějakém ryzím akčňáku. Jenže tohle je bijásek určený dětem, a tak musíme brát na vědomí, že dospělí můžou být velmi, velmi snadno přechytračeni.

Zato malý chlapec se na jednu stranu zběsile honí za popularitou, jelikož jinak nemá moc kamarádů. Tak zveřejní video s velikým tajemstvím, ale pak z něj couvne. Reakce jeho vrstevníků a vrstevnic je jaksi neadekvátní. Avšak ne tolik, jako způsob, jakým na sebe přiláká pozornost při východu ze školy, čímž sám sebe hloupě vystaví velkému nebezpeční. Na druhou stranu i tenhle malý, rezavý a pihatý kluk, který může být rád za kamarádství s podle všeho syrskou uprchlicí, jež bude v jeden okamžik odvážně/nekorektně nazvána strašidlem, dobře ví, že „ne všechno, co se píše na internetu, je pravda.“ Tahle dvojice by si vzhledem ke svým problémům vystačila sama, tj. bez účasti draka, který naštěstí není zlý.

 


 

Aby se dítě kamarádilo se zvířetem, které dospělí považují za hrozbu, jsme viděli už víckrát. Člověk se s drakem kamarádil už tady, tady nebo tady. Lidská bytost se samozřejmě může spřátelit i s tygrem, psem, ježkem, případně s medvědem, králíkem či pokémonem. Pochopitelně i robotem nebo mimozemšťanem. Lidská dívka si dokonce může náramně rozumět s upírem, ale to teď nechme. Podstatné je, že dráčka (nebo jeho lejno) si v Dračí princezně málokdy můžeme naplno prohlédnout. Výjimku tvoří víceméně pouze lezení po žebříku, zapálení vánočního stromku a natočení sebe samotného, což je nejvipnější moment celého filmu, který jinak obsahuje triky, co jsou překvapivě na velmi vysoké úrovni.

Dračí princezna není odvyprávěná zrovna nejčistějším způsobem. Navíc působí dojmem, že bylo záměrem ji udělat co nejpředvídatelnější, což
s sebou přináší dosti nešikovné repliky. Nic naplat, klasické české pohádky jsou zkrátka nedostižné. A to i tehdy, když vznikne jejich zahraniční remake. Natáčení probíhalo v Praze, v Líbeznicích, v Dobřichovicích nebo v Berouně a jeho blízkém okolí. Dané české lokace přitom za ty norské spolehlivě suplují. Díky té vánoční atmosféře jsem si vzpomněl na dosplácké komediální drama Domů na Vánoce, které by teoreticky, za určitých podmínek, mohlo posloužit jako pokračování Dračí princezny. Ta sice má své nedostatky, ale zároveň i některé dobré přednosti, díky nimž je snesitelnější, než by se mohlo zdát.

FOTO: Bontonfilm
Hodnocení autora: 7/107/107/107/107/107/107/107/107/107/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Top Gun: Maverick Dnes

V době remaků, prequelů a sequelů si odpovědné osoby (v tomto případě v čele s Tomem Cruisem a věhlasným producentem... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení