NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Recenze: Země

Vydáno dne 14.01.2022 (357 přečtení)
Na DVD u nás vyšel i tenhle pozoruhodný režijní debut neméně pozoruhodné Robin Wright.

 

Čtrnáct roků byla vdaná za Seana Penna, který v roce 2007 poslal do kin drama Útěk do divočiny. Země se tváří být její odpovědí na zmíněný počin otce jejích dvou dětí. Hlavní hrdinku Edee si vzhledem k produkční časové tísni musela zahrát sama, což bylo pro film veliké plus. Každý má jiný způsob, jak řešit traumata a nepříjemné životní situace. Edee cítí, že potřebuje odjet někam, kde ji nebudou obtěžovat žádní lidé. Pronajme si proto chajdu ve Wyomingu a pronajímatele požádá, aby sehnal někoho, kdo odeveze její auto. Jenže si, podobně jako Chris McCandless, jaksi neuvědomuje, že takovéto místo má k nerušenému klidu, potažmo nějaké romantice, dosti daleko.

Stejně jako leckteří na začátku koronavirové pandemie, taky Edee si udělala před odjezdem z města značné zásoby. Jenže ty můžou rychle dojít. Tím spíše, když nechá otevřené dveře do chajdy, což s díky kvituje příchozí medvěd. Noční vytí vlčí taky na klidu nepřidá. A když si chci něco k jídlu vypěstovat, je dobré si políčko oplotit. Sice si zatopí, avšak naštípat dřevo bez znalosti optimální techniky, jest značná potíž. Navíc při své nezkušenosti s přežíváním v přírodě, kde si musíme všechno udělat sami, nepočítala s tím, že zimy tady můžou být opravdu kruté. A cesta k latríně se v takovém případě může stát nevšedním dobrodružstvím. Když už je situace nejhorší, nezaklepe na její dveře smrtka, nýbrž lovec Miguel a jeho kamarádka Alawa (Sarah Dawn Pledge). Zvláště on jí pomůže dát se dohromady a naučí ji všechno praktické, co je třeba naučit.

Edee Holzerová stráví v divočině dva roky, přičemž tvůrci měli na natočení celého filmu pouze nějakých 29 dnů, čemuž se dá na jednu stranu docela obtížně věřit. Když si uvědomíme, že si nevypomáhají titulky typu „o tři měsíce později“, ale místo toho volí řadu jednozáběrových scén, které se odehrávají na nejrůznějších místech – u řeky při chytání ryb, před chajdou při rozjímání, v lese při snaze ulovit vysokou zvěř (nebo alespoň veverku, že ano), …  Především po příjezdu dojde i na flashbacky, které nás mají informovat o zdroji jejího traumatu. Zprvu – tedy snad od úvodního sezení u psycholožky – to vypadá, že má co do činění s tím, že hlavní hrdinka je lesbička a Emma (Kim Dickens) se jmenuje její přítelkyně. Není tomu tak. A nebudeme dál řešit, jestli by to pro Zemi bylo v něčem přínosnější.

 


 

Trefou do černého byly naopak všechny lokace. Dovedu si představit, že na místo, kde se nachází chajda, by se z fleku alespoň na nějaký limitovaný čas s radostí odstěhovalo dost lidí. A díky malebné přírodě Země připomene až klasický western Jeremiah Johnson, jenž se rovněž pohyboval ve Skalistých horách. Akorát Edee nemusí řešit útoky indiánů, třebaže pobývá v oblasti, která odkazuje k (někdejší) přítomnosti šošonů. Ovšem zmínka padne také o Star Wars a mistru Yodovi. To když se Edee začne přátelit s Miguelem, jehož přístup a laskavost by jí měly být maximálně nápomocné. Stejně jako znalosti prostředí. Zároveň se dá předpokládat, že i on měl dobrý důvod, aby zakotvil v těchto končinách, byť na rozdíl od ní si kupříkladu ponechal auto. U něj není od začátku pochyb, ke které z variant se přiklonit. Totiž jestli se jedná o skrývajícího se zločince, samotářského podivína nebo člověka, který si rovněž prošel složitým obdobím.

Země potvrzuje, že příroda má rozličné schopnosti. Dále očividně těží z velice uvěřitelného hereckého výkonu Robin Wright, které výborně vyšla spolupráce s Demiánem Bichirem (Machete zabíjí) a která si i za kamerou počíná velice zkušeně. Jenom zamrzí ten zbytečně dramatický, ba vůči tématu možná až nedůstojný závěr, kterým nemyslím úplně poslední scénu na houpačce. Jinak tento její první celovečerák drží pěkně pohromadě, ačkoli to může být do jisté míry dáno tou nekomplikovaností zápletky. Navíc se dá tvrdit, že si mohla nakoukat několik titulů s podobným tématem. Přesto zasluhuje veliký respekt, neboť teorie a praxe jsou rozličné elementy. Vždyť ani hvězdnější režiséři kolikrát nepředložili takhle zručně natočenou prvotinu! Nic na tom nemění fakt, který se dozvíme z bonusoých materiálů (dohromady mají 12 minut, ale nejsou opatřeny českými titulky). A sice, že nejde o vyloženě osobní dílko. Ve smyslu, že by se podílela na scénáři a že by s Edee z různých úhlů pohledu sama sdílela podobnosti.

FOTO: cinema.de
Hodnocení autora: 8/108/108/108/108/108/108/108/108/108/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: C’mon C‘mon

V kinech právě můžeme vidět tenhle obecně vesměs vychvalovaný počin s Joaquinem Phoenixem.  celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: V nemilosti (Netflix) Dnes

Sandra Bullock v hlavní roli tohoto pozoruhodného filmu od Nory Fingscheidt, režisérky výtečného dramatu Narušitel... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení