NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Press: Týden ukrajinského filmu v pražském kině Atlas

Vydáno dne 14.11.2021 (241 přečtení)
Nejaktuálnější snímky z Ukrajiny budou konkrétně k vidění od 18. do 22. listopadu. 

 


 

Přehlídka opět nabízí výběr filmů, které zaujaly odborníky i diváky na mezinárodních festivalech a sesbíraly různá filmová ocenění na Ukrajině i v zahraničí. Snímky mají v hledáčku například témata, která se dotýkají nejen Ukrajiny, ale zasahují i do světové politiky. Ve filmu Vítězná skvadra se tak diváci vydají na Donbas a ve snímku Čerkasy na anektovaný Krym. S autory snímku Bajkonur. Vniknutí proniknou do ostře střežených hangárů Kosmodromu Bajkonur. Ve vleku dějin ale filmaři neopomíjejí ani důležitá společenská témata. Na festivalu bude uveden oceňovaný film Zem je láva, který přináší citlivou sondu do dospívaní současných mladých lidí na Ukrajině. S blížícím se adventním časem nabídne festival také vánoční pohádku s pozoruhodným názvem Pekelný prapor aneb Kozácké Vánoce, která potvrzuje, že s peklem a s čerty opravdu nejsou žerty!

Na festival zamíří celá řada hostů. Zahajovací snímek Vítězná skvadra osobně uvede režisér a scenárista Volodymyr Tychyj s producentem Markem Suprunem. Delegace se zúčastní i Uljana Suprun – ministryně zdravotnictví Ukrajiny v letech 2016-2019, jež je zároveň zakladatelkou a předsedkyní sdružení ArcUA. Tenhle počin diváky vrátí do roku 2014, kdy začala rusko-ukrajinská válka na Donbasu. Tři dobrovolníci, kteří jsou odhodlaní bojovat za svou zemi, se ocitají na jedné z nejzapadlejších pozic frontové linie. Nikdo z nich nemá válečné zkušenosti, žádný se neorientuje v místních podmínkách a jejich situaci ještě komplikuje ambiciózní novinářka z Kyjeva, která sem přijede plnit tajnou misi. Přesto se právě oni stanou těmi, kdo překazí grandiózní plány nepřítele.

Nepřekvapí, že Volodymyr Tychyj je členem kolektivu dokumentárních tvůrců Babylon’13, který vznikl v roce 2013 ve snaze upozornit na boj za demokracii a lidská práva na Ukrajině během protestů na Majdanu a postavil se proti ruské propagandě během anexe Krymu a války v oblasti Donbasu. Babylon’13 sjednotil mnoho ukrajinských dokumentaristů a vyrobil více než 100 krátkých webových dokumentů, sedm celovečerních dokumentů, které byly promítány po celém světě, a dokumentární seriál pro ukrajinskou televizi. Na slavnostní zahájení do Prahy zamíří další představitelka Babylon'13, scenáristka a režisérka Julia Šaškova.

 


 

K vidění bude také úspěšný film režisérky a scenáristky Kateryny Hornostaj Zem je láva, který znají diváci MF Karlovy Vary a který byl mimo jiné oceněn na letošním Berlinale. Lyricky křehký snímek přibližuje jedno z emocionálně nejintenzivnějších období v životě – období spojené s hledáním sebe sama, nejednou provázeným bolestnými pochybami, i s postupným uvědomováním si vlastní identity. Režisérka Kateryna Hornostaj s nesmírnou silou vtahuje diváka do mikrosvěta středoškolského maturitního ročníku a seznamuje ho se sny i obavami mladých studentů.

Dokumentární žánr letos na Týdnu ukrajinského filmu zastoupí snímek Bajkonur. Vniknutí režiséra Anhela Anhelova. Dmitrij Hromov a jeho přítel kameramana Anhel Anhelov se rozhodli vniknout do střeženého objektu, zakonzervovaných hangárů Kosmodromu Bajkonur, v nichž se dodnes nachází raketoplán Buran. Museli pěšky zdolat 50 kilometrů nehostinné kazašské pouště a vyhnout se ruské armádě, která objekt střeží. Kosmodrom Bajkonur je první a největší kosmodrom světa, který se stal jedním ze symbolů soupeření mezi SSSR a USA za studené války. Nesmírné náklady na vesmírný program jsou přitom někdy zmiňovány jako jedna z mnoha příčin ekonomického kolapsu Sovětského svazu.

Festival uzavře válečné drama Čerkasy režiséra Tymura Jaščenka, který je inspirován skutečnými událostmi z jara roku 2014. Dva kamarádi, Myško a Lev, slouží na minolovce Čerkasy v době, kdy ze země po protestech v Kyjevě utíká bývalý prezident Viktor Janukovyč a na území ukrajinského poloostrova Krym se začnou objevovat tzv. zelení mužíčci. Ruské jednotky zablokují záliv jezera Donuzlav a znemožní tak sedmi lodím ukrajinských námořních sil vplout do Černého moře. Jedna válečná loď za druhou se vzdává, ale minolovka U311 Čerkasy se rozhodne i v tak beznadějné situaci postavit na odpor. Film osobně představí jeho producentka Marta Lotyš.


VÍCE INFORMACÍ JE K DISPOZICI NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH KINA ATLAS


FOTO: kinoatlas.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Mortal Kombat (2021)

Film, který se opět inspiruje kultovní videohrou (která se inspirovala Velkými nesnázemi v Malé Číně... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: Asakusa Kid

Vynikající japonský režisér Takeshi Kitano oslavil 18. ledna pětasedmdesátiny. A na Netflixu je k dispozici tenhle... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení