NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Recenze: Nechte ho jít

Vydáno dne 26.11.2021 (392 přečtení)
Po Muži z oceli se Diane Lane a Kevin Costner opět představují v úloze manželského páru. Akorát tentokrát nehrají prim klaďasové, nýbrž záporáci. 

 

Margaret a George Blackledgeovi mají rádi svého syna, svoji snachu, svého vnuka a koně. První a poslední radost, když se skombinuje, přinese neštěstí. Jelikož syn James při fatální nehodě z koně spadne a na místě je mrtvý. Zvláštní, že rodiče nepůsobí, že by je tahle událost naprosto zdrtila. Zhruba tři roky poté jdou snaše Lorně vesele na svatbu s Donniem. Nikoli však Wahlbergem, nýbrž Weboyem. Ten si k nevlastnímu synovi složitě hledá vztah a svou manželku neváhá na ulici mlátit, čehož si Margaret všimne. Jenže když je jde zanedlouho poté navštívit, dozví se, že odjeli k jeho matce kamsi do Severní Dakoty. Margaret tedy upeče bábovku a je odhlodlaná za nimi vyrazit. Ať už s Georgem, nebo bez něj. Nakonec jedou oba, protože ji má pořád rád.

V bonusových materiálech říká Kevin Costner, že role Margaret je těžká. To je pravda. Tahle žena je totiž nezdravě důvěřivá a naivní. Nevidí svět takový, jaký je (nebo si nechce připustit, že takový je), nýbrž jaký by podle ní měl být, tj. plný hodných a slušných lidí, kteří by si nikdy navzájem sekerou neusekávali prsty, nemířili by na sebe střelnými zbraněmi s cílem druhého zabít a mrtvé by pohřbívali vždycky jenom na místa k tomu určená, tedy na krchovy. Skoro až taková světice, dalo by se napsat. Proto se dlouho nerozmýšlí ani v případě, kdy má sednout do auta k naprosto cizímu člověkovi, který rozhodně nevypadá mírumilovně jako David Dunn, naopak je na něm cosi nevyzpytatelného, co připomíná spíše Mickeyho Knoxe a jemu podobné. Po ztrátě syna si pro ni osud připraví další krutou ránu, jelikož bude muset čelit opravdovému zlu, kterému šla vzhledem ke své povaze naprosto nevědomky naproti.

Tihle Weboyové jsou totiž matriarchální rodina, které vládne pevnou rukou matka Blanche (jméno tak nějak automaticky svádí k odkazu na Tramvaj do stanice touha, ale nenechme se zmást). Ta je – podobně jako Tony Montana – zjevně přesvědčená o tom, že „svět je její“. Celou oblast má pod palcem. I strážci zákona jí zobou z ruky. Vybavují se westerny Velká země nebo Shane, neboť Nechce ho jít rozhodně nezapře inspiraci tímto žánrem, což pochopitelně podtrává i obsazení Kevina Costnera. Weboyovi se více podobají Rykerovým než třeba Fireflyovým, které zmiňuju proto, že tady spadáme rovněž do kolonky thrilleru.

 


 

Famílie z této výborné trilogie od Roba Zombieho je prostě výstřední, kdežto Weboyovi jsou přesvědčeni o své nedotknutelnosti, resp. závěr naznačuje, že nejen o nedotknultenosti, ale také o nesmrtelnosti. Sotva se najde mezi diváky někdo, kdo by schvaloval jejich počínání. Z toho pak pramení ten silný pocit nespravedlnosti, jaký se dostaví především po výživné scéně, ve které přijdou za Blackledgeovými do jejich motelového pokoje. Sice se složitěji ospravedlňuje skutečnost, že George coby bývalý šerif (díky tomu může se svou manželkou na cestě do Severní Dakoty přenocovat ve vězeňské cele na policejní stanici, což je jistě přáním každého bývalého šerifa) nedokázal ani v sebeobraně použít zbraň, ale daleko větší potíž představuje dění následující.

Myšleno v tom smyslu, že Margaret začne být všechno najednou tak nějak líto. Uvědomí si, že spolu se synem by mohla nadobro ztratit i synovce. To teprve George vyprovokuje k finálnímu zúčtování. Místo toho, aby se o něj sám snažil ne kvůli emotivnímu běsnění své manželky, ale čistě kvůli pomstě a boji proti nespravedlnosti. Bez té snahy o dojmutí za každou cenu by byla ona touha po vykoupení nepochybně o poznání působivější. Na druhou stranu můžeme být rádi, že tvůrci nedopustili, aby všechnu špinavou práci odvedl ten na samotě uprostřed pustiny žijící a živořící indián.

Nechte ho jít je film, pro který rozhodně platí režisérova slova o tom, že se jeho příběh dá odvyprávět ve třech větách. Na tom ještě není nic špatného, neboť ani příběhy těch nejlepších westernových klasik věru nebývají nikterak komplikované. Jenže v nich neexistují nadbytečné scény, nezapřou kreativní režii, a také se pyšní kvalitním obsazením, minimálně co se těch nejdůležitějších postav týče. Nechce ho jít beze zbytku splňuje v podstatě jenom to poslední. Nabízí totiž váhajícího Kevina Costnera, nakonec vlastně v dobrém slova smyslu zmatenou Diane Lane a vskutku ďábelskou Leslie Manville.

P. S.: Bonusová sekce na DVD nabízí tři tradiční, otitulkované filmy o filmu, které mají dohromady nějakých třináct minut. 

FOTO: cinema.de
Hodnocení autora: 6/106/106/106/106/106/106/106/106/106/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Mortal Kombat (2021)

Film, který se opět inspiruje kultovní videohrou (která se inspirovala Velkými nesnázemi v Malé Číně... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: Asakusa Kid

Vynikající japonský režisér Takeshi Kitano oslavil 18. ledna pětasedmdesátiny. A na Netflixu je k dispozici tenhle... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení