NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Speciál: O filmu Vlk a lev: Nečekané přátelství

Vydáno dne 24.10.2021 (606 přečtení)
Jako kočka a pes? Poslední počin Gillese de Maistre navazuje na komerčně nejúspěšnější francouzský snímek Mia a bílý lev a posunuje zápletku o level výš - do mixu totiž přimíchává další divokou šelmu. A ono to funguje!

 


 

Sentimentální příběh přátelství na první pohled nesourodé trojice se v režisérově hlavě zrodil už při natáčení Mii – člen štábu, „pán lvů“ Kevin Richardson, se náhodně setkal se „zaříkávačem vlků“ Andrew Simpsonem, který přijel de Maistreho navštívit. „Ti dva vedli vášnivý rozhovor o svých zážitcích a pocitech z natáčení se zvířaty a mě v tu chvíli napdlo, že by bylo naprosto skvělé, kdyby se na plátně dva mýtičtí predátoři filmu, vlk a lev, poprvé v historii setkali,“ popisuje de Maistre. A tak si zkušený matador dobývání diváckých srdcí opět oblékl filmařský rondon a začal chystat ingredience na svůj prozatím poslední majstrštyk nazvaný Vlk a lev: Nečekané přátelství.

Jako v každém receptu, abyste si nakonec pochutnali, musíte použít ty správné suroviny a od všeho musíte přidat to správné množství. A pro to má režisér cit. Křehká dívka a mládě dravé šelmy už byl osvědčený základ, ale aby se z toho nestala obnošená vesta, bylo nutno přidat něco navíc, co gulášek z bistra povýší na prvotřídní Gourmet menu. A geniální řešení bývají zhusta velmi jednoduchá. V tomto případě jím bylo … druhé zvířátko. Plus trocha toho sentimentu na dochucení.

 


 

Dvacetiletá Alma (Molly Kunz) odjíždí do kanadské divočiny, aby se tam po pohřbu svého milovaného dědečka vyrovnala s jeho ztrátou na chatě, která mu patřila. Informace o žalu ze ztráty blízkého člověka, se kterým se napohled zranitelná Alma chystá popasovat tváří v tvář drsné kanadské přírodě, napumpuje chuťové pohárky diváka první dávkou hořkosti. Když jí pak v lese téměř doslova spadne do klína (ono to nebylo do klína, ale do náručí) lvíče, které od beznadějné budoucnosti v cirkusu zachránila pouze jistá smrt v mrazivé divočině po havárii letadla, ve kterém letělo, přes hořkost začíná divák tušit, jakou chuť bude mít jídlo na talíři. V Almě se probudí lvice a bezbrannému mláděti se rozhodne zachránit život tím, že ho vychová v ústraní. V tu chvíli de Maistre přidává poslední základní ingredienci, neboť na scénu přichází dědečkův němý přítel – vlčice, která v chatě vrhne jediné mládě a kamsi zmizí. A je to komplet. Teď jen promíchat a nechat pomalu bublat, aby se propojily chutě.

Během první poloviny film skutečně jen pomalu bublá. Sledujeme, jak spolu dva nepravděpodobní parťáci vyrůstají a jak mezi nimi a jejich ochránkyní vzniká pouto, které přeruší Almino zranění a odjezd do nemocnice. “Umění snímku spočívá v tom, že můžeme společně na plátně pozorovat, jak se dva predátoři, kteří by v přírodě byli přirozenými nepřáteli, stávají bratry. Vůbec nejdůležitější pro nás bylo, aby to bylo opravdové. Nechtěli jsme použít vizuální efekty. Jejich vztah musel být skutečný,“ říká de Maistre. Almin odjezd do nemocnice představuje moment, kdy pokrm na plotně dosáhl bodu varu a příběh začíná vřít.

 


 

Lev Snílek a vlk Mozart jsou rozděleni. Snílka se opět zmocní bezcitný majitel cirkusu a Mozart je zařazen do vědeckého výzkumu v rezervaci. Rodinné vazby jsou zpřetrhány, ale právě v tu chvíli divák pod pokličkou odhalí nezkrotnost a houževnatost oddaného vlčího srdce – Mozart dokáže najít způsob, jak se z okovů zajetí vymanit, najít cestu ke svému lvímu bratrovi a vydat se s ním na hořkoslanosladkou výpravu napříč Kanadou, na jejímž konci čeká Alma. V některých momentech jakoby se pokrm začal přichytávat na dno, když dějová linka začne být příliš sladká – v takových okamžicích může být pro někoho příběh trochu těžký do žaludku.

Nezbytně dramatický závěr už však jen dokresluje Snílkovo rozhodující dilema. Překoná sám sebe nebo jeho veškerá snaha při cestě za Almou přijde vniveč na dohled od cíle? Chutě, které divák při sledování Vlka a lva bude vnímat, zcela jistě budou odvislé od jeho věku. Ale na talíři každému přistane vizuálně lákavá, poselstvím nabitá porce, která žádnému slušnému restaurantu ostudu rozhodně neudělá.


TRAILER NA FILM JE K DISPOZICI TADY

VIDEO Z NATÁČENÍ JE K DISPOZICI TADY
Autor: Hanka Průšová, FOTO: Bontonfilm
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: Red Notice

Velmi nenáročná, ale přesto celkem vítaná oddychovka, jaká je od listopadu 2021 ke zhlédnutí na Netfl... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení