';
Vážení přátelé, v současné době se díky aktualizaci a úpravě systému setkáváme s krátkodobými výpadky, které odstraňujeme v co možná nejkratší době. Omlouváme se, zachovejte nám přízeň, těšíme se na vás!

Rozhovor: Michal Suchánek

Vydáno dne 04.10.2021 (784 přečtení)
V některých kinech je stále možné zhlédnout Večírek, takže nabízíme rozhovor s jeho autorem, byť v dosti zkrácené podobě, než jak bylo původně zamýšleno. 

 


 

FDb: Kdysi dávno jste s Geňou zpívali jako Tom a Bob. Dokonce jste vydali i úspěšné CD …
Michal Suchánek: No, a to je něco jako Večírek. Já se vždycky pro něco rozhodnu, pak to udělám a jdu zase dál.

FDb: To CD se vlastně moc povedlo. Proč potom nebyla další?
Michal Suchánek: Pak bylo ještě jedno, s čímž přišli Universal Music. Mně se do toho ale vůbec nechtělo. Už jsem ani neměl další materiál, protože všechny ty písničky v tom prvním albu jsem napsal já. Tenkrát nám dali dopředu nějaký prachy, které jsme samozřejmě utratili. A zhruba za dva roky se ozvali, že by to další CD už fakt chtěli. Tak jsem fofrem udělal ještě jedno.

FDb: Ve Večírku se poprvé od dodnes oblíbené komedie Copak je to za vojáka? společně objevili Jiří Langmajer a Karel Roden. Vy k ní přitom píšete pokračování …
Michal Suchánek: To už je napsané, už se mělo natáčet, ale kvůli covidu se to zastavilo.

FDb: Můžete říct něco málo k příběhu?
Michal Suchánek: Bylo těžké dostat ten původní příběh do současnosti, aby Langmajer nic neztrati z té původní figury. Nakonec jsem snad našel cestu. Znovu v tom bude hrát i Karel Roden, i když říkal, že už nikdy v životě.

FDb: Večírek vychází z vaší divadelní hry. Vzpomenete si, ve kterém roce jste ji napsal?
Michal Suchánek: Myslím, že to bylo v roce 1996.

FDb: Film má na české poměry vynikající trailer. Podílel jste se na něm nějak?
Michal Suchánek: Ne, jenom jsem ho odsouhlasil. A nechtěl jsem, aby se v něm objevily všechny podstatné věci.

  


 

FDb: Natáčelo se už za koronavirové pandemie. Řekl byste, že paradoxně pomohla ke vzniku toho filmu, nebo byste ho chtěl někdy natočit tak jako tak, protože to bylo vaše velké přání?
Michal Suchánek: Určitě pomohla, protože já bych jinak neměl ambice takový film režírovat. Radši bych se věnoval tomu jednoduchému, což byla třeba Partička. Navíc si myslím, že v tom hrálo roli i to, že se ti lidi chtěli znova potkat. Po tom, co si prožili nějakých tři čtvrtě roku doma ve sráčkách. Možná, že v tom hráli i z tohoto důvodu. Ale určitě nebýt covidu, tak mně dělat takový film ani nenapadne.

FDb: Oslovili vás na začátku producenti přímo s nabídkou na Večírek nebo jste si mohl námět vybrat?
Michal Suchánek: Chtěli se mnou spolupracovat na něčem, nešlo vyloženě o Večírek. Byl tam nějaký projekt, který chtěli, abych režíroval, nebo napsal pro někoho jiného. A nakonec jsem byl asi já ten, kdo řikal: „Tady je něco napsaného, co se dá rychle předělat, ale zvažte, jestli je to tak správně.“ Protože jestli bych chtěl začínat kariéru režiséra normálně tímhle, tak to bych nechtěl. Ale bylo to nejjednodušší a nejrychlejší řešení.

FDb: Napsal jste i nějaké povídky, natočil krátkometrážní filmy. Myslíte, že by z některých mohl být taky pěkný celovečerák?
Michal Suchánek: Myslím, že jo. Teda, nevím, jestli pěkný, to já nemůžu posoudit. Ale trvalo by to asi déle, než by se realizoval. Večírek jsem znal a věděl jsem, jak to udělat. Navíc to bylo limitované nějakým prostředím, takže to bylo i levnější.

FDb: Říkal jste si pak během postprodukce ve střižně: „Tohle jsem měl natočit jinak?“
Michal Suchánek: Jasně, jednoznačně! Až mně všichni říkají: „Přestaň už bejt takovej.“ Protože já jsem na tu svoji práci strašně kritický. Takže jsem tohle, co říkáte, vnímal úplně brutálně.


Rozhovor probíhal u příležitosti uvedení Večírku do kin, tj. v polovině srpna. Michal Suchánek bohužel potřeboval odejít řešit osobní záležitosti. Od té doby se kvůli jeho jiným závazkům přes moji velkou snahu bohužel nepodařilo rozhovor dokončit.

FOTO: FDb.cz, Falcon
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Podezřelá

Po Parazitovi bychom se měli mít na pozoru před všemi korejskými (jihokorejskými, protože ze severokorejských známe... celý článek

DVD

Recenze: Cena za něžnost

Při šestapadesátém slavnostním oscarovém udílení proměnil tenhle počin ve vítězství pět... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: The Gray Man (Netflix)

Společně s Red Notice nejnákladnější (200 milionů dolarů) film z produkce Netflixu, který se natáčel i v České... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení