NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Speciál: Startuje další ročník festivalu Finále Plzeň

Vydáno dne 23.09.2021 (361 přečtení)
Poběží od 24. do 29. září … A dělá to pro film!
Tak zní motto kampaně 34. ročníku festivalu Finále Plzeň. Přesně vystihuje poslání a cíl tradiční soutěžní filmové přehlídky, která je významnou součástí kulturní mapy nejen Plzně, ale celé republiky. Letošní téměř týdenní program zahájí v předpremiéře snímek Michaely Pavlátové Moje slunce Mad. Příběh o lásce české ženy a afgánského muže, kterým do života vstoupí opuštěný chlapec, je ojedinělý nejen tématikou, ale i zpracováním, díky čemuž si mimo jiné získal srdce poroty na festivalu ve francouzském Annecy.

Finále představí v premiéře či předpremiéře koprodukční snímky, na kterých se podíleli tuzemští tvůrci, a které se dostaly do soutěžních výběrů na prestižních zahraničních filmových festivalech v Benátkách a v Berlíně! Kupříkladu thriller Je suis Karl se natáčel v Praze a objevují se v něm herečky Anna Fialová a Elizaveta Maximová. Hudba, zvuková postprodukce či vizuální efekty byly rovněž v českých rukou. Snímek režiséra Christiana Schwochowa byl nominován na Německé filmové ceny v několika kategoriích na MFF Berlinale.

To Cenzorka v režii Petera Kerekeše, podpořená mimo jiné českým filmovým fondem, zvítězila na 52. festivalu v Karlových Varech v soutěži projektů ve vývoji Works in Progress. Spolu s filmem Nezanechat stopy režiséra Jana P. Matuszyńskiho s minoritní českou koprodukcí se představila v soutěžních sekcích na MFF v Benátkách.

 


 

K dalším lákadlům z řad premiér patří zmíněný počin Moje slunce Mad či Minuta věčnosti od Rudolfa Havlíka s Jiřím Langmajerem v hlavní roli. V tomto případě se natáčelo na Islandu v týmu devíti lidí po dobu jednoho měsíce. Diváci a divačky, kteří do Plzně přijedou, budou mít také možnost zhlédnout dokument Tomáše Hlaváčka s názvem Bydlet proti všem, dobové drama Zdeňka Jiráského Kryštof o klášterním životě v 50. letech, minisérii Podezření vycházející z reálných případů zdravotníků, historický, ze skutečných událostí vycházející film Zpráva, který pojednává o útěku z koncentračního tábora.

Už na Febiofestu byl uveden titul Neznámý, oceněný na MFF ve Varšavě a Transylvánii. V premiéře diváci uvidí i nové díly seriálů Osada a Stíny v mlze. Pro děti je potom připravena animovaná pohádka Myši patří do nebe od Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka.

Hlavní cenou na soutěžní filmové přehlídce Finále Plzeň je Zlatý ledňáček, který je udělován v kategoriích Celovečerní hraný a animovaný film, Dokumentární film, Televizní a internetový projekt – seriálová tvorba, Televizní a internetový projekt – film a minisérie a Studentský krátkometrážní film. Své ceny tradičně uděluje také studentská porota složená ze studentů Západočeské univerzity v Plzni.

Z dalších českých či koprodukčních projektů budou k vidění Atlas ptáků, Marťanské lodě, Krajina ve stínu, Chyby, Zrcadla ve tmě, Služebníci, Smolný pich nebo Pitomý porno nebo Zpráva o záchraně mrtvého v režii Václava Kadrnky, o jehož Křižáčkovi se svého času poměrně hlasitě mluvilo. České stopy se dále objevují například ve filmu Rok před válkou, kde si Petr Buchta zahrál hlavní roli záhadného lotyšského anarchisty Hanse, což je postava, která představuje směsici biografických prvků několika historických postav z počátku 20. století, včetně nechvalně známého teroristy Malíře Petera. Na snímku Za soumraku, jaké vyprávío devatenáctiletém členu partyzánského hnutí, které vzdoruje sovětské okupaci, se mimo České republiky podílela i Francie, Lotyšsko, Litva a Srbsko. V americkém snímku Oslo o tichém hrdinství norského páru snažícím se o izraelsko-palestinskou mírovou dohodu se objevují např. Jana Plodková nebo Rostislav Novák ml. Koprodukčně se Češi podíleli i na norské pohádce Dračí princezna.

 


 

Polské či německé počiny jsou v českých kinech jen málokdy k vidění. Proto dramaturgové Finále spolu s kolegy z festivalu Cottbus a Filmfestival Max Ophüls Preis vybrali čtyři krátké a čtyři celovečerní hrané a dokumentární snímky. „V nabídce německé sekce je opět mnoho skvělých filmů, z nichž každý je svým způsobem výjimečný,“ poznamenává Stephan Kronmüller, jednatel firmy Eurosoftware, s.r.o., která je hlavním partnerem festivalu. „Například v ní najdeme sci-fi Já jsem, která vypráví o vnímající umělé inteligenci, která se touží stát člověkem a která vyjadřuje své potřeby. Myslím si, že zde mladý režisér Jerry Hoffmann vytvořil skvělé umělecké dílo na velmi aktuální téma. Svůj pohled na téma působivě zinscenoval velmi jednoduchými prostředky a dobře navrženými scénami," uzavírá Kronmüller.

Kdo se chce dostat nejen k jádru českého filmu, ale i ke strojům, které jádro vyrábějí, bude mít tu možnost. Zcela unikátní projekce filmu Prvok, Šampón, Tečka a Karel proběhne 28. září v reaktorové hale ŠKODA JS a bude spojena i s prohlídkou provozu! Zájemce odveze autobus od Měšťanské besedy. Další site-specific projekce se uskuteční v nově zrekonstruovaném Selském dvoře U Matoušů ve Starém Bolevci. V rámci nové sekce Manipulace mocí se zde budou promítat legendární Všichni dobří rodáci. I před kavárnou Walter se bude promítat, v MōōVEMENTU se bude tančit a v Papírně se budou hrát deskové hry a grilovat. A i letos se Finále propojí s Plzeňským festivalem vína. Od 25. do 27. září bude možné v prostoru od Měšťanské besedy k Brance ochutnat dary našich vinic.

Vstupenky a akreditace jsou již nyní k zakoupení online na www.festivalfinale.cz a na festivalové recepci v Měšťanské besedě od pátku 24. září od 10 hodin. Cena vstupenky je 100 Kč. Víkendová akreditace stojí 500 Kč, celofestivalová 800 Kč.

FOTO: finaleplzen.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Kryštof

Nejsilnější víra je víra ve svobodu aneb drama s výborným, leč nešťastně zpracovaným n&aa... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení