NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Recenze: Střípky

Vydáno dne 30.08.2021 (445 přečtení)
Na Blu-ray vyšel nedávno i tento počin, který jsem v žebříčku letošních nejočekávanějších zařadil na pátou příčku. Splnil očekávání? 

  

V říjnu 1990 se stal prezidentem Turkmenistánu Saparmurat Nijazov, ze kterého se stal regulérní diktátor, jehož kult osobnosti zašel během těch šestnácti roků, co byl ve funkci, opravdu do extrému. Zajímavé, ale se Střípkami to vůbec nijak nesouvisí. Ve stejném měsíci téhož roku jela v Kalifornii mladá žena v noci v autě, když tu najednou jakoby ji začal někdo pronásledovat. U benzínové stanice raději utekla od auta do pole, nicméně potencionální zabiják jí byl stále v patách. Po silnici projížděl kamion, kterého se jí podařilo stopnout …

A pak střihneme úplně pryč. Jakou informaci nám tato úvodní sekvence měla přinést? A proč se musí odehrávat zrovna v daný měsíc daného roku? Mají si z ní mladé ženy vzít ponaučení, že není bezpečné, aby jezdily v noci samy v autě? Má nám být jasné, že byla zachráněna tím kamioňákem? Kolikrát už jsme přece v hororech viděli, že pronásledovatel byl spolčený s kdekým, takže nezpochybnitelné bezpečí se v takové situaci hledá obtížně. A co když ta žena není z nejčestnějších a s pronásledovatelem ji pojí společná minulost? Tohle už ani není mysteriózní, tohle je prostě bez pointy. A takových scén se ve Střípkách vyskytuje víc, přičemž si troufám tvrdit, že nešlo úplně o záměr.

Režisér a scenárista John Lee Hancock nevychází ze skutečného případu, ale z několika, které skládá dohromady se střídavou úspěšností. Oproti titulům Zachraňte pana Bankse či Zakladatel se navíc neprezentuje nejčistějším řemeslem. Tentokrát si při natahování stopáže pomáhá kupříkladu dlouhou pronásledovací pasáží, v jejímž závěru se, pravda, odehraje asi nejpamátnější moment celého filmu – setkání na dálnici. Nejpamátnější je přitom i přesto, že není ani napínavý, ani dojemný, ani vtipný, nýbrž jenom zajímavý a potencionálně nosný pro další dění.

 


 

Zároveň dokládá, že tenhle biják není ani tak o autorovi, jako o hercích, které se mu podařilo přesvědčit ke spolupráci. Jared Leto ztvárňuje nejpozoruhodnější postavu, protože je obklopena určitým tajemnem. V okolí totiž řádí téměř novodobý Buffalo Bill a jím představovaný Albert Sparma (na tom příjmení se dalo zapracovat) se stává hlavním podezřelým. Po stopách mu jde se zkušeným poldou Joem Deaconem detektiv Baxter, jenž vypadá jako Rami Malek, který – trochu se obávám – bude navždycky spojován především s tímto projektem. Jeho zvídavost, která zprvu nechává na pochybách, jestli náhodou není spolčený s temnou stranou síly, nás dovede až k poutavému finále, které nakonec přináší více než cokoli jiného akorát další díru ve scénáři, protože satisfakce bude s velkou pravděpodobností jenom dočasná.

Střípky začnou klopýtat už na samotném začátku a víceméně klopýtají celé ty dvě hodiny. Zamrzí o to více, že se zabývají seriózními tématy, které budou jistě aktuální po celou dobu existence lidstva (vina, spravedlnost, dobro/zlo, výčitky svědomí, schopnost uniknout trestu, lidské pochybení,…). Tohle se zadařilo předat. Nicméně jakékoli hlubší zamyšlení vyvolává spíše další nejasnosti. Střípky, které bych tak docela neřadil do neo-noirové škatulky, v té své rozpačité nejednoznačnosti přinášejí v podstatě jenom jednu jedinou jistotu. A sice, že Denzel Washington je prostě pořád ze všech nejhustější!

P. S.: The Devil is in the Detail. A pamatujte, že jsou to právě střípky, maličkosti, kvůli kterým vás můžou chytit.

P. P. S.: Na Blu-ray se coby bonusy nacházejí dva dokumenty - jeden se zabývá postavami Joea Deacona a Jima Baxtera; druhý jde po stopách policajtů, které ztvárnil Denzel Washington v počinech Střípky, Ricochet, Anděl smrti a Training Day. Tohle srovnávání ovšem mohlo být zevrubnější. 

FOTO: cinema.de
Hodnocení autora: 6/106/106/106/106/106/106/106/106/106/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Festival pana Rifkina Dnes

Než oslavil osmdesátiny, režíroval Woody Allen pětačtyřicet celovečerních filmů. To se psal rok 2015. Šest roků poté... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení