NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Press: Na Future Gate festival přijede Neill Blomkamp

Vydáno dne 12.09.2021 (294 přečtení)
Je to tak, nejen organizátoři Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a Febiofestu dokáží přilákat známá jména. 
V Praze se letos festival uskuteční od 15. do 20. září. Neil Blomkamp v jeho průběhu osobně představí svou hororovou novinku Demonik a zúčastní se projekcí svých nejznámějších děl, po kterých bude následovat diskuze s diváky a divačkami! Chybět ovšem nebudou ani jeho krátkometrážní projekty. Vedle něj přijedou také režisér Chino Moya, jehož film Utajení bohové bude uveden v hlavní festivalové soutěži, Danielle Kummer, autorka dokumentu Vetřelec na jevišti, a Marc Fehse, režisér filmu Sky Sharks.


NEILL BLOMKAMP

 

Rodák z jihoafrického Johannesburgu se ve věku 18 let přestěhoval do Kanady, kde začal svou kariéru výtvarníka vizuálních efektů ve filmu a televizi. Debutoval nenápadným sci-fi snímkem District 9 (2009), kterým upoutal pozornost nejen mezi fanoušky sci-fi a filmovými kritiky, ale i oscarovou porotu. Nominaci ve čtyřech kategoriích sice neproměnil, odnesl si ale Zlatý glóbus za nejlepší scénář. Po mimořádně úspěšném startu natočil velkorozpočtové americké sociální sci-fi Elysium (2013), do kterého obsadil Matta Damona. A dva roky poté přispěchal s akční sci-fi Chappie (2015). Po šestileté celovečerní pauze Blomkamp tvoří intenzivní duchařský horor a napínavý sci-fi thriller Demonik (2021). Od roku 2015 vyvíjí experimentální filmy pro své nezávislé studio Oats Studios. Mezi nejvýznamnější díla patří Rakka (2017), Firebase (2017) a Zygote (2017).
Účast Neilla Blomkampa na festivalu Future Gate je splněním snu. Jsme velmi rádi, že přijede do Prahy s hororovou novinkou Demonik, kterou festival uvádí v hlavní soutěži. Blomkamp nás všechny před 12 lety uhranul fantastickým filmem District 9, jeho dokonalé vizuální zpracování bylo jen třešničkou na dortu skvělého sci-fi filmu s nadčasovou tématikou. Divákům Future Gate nabídneme nejen zmíněné filmy, ale i jeho blockbusterový film Elysium, který svým nápaditým tématem zapadá do dramaturgie letošního ročníku. Blomkamp je inspirující svým filmařských přístupem. Hledá cestu k divákům i skrze krátké filmy. To může být vhodná cesta pro začínající české filmaře, kteří by rádi natáčeli celovečerní žánrové filmy, ale překážkou jsou vysoké produkční náklady,” říká dramaturg festivalu Filip Schauer.


CHINO MOYA

 


 

V Madridu narozený a v Londýně žijící Chino Moya přistupuje ke své práci multižánrově a kombinuje filmovou tvorbu, fotografii a psaní komiksů. Jeho krátké filmy, hudební videa a reklamy byly soutěžně uvedeny na festivalech po celém světě a získaly několik ocenění, včetně Cannes Lions. Moya režíroval hudební video Digital Witness pro zvěvačku St. Vincent, které bylo v roce 2014 zvoleno časopisem Rolling Stone jako jedno z 10 nejlepších hudebních videí a bylo uvedeno v časopise Times. Kromě své filmové práce Chino Moya právě vydal komiks Flat Filters a jeho poslední fotografická kniha, Monosodium Glutamate, má být vydána na konci roku. Na festivalu Future Gate v Praze a Brně osobně uvede svůj celovečerní debut Utajení bohové.


DANIELLE KUMMER

 


 

Rodačka z Londýna studovala film a média na univerzitě v Kapském Městě v Jižní Africe, posledních osm let pracuje jako kameramanka a střihačka na krátkých filmech a promo videích. Vetřelce na jevišti natočila společně s režisérkou Lucy Harvey, jde o jejich první celovečerní dokumentární film.


MARC FEHSE

 


 

Vystudovaný umělecký režisér se zaměřením na Film & Design. Po dlouholeté práci v hudebním sektoru založil filmovou a designovou agenturu Marctropolis, která se zaměřuje reklamní a hrané filmové projekty (Volkswagen, Siemens, Red Bull, ARD, ZDF, Universal, New Yorker). Mezi jeho vlastní filmové produkce patří Sex, Dogz a Rock 'n' Roll, The Power of Soul a  Sky Sharks o nacistických žralocích (kam se hrabe Iron Sky: The Coming Race?). K agentuře je připojeno vydavatelství, které úspěšně vydává audio knihy a rozhlasové hry. Dvakrát získal Lionel Design Awards a jeho publikační tvorba byla několikrát oceněna jako nejlepší rozhlasová hra roku. Před osmi lety založil žánrový filmový festival „Cinestrange“. Hvězdnými hosty posledních ročníků byli Dario Argento, Joe Dante, John Badham a další.


FESTIVALOVÁ POROTA
Mezinárodní tříčlenná porota vybere nejlepší snímek z pěti žánrově různorodých filmů: Demonik, Lapsis, Poslední mise záhadného Paula W.R., Utajení bohové a Ve stínech. Porota rovněž rozhodne o nejlepších studentských sci-fi filmech. Členy poroty jsou storyboardista Kurt van der Basch, dramaturg a ředitel kina Aero Jiří Flígl a vědec Jan Lukačevič. Diváci budou hlasovat o vítězi Ceny diváků. Ceny jsou tematicky vyrobené 3D tiskařskou společností Prusa Research.


DOPROVODNÝ PROGRAM V PRAZE
Ještě před samotným slavnostním zahájením letošního festivalu se v Galerii Lucerna otevře výstava Jonáše Ledeckého a Michala Suchánka s názvem Once Upon the End: Afterpunk. Oba autoři, úspěšní komiksoví tvůrci, na výstavě představí ukázky z připravovaných komiksových povídek s postapokalyptickou tématikou. Pátek 17. září bude patřit večerní módní show návrhářky Moniky Vaverové, jejíž tvorba se objevuje v řadě filmů a seriálů. Česká progresivní návrhářka kombinuje tradiční řemeslo s nejmodernějšími technologiemi.
Sobotní projekce obohatí besedy navazující na filmy. Hostem filmu Oeconomia pojednávajícím o paradoxech současného finančního systému bude ekonom Tomáš Sedláček, který se společně se Slavomírem Entlerem z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky bude zamýšlet nad alternativami k možnému vyčerpání zdrojů. Tématem následné besedy s důstojníkem Generálního štábu Armády ČR Otakarem Foltýnem bude jaderná válka.
Festival Future Gate bude atraktivní i po vizuální stránce. V pasáži Lucerna zaparkuje vozidlo připomínající vůz z filmu Šílený Max, foyer kina zase oživí umělecká instalace Apokalyptického oltáře odkazujícího na různé katastrofické scénáře konce našeho světa. K vidění budou vize rozpadu společnosti, ekologická katastrofa, nukleární válka, vyčerpání zdrojů, pandemie i případná hrozba z vesmíru. V pasáži Lucerna bude rovněž k vidění výstava sci-fi ilustrací českého CGI umělce Tomáše Müllera. Poslední výstavou jsou ukázky z komiksu 1984 od Matyáše Namaie.
Začínajícím i zkušenějším filmařům je určeno povídání s hlavním hostem festivalu Neillem Blomkampem. Po projekci jeho krátkých filmů se režisér hitů District 9 a Elysium podělí o své zkušenosti z filmového průmyslu. Španělský tvůrce Chino Moya získal několik věhlasných ocenění za své práce na videoklipech pro zpěvačku St. Vincent nebo kapelu Years & Years. Ve své lekci poodkryje svá tajemství tvorby hudebních videoklipů. Posledním programem určeným filmařům je prezentace připravovaných filmových sci-fi projektů. V Praze doprovodný program doplní ještě přednáška o konzumaci hmyzu, workshop kurz přežití od Amara Ibrahima a oblíbený soutěžní sci-fi pub kvíz.


VSTUPENKY V PRODEJI
V prodeji jsou již vstupenky na festivalové filmy. Základní cena je 120 Kč. V nabídce jsou i výhodné permanentky, které zajistí divákům nejen vstup do hlavních sálů, ale i milý dárek.


INFORMACE O TOM, KTERÉ PROJEKCE PROBĚHNOU ZA ÚČASTI HOSTŮ A KDY SE FESTIVAL PŘESUNE DO BRNA, ŠUMPERKU, KOŠIC A PLZNĚ, NABÍZEJÍ OFICIÁLNÍ STRÁNKY


FOTO: Future Gate Festival, cinema.de
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Demonik

Nejnovější počin od hosta letošního festivalu Future Gate, tedy Neilla Blomkampa – režiséra sci-fi bijáků... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení