NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Recenze: Všechno nejhorší 2

Vydáno dne 26.07.2021 (366 přečtení)
Ještě předtím, než se podíváme na Slečnu bestii, která je právě v kinech, se zaměříme na předchozí a na Blu-ray stále dostupný počin režiséra Christophera Landona, který si během svých posledních čtyř projektů zvládnul vytvořit vcelku osobitý rukopis. 

 


 

Jak Skautův průvodce zombie apokalypsou, tak oba díly Všechno nejhorší, tak Slečna bestie představují mix hororu a komedie. Lépe řečeno komediální prvky v nich převažují, čímž – a to je nutné zopakovat – se tvůrci okrádají o napětí. Od projektu, ve kterém se mísí skauti se zombíky, ho snad ani nevyžadujeme, protože hlavní je, aby byla legrace. Jenže jakmile se pustíte do slasheru, ve kterém klaďasům usiluje o život maskovaný zabiják, mělo by pro zvýšení filmového zážitku býti záhodno se obávat o postavy, abychom se nestali víceméně jenom nezávislými pozorovateli. Směšný vrah je totiž … prostě směšný. A to není totéž, co legrační.  

Tuhle sérii od společnosti Blumhouse Productions, ve které září sympatická Jessica Rothe v roli vysokoškolačky Tree, co uvízla v časové smyčce, kde ji neustále nahání vrah s maskou mimina, si zřejmě nevíce užijí ti, kterým je teď okolo dvaceti roků – tedy tací, komuž třebas bijáky ze 70. let připadají nekoukatelné, kteří jsou zvyklí na nejmodernější vychytávky a kteří tudíž nezažili, že se jedna internetová stránka načítala přes modem i pět minut. Všechno nejhorší 2 má totiž tempo ještě o něco rychlejší než jednička, čemuž do jisté míry napomáhá i ta očekávaná, cca tříminutová sekvence, během které zažijeme opětovné probuzení po zabití hned několikrát.

To když se hlavní hrdinka potřebuje naučit důležitý algoritmus, aby se mohla za pomoci stroje nerdovských geeků zvaného Sissy vrátit do svojí původní reality. Ta, ve které se ocitla, má sice svoje klady (např. ví, že protivník není neporazitelný a nucené umírání a znovuzrození se stává běžnou rutinou), ale to nic nemění na tom, že se zase odehrává v den jejích narozenin. Oproti minule je však ledacos jaksi alternativní. Christopher Landon přišel s poměrně zajímavým nápadem, kde ten časový paradox a přechod mezi realitami dává smysl, byť například Zdrojový kód je v tomto směru pořád někde jinde. V každém případě si jakožto diváci můžeme dobře užít, že autor přesně definuje pravidla a že tenhle jeho výtvor dál hezky rozvíjí celou mytologii. Zkrátka přesně ví, o čem píše.  

 


 

A když se snad náhodou něco nepovede, dá se to snadno schovat za komediální žánr, který ovšem nepřináší zrovna zábavu doprovázenou nekonečným smíchem. Většina hlášek není příliš vtipná (teoreticky s výjimkou „I want a divorce“, kdyby tolik neevokovala Total Recall), jelikož Landonův humor pochází rovněž z kategorie osobitějších. Takže si dovedu představit, že kdyby ve studiu Universal rozhodli, že chtějí natočit dospěláčtější remake, s velkou pravděpodobností by se jeho režie ujal Joe Carnahan (Šofér), ačkoli ten to do jisté míry vlastně už udělal.

Všechno nejhorší 2 se tentokrát více než na detektivní linii vyžadující zjištění identity maskovaného zabijáka (ta se dá odhadnout zhruba v polovině filmu) soustředí na autorovu hru s divákem, která překvapivě funguje velmi dobře. Dvojka si nechce příliš vypůjčovat od originálu, naopak si jde svojí vlastní cestou. To je záslužné, přestože na té cestě párkrát klopýtne. Christopher Landon ale evidentně ví, že tvoří sice fajnovej biják, leč nikoli novou kultovní záležitost. K tomu by zřejmě potřeboval minimálně o 20 milionů dolarů vyšší rozpočet a o 20 minut delší stopáž, aby tu něco dovysvětlil (vědecky podložený princip fungování Sissy), tu poutavěji rozvinul (podivná „Sophiina volba“, v níž se volí mezi matkou a nepříliš zkušeným týpkem-dobračiskem, po kterých americké holčiny obvykle nijak zvlášť nejedou). Na druhou stranu by nebylo až tolik velkým překvapením, kdyby podívaná nazvaná Všechno nejhorší 2 do toho ryze kultovního statusu třeba za dvacet roků přeci jenom dozrála.

P. S.: Na základě důvodného podezření se dá tvrdit, že ve trojce by v časové smyčce mohlo uvíznout vícero postav.

FOTO: CinemArt
Hodnocení autora: 7/107/107/107/107/107/107/107/107/107/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Karel

Není to o Havlíčku Borovském, není to o Hynku Máchovi, není to o Čapkovi, není to o Poborském,... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení