';

Agatha Christie na Voyo

Vydáno dne 19.06.2021 (2965 přečtení)
Letos uplynulo pětačtyřicet let od smrti spisovatelky, kterou na britském území svou slávou překonal jenom William Shakespeare.

 

 

Agatha Christie je nejprodávanější autorka všech dob. Od dětství četla a vymýšlela vlastní příběhy. Za války pracovala jako dobrovolná sestra v nemocnicích, kde získala znalosti o jedech, jež využila později ve svém díle. První román nazvaný Záhada na zámku Styles, ve kterém se představil detektiv Hercule Poirot, vyšel roku 1920. V Londýně spoluzaložila Detection Club (1930), kde se scházeli detektivní autoři. Roku 1971 jí Alžběta II. udělila titul Dáma britského impéria. Zajímavé je, že nejprve snila o kariéře zpěvačky, ale nakonec ji sázka se sestrou Margaret vyprovokovala k tomu, aby začala psát detektivky. Psaní ji totiž odpoutávalo od monotónní práce ve zdravotnictví.

To už byla vdanou paní, neboť se v roce 1914 provdala za vojenského důstojníka Archibalda Christieho. Po většinu války však byli od sebe odděleni. Po válce si mladý pár pronajal byt v Londýně a užíval si šťastné období, které bylo korunováno narozením dcerky Rosalind. V té době již byla slavnou spisovatelkou. Následovaly chmurné události. Kromě smrti matky musela čelit i manželově nevěře. To vše vedlo k nervovému otřesu spisovatelky a k jejímu záhadnému zmizení v roce 1926. Jedné prosincové noci odešla z domu a její auto bylo příštího rána nalezeno opuštěné několik mil daleko. Následovalo celostátní pátrání a spekulace tisku o tom, co se stalo. Nakonec vyšlo najevo, že Agatha Christie nějakým způsobem odcestovala na stanici Kings Cross, odkud se vydala vlakem do Harrogate. Tady se v hotelu zapsala pod jménem Theresa Neele.

Poté co ji hotelový personál poznal a zalarmoval policii, se kterou dorazil i její manžel. Jenže Agatha ho nepoznala. Zdálo se, že trpí ztrátou paměti. Absolvovala psychiatrickou léčbu a o svém zmizení už nikdy s nikým nemluvila, ani s přáteli, ani s rodinou. Po rozpadu manželství si splnila svůj sen: vydala se na cestu legendárním vlakem Orient Expressem. Tato cesta jí nakonec přinesla jednak seznámení s budoucím manželem Maxem Mallownem, a jednak se také stala inspirací pro knihu Vražda v Orient expresu, která se dočkala několika filmových adaptací. Na premiéře roku 1974 byla přítomna dokonce i královna Alžběta II. a členové královské rodiny.


Agatha a Jižní Čechy

Knihy přinesly Christie velké množství příznivců, kteří jí posílali dopisy. Autorka jim sice odpovídala, ale obvykle poslala jen autogram a tím korespondence skončila. Existovala však jedna výjimka – Češka Olga Simonová. Prachatická učitelka angličtiny Agatiny knihy milovala a četla je v originále. V roce 1961 ji napadlo, že své oblíbenkyni napíše. Poslala dopis na britské velvyslanectví a požádala o adresu. Záhy přišla milá reakce od sekretářky velvyslance i s dárkem – knížkou Kočka mezi holuby a adresou slavné spisovatelky. Olga jí pak v dopise vyjádřila svoji náklonnost, úctu, obdiv k jejím dílům a napsala pár slov o sobě. Přestože nedoufala v odpověď, do dvou týdnů přišel od Agathy dopis a kniha Zkouška neviny. Právě tato detektivka je už teď na videoportálu Voyo. Následovala řada dalších listů, které si Olga uschovávala u notáře. Postupem času byla korespondence obou žen osobnější. Psaly si jako kamarádky o novinkách ve svých rodinách, rovněž komentovaly politickou situaci, která v Československu nastala v roce 1968. Angličanka u svého vydavatele Williama Collinse zařídila, aby před každými Vánocemi poslal její příznivkyni knížku, jež přicházela s přáním k Novému roku!
Nakladatelství také Olze doplnilo sbírku všech Agatiných knih a dvakrát do roka doručovalo novinku, kterou vydalo. Když už Agatha nemohla psát dopisy sama, nahradil ji její manžel Max Mallowan. Vzácná korespondence, jež trvala patnáct let, skončila až spisovatelčinou smrtí. Přesto však Češka zůstala v Agathině díle navždy. Inspirovala ji k vytvoření postavy au pair Olgy Seminoffovové v románu Viděla jsem vraždu. A Československo několikrát zmínila ve svých detektivkách, např. Záhadný pan Quin, Cestující do Frankfurtu nebo Smrt v oblacích.

 


KE ZHLÉDNUTÍ NA VOYO:


AGATHA CHRISTIE: ZKOUŠKA NEVINY
Mysteriózní drama nabízí tradiční překvapivé zápletky a dechberoucí vyústění toho, kdo je vrah. Zkouška neviny je rozdělena na dvě epizody, které budou na Voyo na ráz. Série bude pokračovat i dalšími příběhy z pera nejslavnější autorky detektivek na světě, jejíž televizní příběhy dokážou nabídnout i ta nejlepší britská herecká jména.
Zápletka: Příběh nemůže začít jinak, než vraždou. Tahle se stala v Anglii v roce 1954. Mladý Jack zabil svou adoptivní matku Rachel, kterou najde služebnice Kirsten. Jack šel do vězení, nicméně tvrdí, že je nevinný. Že by tedy vraždil někdo jiný? Po roce a půl od zmíněného trestného činu se Jackovi čtyři sourozenci (Mickey, Tina, Hester i Mary) sejdou ve svém rodném domě. Jejich otec Leo se totiž znovu žení. Jeho děti však se sňatkem nesouhlasí. Všichni také vědí, že Gwenda, kterou si má otec brát, se scházela s Leem, ještě když byla Rachel naživu. Když se všichni sejdou v hale, zazvoní neznámý mladík. Rodina zjistí, že to není hudebník, jak si mysleli, ale doktor Arthur Calgary, který tvrdí, že má alibi pro Jacka. Vysvětlil otci, že v onu noc vysadil Jacka před devátou hodinou před hostincem ve městě. Byl tedy daleko od místa, kde byla jeho matka zavražděna. A protože následně údajně odjel za prací do Arktidy, nemohl se přihlásit dřív a dát Jackovi alibi …

VÍCE INFORMACÍ O ZKOUŠCE NEVINY JE K DISPOZICI NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH


AGATHA CHRISTIE: VRAŽDY PODLE ABECEDY
Pocta Agathě Christe se neobejde bez nejslavnějšího detektiva! Slavná spisovatelka se dlouho snažila najít ústřední postavu svých knih. Až jednou uviděla zvláštního malého muže ve skupině belgických uprchlíků v britském Torquay. A Hercule Poirot byl na světě. Kniha Záhada na zámku Styles byla vydavatelstvími šestkrát odmítnuta, než konečně v roce 1920 spatřila světlo světa.
Zápletka: Jako Hercule Poirot se tentokrát představuje legendární, na dva Oscary nominovaný americký herec John Malkovich. Slavný detektiv přeruší poklidnou penzi, když začne dostávat anonymní dopisy. Pisatel mu sděluje, že se stane vrahem bez tváře. Policie nebere Poirotova varování vážně, ale záhy dojde ke třem vraždám s podobným scénářem, který sleduje první písmena abecedy… V prvním dopise, který detektiv obdrží, zmíní vrah město Andover. Poirot se vydá za Cromem a varuje ho. Crome ho nebere vážně a později ho dokonce obviní, že zatajil dopisy jako důležité důkazy. Policie z Andoveru žádnou vraždu nezaznamená. Ve výčtu událostí v Andoveru si Poirot všimne, že majitelka koloniálu Alice Asherová policii neotevřela. Poirot odjede do Andoveru, v koloniálu najde Asherovou mrtvou a vedle ní železničního průvodce otevřeného na stránce A.
Policie si od Poirota nenechá poradit a zatkne jejího muže, notorického opilce. Zanedlouho je v městě Bexhill nalezena na pláži zavražděná servírka Betty Barnardová. Vedle ní leží železniční průvodce s písmenem B. Poirot je dopisem informován v den vraždy. Její sestra Megan řekne Poirotovi, že Betty ráda flirtovala. Mezitím, na panství v Churstonu žije sir Carmichael Clarke s nemocnou Lady Hermionou. Clarkemu nadbíhá jeho sekretářka Thora Greyová. Sir Clarke však svou ženu miluje, Thoru odmítne a dá jí výpověď. Když Poirot dostane dopis informující o Churstonu, volá Clarkemu, že mu hrozí nebezpečí …


VÍCE INFORMACÍ O VRAŽDÁCH PODLE ABECEDY JE K DISPOZICI NA OFICIÁLNÍCH STRÁNKÁCH


JEŠTĚ  STRUČNĚ O AUTORCE: 
Agatha Christie
 se narodila se 15. 9. 1890 v jižní Anglii jako Agatha Mary Clarissa Miller. Byla nejmladším dítětem Fredericka Alvaha Millera, amerického vystěhovalce, a jeho anglické ženy Clary Boehmer. Pod jménem Agatha Christie napsala 66 detektivních románů, 14 povídkových souborů, 16 divadelních her (objevily se však i další tituly). Vydala i 6 nedetektivních románů pod pseudonymem Mary Westmacott, další 2 jsou podepsané jménem Agatha Christie Mallowan. V roce 1971 dostala od královny Alžběty II. titul Dáma britského impéria. Zemřela 12. 1. 1976 ve Wallingfordu ve Velké Británii.


FOTO: Archiv TV NOVA
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Top Gun: Maverick

V době remaků, prequelů a sequelů si odpovědné osoby (v tomto případě v čele s Tomem Cruisem a věhlasným producentem... celý článek

DVD

Recenze: Svědek Dnes

Do kin zamířil Top Gun: Maverick. A jednou z hvězd prvního filmu byla Kelly McGillis. Pro druhou část se nepřekvapivě nevrátila,... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení