Z důvodu rozsáhlé údržby serveru bude v následujících dnech provoz omezen. Za nepříjemnosti se omlouváme.
 
NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Speciál: Bonusová sekce filmu Přichází Satan

Vydáno dne 07.06.2021 (368 přečtení)
Obsáhlá a hlavně otitulkovaná sekce nabídne opravdu ucelený pohled do zákulisí natáčení tohoto hojně vychvalovaného počinu

Počinu, který jsme si už zrecenzovali TADY, takže přejděme ke KOMENTÁŘI REŽISÉRA RICHARDA DONNERA A SCENÁRISTY/REŽISÉRA BRIANA HELGELANDA, kteří se společně podepsali pouze pod výborné Nájemné vrahySpiknutí, tudíž se rozhodně nejednalo o Donnerova dvorního scenáristu. V každém případě ničemu nemusí vadit, že komentář tradičně postrádá české titulky, jelikož většina zásadních informací bude stejně zopakována v dalších videích. ISOLATED SCORE TRACK nám odděluje oscarový hudební doprovod, o který se postaral Jerry Goldsmith. Při výběru tohoto bonusu tedy není při sledování filmu slyšet vůbec nic jiného. V GALLERII pak najdeme necelých 300 zajímavých fotek.

RICHARD DONNER ON THE OMEN je záznam trvající patnáct minut a z nějakého důvodu se rovněž musel obejít bez českých titulků. Čili se jedná o totožný případ jako v případě výše zmíněného komentáře, protože části tohoto záznamu byly tak trochu rozstříhané do dalších materiálů – včetně faktu, že Přichází Satan režisérovi pomohl přesídlit z televize do světa stříbrného plátna, že veliký úspěch tohoto bijáku pomohl zafinancovat Star Wars, nebo že bylo důležité eliminovat všechny zřetelně nadpřirozené prvky, včetně ďáblových kopyt a sabatu. Prostě mělo být na samotných divácích, jestli věří tomu, že Damien jest ďáblovým synkem. Za sebe musím zopakovat, že věřím, protože tomu ledacos nasvědčuje.

 


 

JERRY GOLDSMITH O HUDBĚ K FILMU obsahuje vyjádření legendárního skladatele, jemuž Přichází Satan přinesl jediného Oscara, na kterého byl přitom rodák z Los Angeles během své impozantní kariéry nominovaný celkem osmnáctkrát! U něj a u Ennia Morriconeho nedává smysl, že cenných sošek nemají na kontě každý minimálně deset, jelikož jejich tvorba jest mimořádně pestrá a kreativní. Jerry Goldsmith prozradí, jak se na této skladbě podílela jeho manželka Carol Heather. A mimo jiné taky dodá, že měl nejvíce tvůrčí svobody od Planety opic. THE OMEN REVELATIONS – BONUSVIEW WITH TRIVIA TRACK obsahuje obraz v obraze, ve kterém nám při sledování filmu tvůrci prozradí zajímavosti z natáčení. Opět nutno podotknout, že se často shodují s vyjádřeními v dalších bonusových dokumentech.

ÚVOD OD REŽISÉRA RICHARDA DONNERA byl natočen v roce 2006. Filmař, který letos oslavil jednadevadesát, ani v těchto dvou minutách nezapře, že je v první řadě velice slušným člověkem. Připomene, že pro vznik tohoto snímku bylo důležité jeho kamarádství s Alanem Laddem mladším, jenž tehdy zastával ve studiu 20th Century Fox důležitý post. A na závěr si pozdější „stvořitel“ Supermana či série Smrtonosná zbraň schová velmi vtipnou poznámku. DELETED SCENE: DOG ATTACK ukáže fragmenty ze scény, která se odehrává při závěrečném odjezdu z domu. Nebylo by překvapením, kdyby ji někde viděl Stephen King a inspiroval se jí při psaní Cuja. Cestou pak dojde na ještě jeden strašidelnější okamžik, takže tahle scéna klidně mohla zůstat ve finálním sestřihu.

 


 

666: THE OMEN REVEALED (na obalu Blu-ray znova nesprávně jako 666: SATAN ODHALENÝ) trvá šestačtyřicet minut a v úvodu režisér opět podotkne, že Přichází Satan pro něj není horor. Scenárista David Seltzer zase řekne, co si odnesl ze studování bible a jak angličtí členové štábu dělali všechno pro to, aby byli co nejvěrnější scénáři. Rozebrány budou i kaskadérské kousky a práce „spešláků“, tj. tvůrců speciálních efektů, včetně onoho tehdy proslulého pádu herečky Lee Remick či sklouznutí skleněné desky. A to by bylo, aby nedošlo na obsazení malého Harveyho Stephense, který přitom v minulém roce oslavil padesátiny. Zatímavé, že ani on, ani třeba Carrie Henn (Vetřelci) v herecké kariéře nepokračovali. Opět dojde na hudbu, a také na závěrečnou scénu, které byla dotáčena až během postprodukce a která se vyvedla nad očekávání dobře, neboť v ní došlo na jeden neplánovaný momentíček.

Ve SCENÁRISTICKÝCH POZNÁMKÁCH se ke slovu nepřekvapivě dostane nejčastěji David Seltzer. Zmíní tituly jako Vymítač ďábla nebo Čelisti, a vedle toho zavzpomíná na přerušení hereckého důchodu v podání Gregoryho Pecka, jenž zrovna prožíval nelehké období. Obvykle si vybíral jiné žánry a jiné typy rolí. Proto s ním přišla důstojnost, kterou vyžadovaly rovněž italské rodičky při natáčení, jelikož je znepokojoval jeden z původních názvu – Mateřské znaménko. Každopádně nakonec vyhrál název The Omen, přičemž Seltzer údajně dodnes nezná význam tohoto pojmu. Zato pochválí Richarda Donnera, že jeho originální nápad pozměnil (věc u scenáristy nevídaná) a přidá dvě veselé historiky. Jednak o prvním promítání, a jednak o tom, jak Přichází Satan ovlivnil jeho osobní život. Zároveň si nenechá pro sebe svoji plánovanou zápletku pro pokračování.

 


 

AN APPRECIATION: WES CRAVEN ON THE OMEN je dvacetiminutovým povídáním jednoho z Mistrů hororu, který servíruje svůj pohled na tuto podívanou a který krátce před ní poslal do kin svůj brutální Texaský masakr motorovou pilou. Podotkne, že de facto každý záběr kameramana Gilberta Taylora vypadá jako obraz, že postava Billie Whitelaw přichází jako Mary Poppins, aby dala věci do pořádku, že s Davidem Warnerem chtěl po zhlédnutí filmu pracovat, což se zadařilo na Vřískotu 2. A k tomu přidá další širší souvislosti, které rozhodně stojí za zamyšlení. PROKLETÍ NEBO NÁHODA se soustředí na podivné události, jaké doprovázely natáčení. Z některých doopravdy zamrazí, a tak není divu, že je producent Harvey Bernhard začal pozorněji sledovat a téměř neustále na ně upozorňoval.

Nelze se však zbavit dojmu, že nepůsobí tak, že by Satan nechtěl, aby se tenhle projekt realizoval. Naopak to spíše vypadá, že veškeré „náhody“ zařizoval ve prospěch tvůrců, z nichž většina se navíc, vlastně i díky nim, dožila vysokého věku. Jestli tomu tak skutečně bylo a zasáhla ruka ďábla, mohli z toho ve finále paradoxně mít radost také představitelé církve, protože Přichází Satan pomohl vyvolat u lidí zájem o bibli. Také o tomhle pojednává 101 minut dlouhý celovečerní dokument THE OMEN LEGACY, v němž promluví skoro všichni důležití. Sledujeme tedy odkaz filmu, jeho druhétřetí a čtvrté části. Na remake, který opět napsal Seltzer, se nedostalo, protože veškeré bonusy byly natočené na začátku tohoto století/tisíciletí. I v této podobě určitě stojí dokument za zhlédnutí. Ideálně však po zhlédnutí samotných filmů, protože se nevyhýbá spoilerům.

FOTO: cinema.de
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Rychle a zběsile 9

Po ročním odkladu má premiéru i další část oblíbené série. Mimochodem, Michelle Rodriguez... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: Zprávy ze světa

Na čtyři Oscary nominovaný western (ke zhlédnutí na Netflixu), který skládá poctu klasickým počinům tohoto... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení