Vážení uživatelé, pokud jste si žádali o obnovu hesla v době 12/2020 - 2/2021 je nutné znovu požádat o zaslání hesla. Děkujeme za pochopení.
 
NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Recenze: Kletba bratří Grimmů

Vydáno dne 30.04.2021 (441 přečtení)
Třictátého dubna by možná bylo malinko vhodnější psát o Čarodějnicích, ale ty si necháme na příští týden. Teď se zaměříme na velice pozoruhodné dílko, jaké vznikalo v České republice a jaké je ke zhlédnutí tady. 

 


 

V roce 1796 byli později proslulí bratři ještě malí. Wilhelm (Matt Damon, jelikož původně zamýšlený Johnny Depp přišel producentům málo hvězdný; dokud v polovině natáčení neměli premiéru první Piráti z Karibiku) byl pragmatičtější realista, zatímco Jacob (Heath Ledger) byl snílek, co věřil na nadpřirozeno. Jejich ségru to podle všeho stálo život. Patrnáct roků poté stále věří v kouzelné fazole. Will oproti tomu uplatňuje svého podnikatelského ducha tím, že využívá důvěřivosti vesničanů a spolu se svým týmem, který kromě bratra tvoří další dva kamarádi, inscenují bitvy s démony a čarodějnicemi tak, aby to vypadalo co nejopravdověji. Užívají si peněz a s nimi chlastu a žen. Dokud nespadne klec a nedostanou se před francouzského generála s tváří Jonathana Pryce, který dohlíží v Německu na okupované území (ano, Francie skutečně na začátku 19. století okupovala Německo).

Původně chce oba bratry zabít, ale pak si to rozmyslí, pokud dokážou vyřešit případ mizejících dětí v oblasti Marbadenského lesa. Dohlížet na ně bude dlouho otravný generálův poskok Cavaldi (Peter Stormare), přičemž není snadné rozsoudit, kdo se bojí víc. Tento les totiž není obyčejný. Potuluje se v něm krvelačná příšera, stromům se nedá věřit a stojí v něm temná věž, o které se říká, že ji dokáže zbořit mysl dítěte … Moment, nepleťme sem Stephena Kinga. Tohle jsou bratři Grimmové – v některých ohledech ještě strašidelnější, přesto se jejich pohádky (na některé z nich tady najdeme odkazy) vyprávějí už malým dětem.

 


 

Věž si nechala postavit královna, která jak byla krásná, tak byla marnivá. Ze všeho nejraději se dívala na svůj odraz do zrcadla. To znamená, že kdyby žila v současnosti, patrně nikdo by si nedělal více selfíček. Chtěla uniknout moru, který se však šíří i vzduchem, takže jí to nebylo nic platné. Když se nakazila a začala ztrácet svou krásu, její křik byl údajně slyšet až za sedmero moří. Ve věži stále spí a brzy se probudí. Nebude trvat dlouho a Měsíc se zbarví do ruda. Když bude moct vypít krev v kobkách zavřených dvanácti dívek, ožije. A to s velkou pravděpodobností nebude dobré minimálně pro blízké okolí.

Když se chystáte na takové místo, neobejdete se bez průvodce. Tentokrát jím bude místní žena Angelika, o níž se tvrdí, že pochází z prokleté rodiny. U její představitelky Leny Headey jsme zvyklí, že ztvárňuje silné postavy a v Kletbě bratří Grimmů si lze v této úloze jen složitě představit jinou herečku, snad s výjimkou Evangeline Lilly (Hobit: Bitva pěti armád). U Moniky Bellucci se zase díky zrcadlu dočkáme nezapomenutelných obrázků. Z hlediska obsazení není s tímto projektem nic v nepořádku. To platí také pro Tomáše Hanáka v poměrně výrazné roli. Akorát dost zamrzí, že se na jeho postavu v závěru v podstatě zapomene.

Největší předností celého projektu bude nepochybně ta ponurá, tíživá atmosféra. Ne až tak precizní, jakou se pyšní kupříkladu Společenství vlků, jelikož s ním se jakýkoli jiný titul v tomto směru velmi složitě porovnává, ale rozhodně ne o mnoho horší, srovnatelná s Ospalou dírou či s Pohádkou pohádek. Les působí velmi znepokojivě a v žádném případě nemáme dobrý pocit z toho, když Jacob vleze do věže. To samé platí pro setřený dětský obličej a záhadného bloba. Ovšem ta pravá hrůza nastává teprve při konfrontaci s Durynskou královnou/čarodějnicí, která spala 500 roků. Dobře si pamatuju, jak silně na mě právě tohle zapůsobilo, když jsem Kletbu bratří Grimmů viděl poprvé.

 


 

Troufám si tvrdit, že nebýt těch gilliamovských bizarností a záměrně zesměšňujícího přízvuku v podání kohokoli, kdo ztvárňuje Francouze nebo Itala, jinými slovy nebýt těch komediálních prvků, byla by Kletba bratří Grimmů dodnes s velkou pravděpodobností jedním z nejstrašidelnějších hororů 21. století! Jistě, ve scénáři se najde několik nesmyslů nebo nedotažených momentů, ze kterých se rozhodně dalo vytřískat více děsivého, nicméně ve kterém hororu z těch, co vznikly během posledních dvaceti roků, se takovéto nevyskytují, že ano?!?

Kletba bratří Grimmů místy nezapře záblesky filmařské geniality. Jenže ve finále působí jako polotovar či spíše neobroušený diamant. Těžko soudit, nakolik je to vina produkujících bratrů Harveyho a Boba Weinsteinových, se kterými Terry Gilliam dost válčil, což vyústilo v odklad postprodukční fáze. Dokonce o tolik, že si mezitím stihnul natočit Krajinu přílivu. Spíše oni tedy představují ten důvod, proč režisér na tento svůj počin nevzpomíná rád, tj. ne že by nebyl spokojený s prací českého štábu, jak mně připadalo, že nepatrně naznačil ve svých memoárech. Určitě nepřekvapí, že uvidíme i české herce a herečky. Vedle Tomáše Hanáka se ve filmu objevují třeba Miroslav Táborský, Martin Hofmann nebo Marika Procházková.

FOTO: cinema.de
Hodnocení autora: 8/108/108/108/108/108/108/108/108/108/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Scarface (Zjizvená tvář)

Velký Al – samozřejmě nikoli Capone, nýbrž Pacino, oslavil před pár dny narozeniny. A tak rozhodně nebude od věci se vedle Krycí... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: Zprávy ze světa Dnes

Na čtyři Oscary nominovaný western (ke zhlédnutí na Netflixu), který skládá poctu klasickým počinům tohoto... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení