Vážení uživatelé, pokud jste si žádali o obnovu hesla v době 12/2020 - 2/2021 je nutné znovu požádat o zaslání hesla. Děkujeme za pochopení.
 
NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Speciál: O filmu Terminátor: Temný osud

Vydáno dne 18.04.2021 (575 přečtení)
Nejnovější přírustek do slavné série, který na začátku roku opětovně vyšel na DVD/Blu-ray. 

 

Před uvedením této sci-fi byla očekávání obrovská! K sáze se vrátil sám její strůjce James Cameron, veliký fanda sci-fi. Temný osud měl přímo navazovat na Den zúčtování, tedy se scenáristé chovali tak, že trojka, Salvation a Genisys nespatřily světlo světa. Osobně tento postup nikdy nevítám s nadšením. Když už film jednou je, tak se má koukat, aby byl. A ne že se bude předstírat, že neexistuje, čímž se znehodnotí miliony investovaných dolarů a někteří fanoušci můžou být naštvaní, protože zvláště uvedené sequely nějakou svou kvalitu rozhodně mají. V určitých směrech dokonce větší, než Temný osud, pro který se vrátili jak Arnold, tak Linda Hamilton.

Především jsme se chtěli vrátit k původní formě. Terminátorovi a Terminátorovi 2 patří v historii kinematografie velmi speciální místo. Chtěli jsme, aby Temný osud byl pokračováním Jimovy vize celé franšízy,“ vysvětloval producent David Ellison. „První film vás měl totálně vyděsit možností temné budoucnosti a strachem o přežití dívky Sarah. Tenhle film, stejně jako ostatní, řeší hrozbu kolize lidstva s umělou superinteligencí, což je v dnešní době daleko méně sci-fi než to bylo v roce 1984 nebo 1991. Všechny ty roky jsem s lidmi konzultoval svět umělé inteligence. Všichni věří, že umělá inteligence bude rovna nebo nadřazena lidské rase. Zároveň všichni říkají, že se z toho nestane Skynet. Ale jak tohle můžeme vědět?“ prohlásil James Cameron.

 


 

Sám se coby producent věnoval Alitě: Bojovému andělovi a do toho už pracoval na dalších Avatarech, takže bylo nutné najít vhodného režiséra. Po Alanu Taylorovi (Genisys) přišla řada na dalšího tvůrce, který se podílel na vzniku Marvelovky Thor: Temný svět. Tim Miller měl na starosti režii druhého štábu při úvodní sekvenci. Následně slavil obrovský úspěch s Deadpoolem. „Tim zvládnul vytvořit film, který nejen přetvořil žánr superhrdinského filmu, ale zároveň celou sekci mládeži nepřístupných projektů. Je to přesně ten typ režiséra, kterého jsme pro Terminátora: Temný osud potřebovali,“ pochvaloval si Ellison.

Vypadalo to, že spolupráce těchto dvou filmařů bude stejně bezproblémová, jako tatoRobertem Rodriguezem. Jenže během postprodukční fáze došlo na tvůrčí neshody. Miller si přál film sestříhat sám, což v Hollywoodu není úplně běžné, protože právo finálního střihu má producent. Tím spíše, když jím je osobnost, jejíž dvabijáky překonaly na tržbách hranici dvě miliardy dolarů. Přitom James se ani jednou nebyl podívat na natáčení. „Přišlo mně, že tam bylo hodně cest, kterými nebylo nutné se vydávat. Na place jsem sice nebyl, ale významně jsem se podílel na psaní scénáře a na střihu. A pro mě je střihová skladba rozšířením možností psaní.

Nedá se předpokládat, že by spolu ještě někdy pracovali. Tim Miller má do jisté míry právo být naštvaný, protože o kvalitách Deadpoola nemůže být nejmenších pochybností. Veliký rozdíl oproti takovému Joshi Trankovi, který stvořil velice přeceňovanou Kroniku, a pak se rozčiloval, že mu studio v postprodukci zruinovalo novou Fantastickou čtyřku, která přitom i v této své podobě má něco do sebe. V každém případě Terminátora stvořil James Cameron, nikoli Tim Miller, a už vůbec ne Harlan Ellison! A to pak nezáleží ani na tom, že se o tuhle populární franšízu bezmála 30 roků nestaral a nechal ji žít vlastním životem.

 


 

Jak uvedeno, záměrem bylo navázat na kultovní dvojku, takže bylo rozhodnuto, že příběh bude víceméně totožný. Veškeré inovace, které se zprvu tvářily býti maximálně zajímavými, že by mohly přinést nový, svěží vítr, se nakonec proměnily v kontraproduktivní nápady. To bohužel do značné míry platí také pro nové postavy. Například pro Grace s tváří Mackenzie Davis: „Napíchali jí kosti materiálem, který časem přemění morek jejích kostí na super silný silikát, který je téměř nezničitelný. Její svalová vlákna jsou protkána pletivem, které je o dost silnější a přizpůsobivější. Bere spoustu ilegálních léků. Jejímu mozku byla uměle zvětšená kapacita. Je velmi těžké, i když ne nemožné, jí ublížit. Je neskutečně rychlá, ale něco to stojí.“

Naopak Dani Ramosová v podání Natalie Reyes je stejně ustrašená a zdánlivě obyčejná holka, jako byla Sarah Connorová v první části. „Myslím, že je daleko zajímavější mít v důležité akční roli ženu,“ řekl Tim Miller. Tak určitě, akorát už v roce 1984 jsme se přesvědčili o tom, že tohle tvrzení bude s velkou pravděpodobností pravdivé. A Linda Hamilton se díky této roli stala nesmrtelnou. Proto potěšilo, že se vrátila, přestože žena-akční hrdinka není v současnosti ve filmech žádným neobvyklým jevem (viz Wonder Woman, Captain Marvel, Salt, Everly, odhodlaná Nevěsta, Neytiri, …).

 


 

Jenže: „Kolika z těchto postav je přes čtyřicet? To by byl hodně krátký seznam. Kolika z nich je přes šedesát? Absolutně žádné z nich. Chlapi bojují až do osmdesáti, ale v naší společnosti starší ženy odmítáme. V klasické mytologii je žena strážkyní moudrosti, někdy zobrazovaná jako jasnovidka, ale vždy je to silná postava. Dali jsme to dohromady s působivou akční hrdinkou, a to je něco, co jste ještě neviděli,“ lákal James Cameron před uvedením Terminátora: Temného osudu na účast své bývalé manželky Lindy Hamilton. A protože to sám několikrát říkal, vrátil se i Arnold Schwarzenegger, aby mimo jiné přirovnal hraní T-800 ke kulturistice, jelikož tam si rovněž musíte vypěstovat strojové chování bez zapojování emocí a soustředíte se jenom na výsledek. Tentokrát však přichází polidštěný Carl, což je sice vtipné, ale ne to, co jsme toužili vidět.

Natáčet se začalo v květnu roku 2018 ve Španělsku, konkrétně v Madridu, a potom se štáb přesunul na jih do Murcie a do Almeríe v Andalusii, kterou proslavil Sergio Leone díky svým legendárním spaghetti westernům. V rámci Evropy zavítal ještě do moderních Origo Studios v Budapešti. A potom se vyrazilo do Mexico City. Žádný velkorozpočtový hollywoodský spektákl by se neobešel bez náročných kaskadérských kousků a vizuálních efektů. Avšak co je to platné, když se v závěru z dramaturgického hlediska nepříjemně rozpadá? Na to nejsme zvyklí, co se „Továrny na sny“ týče. Přitom Temný osud měl být počátkem nové trilogie. Místo ní vyvíjí Netflix nový animovaný terminátorský seriál.

FOTO: CinemArt
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Vítejte v Marwenu

Režisér Robert Zemeckis slaví narozeniny, takže se podíváme na tento počin, který je stále k dispozici na... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: Zprávy ze světa

Na čtyři Oscary nominovaný western (ke zhlédnutí na Netflixu), který skládá poctu klasickým počinům tohoto... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení