Vážení uživatelé, pokud jste si žádali o obnovu hesla v době 12/2020 - 2/2021 je nutné znovu požádat o zaslání hesla. Děkujeme za pochopení.
 
NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Speciál: Bonusová sekce filmu Barbar Conan

Vydáno dne 11.04.2021 (579 přečtení)
John Milius slaví narozeniny, tak si napíšeme o jeho nestárnoucí klasice, která nedávno vyšla znovu na Blu-ray a která přitom už příští rok (konkrétně 14. května) oslaví čtyřicet roků od svojí premiéry! 

 


 

Samotný film, který patří do mojí TOP 10 nejoblíbenějších titulů, jsme si zrecenzovali TADY. Čili můžeme přejít k bonusům, kterým se dá vytknout jediné – a sice, že postrádají české titulky. Z KOMENTÁŘE REŽISÉRA JOHNA MILIUSE A ARNOLDA SCHWARZENEGGERA se dozvíme spoustu zajímavého. Třeba to, že se mělo původně místo Španělska natáčet v Jugoslávii, kde probíhaly i nějaké přípravné práce, avšak kvůli politické situaci se produkce přemístila na Pyrenejský poloostrov, což byla trefa do černého. I proto, že zmíněný režisér dobře věděl, do čeho jde, jelikož tam už pracoval na dobrodružném dramatu Vítr a Lev. Budeme zasvěceni do některých záměrů, kterým nechybí zamyšleníhodný filozofický podtext. A co je důležité, zjistíme, že producent Dino De Laurentiis, jenž v té době produkoval pět různých projektů, takže za sebe posílal na plac svou dceru Rafaellu, byl nesmírně štědrý, tudíž nebyl problém zaplatit všechno, co si John Milius přál.

Dojde taky na režisérovu zálibu ve válkách a v sekvenci VYNECHANÝCH SCÉN na jeho cameo, kdy prodává Conanovi a Subotaiovi ve městě při jejich putování ještěrku na klacku. Opravdu. Zbylé minuty víceméně zabere z různých úhlů natočená scéna s králem Osricem, odehrávající se krátce poté, co hlavní hrdinové (ještě s Valerií) od něj odejdou hledat ztracenou dceru. Nutno dodat, že pro příběh bylo jedině dobře, že zrovna tahle záležitost zůstala na podlaze střižny. A v posledním záběru vynechaných scén spatříme Arnolda, jak nestihnul utéct pronásledujícím psům.

 


 

UMĚNÍ OCELI: VÝROBCI MEČŮ A MISTŘI nás zavede do městečka New Glarus ve Wisconsinu, protože v tamní továrně vyrábějí meče. Nepřekvapí tedy, že paralelně uvidíme i prostřihy na pasáž s úvodními titulky v Barbaru Conanovi. Vedle toho vyrazíme za senseiem Kiyoshim Yamazakim, jenž mistrně ovládá právě umění meče a jenž ve filmu učí Conana, přičemž ho neváhá zfackovat a následně kopne jednoho ze svých kolegů, což nebylo hrané. Odhalíme tajemství japonských slov Shin Gi Tai, a také vzájemnou úctu mezi Yamazakim a představitelem titulní postavy.

CONAN: Z TREZORU trvá nějakých deset minut a v nich nabídne dost zajímavého. Třeba režisérovu touhu natočit po vzoru dalších slavných tvůrců osobní, ovšem na rozdíl od nich současně taky „pohanský film“. Dále bude vyzdviženo, že Conan, o němž si čtenáři a čtenářky mohli poprvé počíst v roce 1932, není neomylný a nezranitelný, jako někteří jiní slavní hrdinové. Další důležité upozornění spočívá v tom, že vzhledem k té unikátní muskulatuře si musel Arnold naprostou většinu kaskadérských kousků dělat sám, protože tehdy prostě nebyl nikdo, kdo by se mu jakožto někdejšímu několikanásobnému Mr. Universe a Mr. Olympia fyzicky podobal. Ke slovu se potom dostane James Earl Jones, jenž ztvárnil Thulsu Soudce. A nebude překvápkem, když tuhle precizní postavu dá do souvislosti s Darthem Vaderem. A vlastně dosti trefně připomene Shakespeara.

 


 

Zmínka padne o Clintu Eastwoodovi a Robertu Redfordovi. Tohle video zakončí stejný záběr, jakým končí samotný film. Rozdíl spočívá akorát v tom, že dovětek není o Conanovi, nýbrž o Arnoldovi. Následují dva TRAILERY, leč k těm asi ani tentokrát nemusíme nic dodávat. CONAN – ZROD LEGENDY FANTASY nás vrátí na úplný začátek. Tedy ne do dob, kdy oceány pohltily Atlantidu, ale k Robertu E. Howardovi – spisovateli, který tuhle kultovní postavu stvořil. A výrazným způsobem tak definoval žánr Meč a Magie (Sword and Sorcery). Víme, že rodáka z Texasu pronásledovaly běsy, což bude zasazeno do poměrně hustých širších souvislostí.

Pochopitelně ke Conanovi už patří Frank Frazetta, toto pokračování, částečně Rudá Sonja. Téměř každé významné dílo žánru fantasy se nevyhne srovnání s ikonickým Pánem prstenů. A rozhodně je zvláštní, že hudba, která doprovází tento bonus, hodně připomene soundtrack Brada FiedelaTerminátorovi. SPECIÁLNÍ EFEKTY: DĚLENÝ OBRAZ se zabývá působivou scénou, kdy se Conana pokoušejí sebrat duchové. Uvidíme srovnání, jak to při ní vypadalo přímo na place, a co bylo později nutné přidělat. CONANOVY ARCHIVY rovnají se fotkám. Ať už těm ve stylu uměleckého konceptu, nebo těm z natáčení, na kterých nechybějí ani herečky Casandra Gava a Sandahl Bergman.

 


 

ODPOUTANÝ CONAN: Z NATÁČENÍ CONANA trvá třiapadesát minut a rozhodně maximálně potěší! Přitom před obdržením nabídky ani Arnold, ani Milius o tomto hrdinovi nic nevěděli. Rychle si však znalosti doplnili. Tuhle roli získala jedna z největších akčních ikon všech dob díky dokumentu Pumping Iron. Docela dobře se ví, že původní scénář napsal Oliver Stone, avšak nedoceněný John Milius, jenž mimo jiné vyvíjel s Francisem Fordem Coppolou scénář k Apocalypse Now, chtěl udělat všechno po svém, a tak skoro kompletně přepisoval. Svěří se, jakou profesi toužil vždycky vykonávat, a jednoduše odpoví na to, proč se rozhodnul zasadit na samotný začátek scénu zničení a vypálení vesnice.

O natáčení Barbara Conana dostaneme prakticky komplexní informace. Dotkneme se rovněž absolutně nádherné hudby, kterou složil Basil Poledouris. Přitom jednu dobu to vypadalo, že tahle práce připadne jinému skvělému, resp. velmi pravděpodobně tomu úplně nejlepšímu a nejkreativnějšímu skladateli. V této bonusové sekci také natrefíme na relativně nedávno objevený rozhovor s Arnoldem, který poskytnul tenkrát přímo na place. A za titulkama nejdelšího z dokumentů se skrývá událost, která nás přesvědčí, že se nemusí vyplatit podcenění tak běžné věci, jakou představuje obyčejný mikrofon.

FOTO: cinema.de
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Vítejte v Marwenu

Režisér Robert Zemeckis slaví narozeniny, takže se podíváme na tento počin, který je stále k dispozici na... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: Zprávy ze světa

Na čtyři Oscary nominovaný western (ke zhlédnutí na Netflixu), který skládá poctu klasickým počinům tohoto... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení