Vážení uživatelé, Seznam DVD je dočasně nedostupný. Na odstranění chyb se pracuje. Děkujeme za pochopení.
Vážení uživatelé, pokud jste si žádali o obnovu hesla v době 12/2020 - 2/2021 je nutné znovu požádat o zaslání hesla. Děkujeme za pochopení.
 
NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Ze světa: Co chystá Bong Joon-ho?

Vydáno dne 15.02.2021 (465 přečtení)
V padesáti letech se jihokorejský režisér nesmazatelným způsobem zapsal do historie kinematografie (čímž patrně musel naštvat jistého mexického kolegu). Rok po slavnostním večeru, který byl výjimečný z vícero úhlů pohledu, si pořád má hodně z čeho vybírat. 

 


 

Nejlepší film, Nejlepší neanglicky mluvený film, Nejlepší režie, Nejlepší scénář. Každá kategorie rovná se jedna cenná soška pro Bonga Joon-ho. Čtyři za jedno udílení stihnul v historii akorát Walt Disney v roce 1954, ovšem ten byl oceněn za stejný počet projektů. Poprvé se zároveň stalo, že hlavní kategorii opanoval počin ze země, ve které není úředním jazykem angličtina. V USA se psal 9. únor 2020 a koronavirová krize se začala z Číny rozjíždět do celého světa. V nejisté době se dokonce objevily zvěsti, že výsledek byl zmanipulovaný a že spousta Američanů nedělá rozdíl mezi Korejcem, Číňanem, Vietnamcem, Japoncem nebo Indonésanem. Záměrem za celou misí stojících šedých eminencí tedy mělo být v negativním slova smyslu obrátit pozornost všech k jihovýchodní Asii. A možná až rozpoutat třetí světovou válku. Vyznamenaný film měl totiž příznačný název – Parazit.

Ale tohle jsou pouze ničím nepodložené spekulace vyznavačů konspiračních teorií. Úspěšná sezona pro tento biják přitom začala už v květnu 2019 na festivalu v Cannes, odkud si jeho tvůrce odvezl rovnou Zlatou palmu, což se předtím žádnému jihokorejskému dílu také nepodařilo. Následovaly herecké a scenáristické ceny, dále ocenění BAFTA, Zlatý glóbus a řada dalších trofejí z filmových akcí na všech světadílech (snad s výjimkou Antarktidy). Není divu, že byl režisér unavený, takže s realizací dalšího projektu nespěchal. Pandemie mu tak svým způsobem nahrála do noty a mohl se pěkně v klidu věnovat psaní. Přitom nemůže být pochyb, že přišly i nabídky z Hollywoodu na už napsané scénáře.  

Navzdory složitějším období Bong Joon-ho, jenž má díky Ledové arše (ze které vzešel televizní seriál) zkušenosti s natáčením v České republice, svoji šanci rozhodně nehodlá propásnout. Na rozdíl od Jana Svěráka, jehož hraný celovečerní debut byl hned nominován na Oscara a jehož čtvrtý počin toho Oscara získal. Domníval se tedy, že nastolený trend bude automaticky nadále pokračovat. A tak odmítl nabízené scénáře, včetně Pravidel moštárny. A jediný oscarový zářez si poté připsal pouze prostřednictvím Pearl Harboru, což je tak trochu remake Tmavomodrého světa. Velká škoda pro celý český film.

 


 

A co tedy chystá Bong Joon-ho? Ve hře jsou hned dva projekty – korejský a anglický. Na obou pracoval střídavě, přičemž jeden z nich dopsal v první polovině února. Pochopitelně nechtěl být ani při rozhovoru s Rianem Johnsonem příliš konkrétní: „Je těžké zařadit moje filmy k určitému žánru. Ale ten korejský se odehrává v Soulu a nese unikátní prvky hororu a akce. Ten anglický bude drama, které se zakládá na skutečné události z roku 2016. Samozřejmě to nemůžu říct s jistotou, dokud nebude scénář hotový, ale příběh by se měl částečně odehrávat ve Velké Británii a částečně ve Spojených státech.

Jen podle toho minima informací připomíná plánovaný korejský snímek tento, který Bong stvořil už v roce 2006. Naopak anglicky mluvený by mohl být ve stylu Vzpomínek na vraha nebo Matky, ačkoli sám autor naznačil, žánrová nejednoznačnost Parazita (ze kterého díky spolupráci s Adamem McKayem vzejde televizní seriál pro HBO) se mu rovněž velice zamlouvá. Ať už se rodák z města Tegu rozhodne upřednostnit kterýkoli scénář, není nejmenších pochybností o tom, že si vyslouží velkou pozornost. I kdyby měl být uvedený pouze v televizi nebo třeba na Netflixu. Ale věřme, že do premiéry už bude zase všechno OK.                     

FOTO: cinema.de
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Apocalypto

Před týdnem jsme se zaměřili na Umučení Krista, takže nebude od věci si dát ještě jeden totálně skvělý film od... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: Ospalá díra

Před jednadvaceti rokama měl u nás premiéru tenhle vytříbený horor z dílny vizionářského Tima Burtona.... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení