Vážení uživatelé, Seznam DVD je dočasně nedostupný. Na odstranění chyb se pracuje. Děkujeme za pochopení.
 
NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Ze světa: Predátor pokračuje

Vydáno dne 26.11.2020 (638 přečtení)
Kdepak, legendární lovec z vnějšího vesmíru ještě nesejmul svoji poslední oběť. 

 


 

Mnozí příznivci téhle série, do které můžeme zařadit i crossovery AvP a AvP 2, v roce 2018 netrpělivě očekávali příspěvek nazvaný Predátor: Evoluce. Přímo se na něm totiž podílel Shane Black, který nejenže slavil úspěchy s tituly Kiss Kiss Bang Bang, Iron Man 3 nebo Správní chlapi, ale zároveň byl jedním z vyvolených, kteří trávili jaro 1986 v mexickém Agua Azul, kde pracovali na původním Predátorovi. Tenkrát se sešla vskutku precizně vybraná herecká skvadra, ve které dále nechyběli Carl Weathers, Bill Duke nebo Elpidia Carrillo. Pár dnů se zdržel také Jean-Claude van Damme, avšak titulní záporák nebyl v jeho podání dostatečně hrozivý, a tak ho nahradil dvoumetrový Kevin Peter Hall. O kultovní design mimozemské bytosti se postral filmový mág Stan Winston, přičemž svou trochou (kusadly) přispěl i James Cameron.

Ve výčtu jsem vynechal Arnolda Schwarzeneggera, kvůli němuž se tenkrát natáčení muselo přerušit. Ne proto, že by se zranil, nýbrž kvůli svatbě s Marií Shriver z rodiny Kennedyových. Pro sequel se už nevrátil, takže hlavní role připadla Dannymu Gloverovi. Klasická džungle byla vyměněna za džungli velkoměsta, což se dá považovat za podobně kvalitní tah, jako když se Arnold proměnil po TerminátoroviTerminátorovi 2 v kladnou postavu. V závěru je předána trofej za dobrý lov, kterou představuje pistole s nápisem „Raphael Adolini 1715“. Po dvojce svůj výtvor opustili bratři John a Jim Thomasové.

 


 

Po zmíněných crossoverech s Vetřelčí franžízou, z nichž ten první naznačuje, že tihle mimozemšťani přiletěli už ve starověku, se další části chopil Robert Rodriguez. Predátoři brali v potaz originál, ale zároveň si šli vlastní cestičkou. To se ukázalo jako velmi dobrý nápad až osm roků poté, kdy šel do kin marný Predátor: Evoluce. Jakýmkoli dalším zájemcům o pokračování této ságy situaci jak zkomplikoval, tak ulehčil. Zkomplikoval v tom smyslu, že po tak zcestném úletu, který působí dojmem, že ne všichni zúčastnění byli během natáčení zcela při smyslech, mnozí ztratili v Predátora důvěru. A než se podívat na pátý díl, by si raději pětkrát pustili jedničku. Ulehčil proto, že horší zpracování snad už ani nemůže přijít.

Poprvé režíroval John McTiernan – těžká váha mezi filmovými tvůrci. Bohužel byl nucen už téměř před dvaceti rokama vyklidit pole. Od propuštění z vězení za křivou výpověď v kauze nelegálních odposlechů, o které požádal soukromého vyšetřovatele Anthonyho Pellicana, se pokouší o comeback. Zatím bez úspěchu. Režisér dvojky Stephen Hopkins byl na přelomu 80. a 90. let zřejmě na vrcholu kariéry. Predátorů se původně chtěl Robert Rodriguez chopit sám, jenže v době, kdy nabídka přišla, pracoval na prvním Machetem. Takže otěže převzal Nimrod Antal a nutno zpětně uznat, že i díky kvalitnímu hereckému obsazení odvedl dobrou práci.

 

Teď se na židli s nápisem „Director“ posadí Dan Trachtenberg, jenž má na kontě zatím jediný, nepříliš kvalitní celovečerák. Jmenuje se Ulice Cloverfield 10 a někteří si možná vzpomenou, že tehdy v roce 2016 měl velmi slušně zvládnutou marketingovou kampaň. Velké překvapení, jaké by patrně skalní fandy posadilo na zadek, chystal i s novým Predátorem. Tenhle svůj vysněný projekt začal vyvíjet už někdy před čtyřmi lety. Mezitím se nedohodl na podmínkách, za jakých by mohl přivést na svět adaptaci videohry Uncharted. Není to úplně oficiální, ale ledacos nasvědčuje tomu, že jeho čerstvě odtajněný počin, k němuž píše scénář nezkušený Patrick Aison, nesl po celou dobu pracovní název Skulls. To dává smysl, neboť nekompromisní emzák si přece nechává lebky a kosti coby trofeje.

Tentokrát bychom se měli vrátit o nějaké to století zpět, abychom sledovali indiánku z kmene komančů, která se vzepře dobovým předsudkům a kmenovým tradicím, protože se chce stát válečnicí. Takové lidi přece militantní návštěvník z jiné planety dokáže ocenit. Mělo by se tedy jednat o sci-fi western, kterých – ač se na první pohled jedná o velice lákavý žánrový mix – zase tolik nevzniklo. Na první dobrou se vybaví Návrat do budoucnosti III, Westworld Kovbojové a vetřelci. Tak věřme, že se tentokrát všechno podaří!

FOTO: cinema.de
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Street Kings

Další film v režii Davida Ayera. Tenhle vzniknul v roce 2008 a zahráli si v něm Keanu Reeves, Forest Whitaker či Chris... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení