Vážení uživatelé, Seznam DVD je dočasně nedostupný. Na odstranění chyb se pracuje. Děkujeme za pochopení.
 
NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Press: Dvě česká želízka v boji o „evropského Oscara“

Vydáno dne 12.11.2020 (380 přečtení)
Další důkaz toho, že se u nás stále natáčejí kvalitní filmy.  
A to bylo v uplynulém roce k vidění o poznání méně titulů než obvykle. Prvním želízkem je Šarlatán, který se jako první český film v historii bude ucházet o Evropskou filmovou cenu za režii! Tu měla na starosti polská legenda a absolventka FAMU Agnieszka Holland, která už si mimo jiných úspěchů se svými filmy třikrát vyzkoušela, jaké to je být nominovaná na slavného amerického Oscara. Slavnostní udílení Evropských filmových cen proběhne 12. prosince, avšak konkurence v její kategorii bude silná. Vždyť bude soupeřit s takovými uznávanými tvůrci, jakými jsou François Ozon nebo Thomas Vinterberg.

Životopisné drama inspirované osudem léčitele Jana Mikoláška (Ivan Trojan) se i v obtížných pandemických podmínkách stalo nejvýraznějším celovečerním českým filmem letošního roku, když jej zhlédlo skoro 250 000 diváků. Jeho světovou premiéru hostil v únoru festival Berlinale, ale do svého programu ho zařadil i prestižní americký festival Telluride. Česká filmová a televizní akademie ho následně v září vybrala jako tuzemského kandidáta na Oscara v kategorii Nejlepší neanglicky mluvený film.

 


 

Gratulujeme paní režisérce, je to zároveň velké ocenění práce všech tvůrců, herců a celého filmového štábu, zvláště v tak složité době. Na Evropské filmové ceny byla nominovaná v historii jen hrstka českých snímků a o to silněji působí letošní ročník, kdy jsou na seznamu hned dva české filmy,“ říká Šárka Cimbalová, producentka Šarlatána. Evropská filmová akademie, čítající víc než 3 800 členů, své ceny letos udělí už po dvaatřicáté. České filmy ale získávají nominace jen zřídka. V poslední dekádě se o sošku ucházeli jen Ondřej Novák a Jiří Havlíček díky krátkometrážní Rekonstrukci, a také Aleš Březina za hudbu k filmu Kawasakiho růže. Ve vzdálenější minulosti si nominace připsaly snímky Návrat idiota či Kolja. Z českých tvůrců však stříbrnou sošku získali pouze Helena Třeštíková za dokument René a Tomáš Luňák za rotoskopického Alois Nebel. Miloš Forman obdržel čestnou cenu za Evropský úspěch ve světovém filmu.

Druhým želízkem bude Nabarvené ptáče od režiséra a producenta Václava Marhoula. Film, který byl uveden i na prestižních festivalech v Benátkách či v Torontu a který se dostal do oscarového shortlistu, se teď dočkal nominace na Evropskou filmovou cenu v kategorii Nejlepší evropský film roku! „Pro mě to byl šok, opravdu jsem to nečekal. Už jen proto, že Nabarvené ptáče se výrazně odlišuje od trendů evropské kinematografie posledních deseti let,“ přiznal Václav Marhoul, který za tento film získal osm Českých lvů a jednu Cenu české filmové kritiky. Snímek vidělo v českých kinech přes 100 000 diváků.

   


 

„Nabravené ptáče má na svém kontě například ocenění za kameru na festivalu v Chicagu nebo v polské Toruni, cenu za nejlepší režii z indické Kalkaty či za nejlepší scénář z Varšavy. Tato další nominace jen potvrzuje, že jde o opravdu kvalitní snímek a výjimečný počin, který je oceňován i dlouho po svém vzniku,“ dodala Jana Šafářová z distribuční společnosti Bioscop.

Realizací filmu Nabarvené ptáče strávil Václav Marhoul 11 roků. Zabrala 100 natáčecích dnů během šestnácti měsíců na celkem 43 lokacích na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a Česku. Poslední klapka (dohromady jich bylo 3 531) padla 5. července 2018. Kameraman Vladimír Smutný natáčel na načernobílý 35 mm negativ ve formátu Cinemascope. Nabarvené ptáče se pyšní mezinárodním hereckým obsazením v čele s hvězdami jako jsou Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Udo Kier, Julian Sands či Barry Pepper. Vzhledem k pandemii se 32. Evropské filmové ceny budou předávat online, přičemž stream bude volně dostupný na webu Evropské filmové akademie. Tak jistě budeme všichni na internetu držet oběma projektům palce.

FOTO: Bioscop, CinemArt
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Street Kings

Další film v režii Davida Ayera. Tenhle vzniknul v roce 2008 a zahráli si v něm Keanu Reeves, Forest Whitaker či Chris... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení