NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Z domova: Chystá se natáčení filmu o Hančovi a Vrbatovi

Vydáno dne 19.10.2020 (777 přečtení)
S odkazem na jejich osud ponese název Poslední závod. 

 


 

Mohyla na Vrbatově návrší stojí od roku 1925, ale psal se rok 1913, kdy na krkonošských hřebenech zahynuli. Co se tehdy nedaleko Labské boudy opravdu stalo? A nemělo tohle drama více než dva hrdiny? Tvůrci filmu Poslední závod se rozhodli natočit příběh Hanče, Vrbaty a také Emericha Ratha. Jde o příběh odvahy, přátelství a pevného charakteru, přičemž bude vyprávěný tak, jak se skutečně udál. Ztížené podmínky natáčení v mrazu a v náročném horském terénu však znamenají zvýšené náklady. Potřebné peníze se proto rozhodli získat prostřednictvím crowdfundingové kampaně na platformě Donio.

https://www.donio.cz/poslednizavod


Na tohle téma už vzniknul počin nazvaný Synové hor, ačkoli ten skutečnosti údajně příliš neodpovídá. I Poslední závod tak bude drama z počátků lyžařského sportu. Vzniká v produkční společnosti Punk Film. Režie se ujme Tomáš Hodan, který je zároveň autorem námětu a scénáře. Natáčet by se mělo v únoru a březnu na autentických místech v Krkonoších. V hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, který už trénuje na starých dřevěných lyžích a otužuje se, aby náročné natáčení zvládl. Další postavy historického příběhu ztvární Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Eva Josefíková, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek a Pavla Beretová.

Chceme i v této složité době dál tvořit, co to půjde. Neztrácíme naději a stále věříme, že naše práce má smysl. Na hřebenech budeme každý den bojovat s nepřízní počasí, a proto potřebujeme podporu fanoušků tohoto příběhu a našeho filmu. Rozhodl jsem se pro crowdfunding na Donio, protože je to česká firma, která na rozdíl od jiných poskytuje projektům 100 % vybraných peněz a nestrhává si provizi. Také mě zaujalo, když za jeden den vybrali 14 milionů korun na plicní ventilátory a velmi tak pomohli během první vlny coronaviru,“ vysvětluje producent filmu Ondřej Beránek.

Kampaň na Doniu běží od 13. října do 14. listopadu s cílem vybrat minimálně 500 000 Kč, ideálně 2 000 000 Kč. Půl milionu korun, to je jeden natáčecí den navíc. Milion korun znamená další den „na place“ a možnost natočit lepší sportovní a dramatické scény závodu lyžařů na hřebenech Krkonoš. Co se bude dít, podaří-li se vybrat 1,5 milionu? „Díky počítačům a této podpoře budeme schopni filmově vrátit již neexistující romantickou starou Labskou boudu na hřebeny Krkonoš a tu novou betonovou vymažeme,“ odpovídá Ondřej Beránek. Vysněnou čtvrtou metou jsou 2 miliony: „Počasí na hřebenech se stále mění a ne vždy zvládneme točit navazující záběry ve stejných podmínkách, zase si pomůžeme počítači a uděláme zimu opravdu mrazivou tak, aby nám byla zima i v kině,“ slibuje producent.

 

Každý z dárců za své peníze získá nejen bohulibý status donátora české kinematografie, ale také některou z atraktivních odměn (!) souvisejících s filmem Poslední závod. Komu by se nelíbily ručně pletené krkonošské rukavice, ponožky nebo návleky/štulpny? Kdo by nechtěl repliku lyží Bohumila Hanče (v kombinaci s exkluzivním kurzem lyžování na dobových lyžích)? A co třeba vstupenky na slavnostní premiéru? Také budou. A nesmíme zapomínat na tradiční norské svetry, trička, čepice, filmový plakát nebo pohlednici s podpisy herců či praktické drobnosti s logem filmu Poslední závod.

Pokud byste raději vyrazili na výlet na běžkách s režisérem Tomášem Hodanem, herci Kryštofem Hádkem a Markem Adamczykem a přenocovali pak v hotelu Savoy ve Špindlerově mlýně, eventuálně byste se na vzniku filmu podíleli i jako komparzisté nebo byste se rádi zúčastnili samotného natáčení na Labské boudě (s přespáním), tak tyhle možnosti tady samozřejmě taky jsou. Opravdu je z čeho vybírat!

Je nám ctí, že na naší platformě můžeme podpořit tak výjimečný projekt. Celovečerní film, který půjde do kin, je pro nás výzvou, kdy si vyzkoušíme sílu crowdfundingu. Dočkali jsme se projektu s přesahem pro budoucí generace. Je to krásná spolupráce s velkým nasazením, láskou a vášní. Děkujeme za ni,“ říká Lucie Hanáčková z portálu Donio.

Po sto let byl příběh Hanče a Vrbaty překrucován, aby vyhovoval momentální společenské a politické situaci. Postava sportovce Emericha Ratha byla zcela vymazána. Studiem dobových materiálů se nám podařilo zrekonstruovat závod minutu po minutě a ukázat ho bez dobových nánosů tak, jak se skutečně stal. Buďte u toho a pomozte nám natočit kvalitní český film!“ vyzývají tvůrci filmu Poslední závod, který zamíří na stříbrné plátno 24. Února 2022.

FOTO: Punkfilm
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Lady Snowblood Dnes

V závěru roku 1973, konkrétně 1. prosince, si doma v Japonsku odbyl premiéru tento pozoruhodný počin, jaký... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení