Vážení uživatelé, Seznam DVD je dočasně nedostupný. Na odstranění chyb se pracuje. Děkujeme za pochopení.
 
NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Speciál: O knize Stephen King ve filmu

Vydáno dne 15.01.2020 (884 přečtení)
V minulém roce šly do kin hned tři projekty (Řbitov zviřátek, To kapitola 2, Doktor spánek), které by nevznikly, kdyby nebylo autora, jenž se stal jedním z nejprodávanějších. Také o nich bude řeč v této knize. 
Těch projektů bylo dohromady přes šedesát, a co se televizní tvorby týče, počet se pohybuje okolo třiceti. Obsah téhle publikace byl autorem Ianem Nathanem rozdělen do celkem pěti kapitol - Osobití režiséři a souboje myslí, Zrůdy a děti, Andělé a ďáblové, Sny a noční můry, Největší fanoušci. To znamená, že chtěl díla slavného spisovatele prezentovat tematicky. Nicméně někde stala chybka, protože jsou po celou dobu zároveň řazena chronologicky, což při tom tematickém řazení přece nedává dobrý smysl. Je trochu záhadou, proč by kupříkladu Carrie od Briana de Palmy měla spadat do první kategorie, zatímco Carrie s Chloe Moretz najdeme v té předposlední.

Právě román o dívce s telekinetickými schopnostmi rodáka z Maine proslavil. Velký podíl na tom má i jeho manželka Tabitha, která mu tenkrát dodala odhodlání. Faktem zůstává, že zmíněný režisér se ve své adaptaci podle autora knihy od předlohy odklonil, čímž začalo podezření, které se potvrdilo po přečtení celé této knihy, jejíž poslední stránky vyprávějí o hororu Doktor spánek. Nelze se totiž zbavit dojmu, že na papíře musí být všechno, co kdy King napsal, daleko větší zážitek, než na stříbrném plátně nebo na televizní obrazovce.
 
 


 
Samozřejmě vyjímky by se našly, přičemž určitě není náhoda, že je měly na svědomí velcí režiséři. Vedle Briana De Palmy to byli John Carpenter, David Cronenberg, Lewis Teague a medvědí službu pochopitelně Stephenovi prokázal Frank Darabont, jenž se podepsal pod Vykoupení z věznice Shawshank, Zelenou míli a (Hustou) Mlhu, třebaže se například sám režisér nechal slyšet, že vlastně netuší, o čem tento jeho uvedený film vlastně pojednává. Bývali bychom tady mohli nepochybně zmínit také Sama Peckinpaha, leč z natáčení westernu The Shotgunners tenkrát nakonec sešlo, ačkoli později z něj něco málo zůstalo v Beznaději.
 

Jinak bohužel platí, že pozoruhodné myšlenky typu "zlo přichází na pozvání", "existuje i horší úděl než smrt", "je třeba narušit představu o všem bezpečném", "někdy mrtvý rovná se lepší", "krok zpět v lidské evoluci", "odolnost lidské duše pod nátlakem" se během realizace kamsi tak nějak vytratily. (Lidskou pověrčivost teď nechme stranou a námět ve stylu "špatného hrdinu pronásleduje ještě horší" nepředstavuje věru nic objevného, jelikož ho můžeme najít například v řadě spaghetti westernů). Není divu, že se k některým zfilmovaným projektům ani sám King nehlásí. Zároveň si můžeme všimnout, že se ve svých dílech i opakuje, a že vlastně - podobně jako třeba Quentin Tarantino - snad nikdy nepřišel s ničím vyloženě objevným a leckteré zápletky rozhodně nepůsobí žádným světoborným dojmem, jelikož pouze "nalévá mladé víno ze starých lahví", jak ostatně sám tvrdí. Pulp Fiction přece taky nebyl první takhle nelineárně či "na přeskáčku" odvyprávěný počin, avšak tuhle strukturu dovedl prakticky k dokonalosti.

Z knihy se dozvíme různé zajímavosti, jako kupříkladu k čemu odkazuje název mimořádně nadhodnocovaného počinu The Shining, na jakém filmu měl King spolupracovat se Stevenem Spielbergem, kdo je to Richard Bachmann, na jakých dílech se nejvíce podepsaly Kingovy závislosti, co znamená termín "tommyknocker", kteří dva umělci inspirovali Temnou věž, jestli je dobré sundávat si rukavice střepem, proč se To jmenuje To, odkud se vzal název (nechvalně) proslulého města Castle Rock nebo jaký nápis měl Arnold na svém busu, když se ucházel o post guvernátora státu Kalifornie.
 
 


 
Nathan se evidentně vůbec netají značnými antipatiemi k představiteli Bena Richardse. Přitom se jedná o dost možná největší hvězdu, jaká se kdy v adaptaci podle Stephena Kinga ukázala. Na to, o jak uznávaného spisovatele jde, se na těchto snímcích podílely ty nejpřednější hollywoodské star de facto jenom v hrstce případů. Naopak třeba Naomi Watts či Eva Mendes začínaly právě rolemi v pokračováních Kukuřičných dětí. Obecně zamrzí, že Nathan neuvádí mimo úryvků z recezní či ze svého vlastního textu více citací herců a hereček, včetně Kathy Bates nebo Carly Gugino. Dále taky, že nepřidá více zajímavostí (jednou za všechny by byla ta, proč v Cujovi ne jiné plemeno, nýbrž zrovna bernardýn "mal apetýt"), že se nezmíní - i když to slíbí - o tom, že King nechává práva na zfilmování svých děl pro nekomerční účely za jediný dolar (Robin Kašpařík by mohl vyprávět) a že u těch nejznámějších titulů nejde i v rámci svého rozboru více do hloubky.

Stephen King ve filmu se v podstatě prezentuje stejným konceptem, jako nedávno rozebírané retrospektivy Clinta Eastwooda, Woodyho Allena a Quentina Tarantina. Najdeme tu "profláklé" i neznámé fotky a autor se nezdráhá v závěru seřadit všechny počiny podle svého mínění od toho nejzdařilejšího, což je v pořádku. Na druhou stranu, na rozdíl od zmíněných monografií (tu Allenovu nevyjímaje), nenavnadí ke zhlédnutí vlastně žádného z bijáků podle knižní předlohy, která nás měla zavát do "temných zákoutí Kingovy představivosti". Nedá se zbavit dojmu, že v té má oproti třeba H. P. Lovecraftovi jisté rezervy. Proto by asi bývalo někdy skutečně zajímavější zjistit, co se stalo až po skončení některých filmů. Pořád však platí, že tahle kniha je díky tématu svým způsobem výjimečná, neboť pojednává o jinak dosti oblíbeném autorovi. Ian Nathan mohl přidat víc postřehů z Kingova životopisu, které byl osvětlily, proč je možná bystrou, ale zároveň očividně také poměrně svéráznou osobností.
Hodnocení autora: 8/108/108/108/108/108/108/108/108/108/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Street Kings

Další film v režii Davida Ayera. Tenhle vzniknul v roce 2008 a zahráli si v něm Keanu Reeves, Forest Whitaker či Chris... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení