NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Recenze: Sněží!

Vydáno dne 22.12.2019 (1360 přečtení)
Název tohoto filmu nemá nikterak odkazovat ke kokainu. Ale když nemá nic společného s tvrdými drogami, o čem tedy pojednává?
 

 
Dobrá a zároveň nesmírně těžká otázka, na jakou neexistuje jednoznačná odpověď. Rozhodně nepojednává o sněhu, i když dvakát se tady objeví jakýsi náznak sněžení - v roční době, ve které chodí postavy klidně v triku s krátkým rukávem. Ale to teď nechme být, protože si hlavně musíme říct, že Sněží! jest samozřejmě další český artový počin. Vlastně do jisté míry díky tomu ostření (technicky se vůbec jedná o výborné dílo) působí současně jako nějaké kameramanské či zvukařské cvičení na filmové škole.

Ostatně rozpočet evidentně nebyl nijak závratný, přestože se tady objevuje Petra Nesvačilová (Tereza), Hanka Vagnerová či Vanda Hybnerová (a na skok dorazí taky Alena Mihulová). První dvě jmenované hrají ségry a ta třetí představuje jejich matku. Otec Miroslav Hanuš se v úvodu žení. První, koho ve filmu spatříme, je právě jeho dcera Tereza, která se na svatbě tváří na rozdíl všech ostatních velice ztrápeně. Chvíli trvá, než se vztahy mezi postavami vyjasní, ale prakticky okamžitě nás bude zajímat, proč asi není šťastná.

Po svatbě všichni zamíří na chalupu v lesích, kterou obývá jejich stará babička, které už to - jak to tak někdy u babiček bývá - nemyslí tolik, jako zamlada. Tady všechny holky dělají takové ty běžné věci od drhnutí vany, vaření, praní, sekání trávy, věšení prádla, ležení v trávě, ležení v posteli, zaměňování ještěrky s krokodýlem, schovávání urny do psí boudy až po čekání na ducha. Poslední aktivita představuje potencionálně velice zajímavou linku, která může mít několik různých rozuzlení. A nemělo by překvapit, že bude vyřešena vpravdě artovým způsobem.
 
 


 
Na druhou stranu to ale neznamená, že by byl film nějak výstředně bizarní nebo bizarně výstřední. Ty místy jaksi nestandardní dialogy nebo repliky bychom neměli přisuzovat snaze o nějakou výstřednost. A ani to není věc nějaké nezkušenosti režisérky a scenáristky Kristiny Nedvědové. Ledacos nasvědčuje tomu, že věděla, co dělá. Akorát není zcela zřejmé, jestli to věděla úplně, neboť takhle to vyznívá, že jak Petra, avšak v ještě větší míře Terezka, jsou poněkud hloupé a naivní.

Kromě péče o popletenou babičku mají obě holky nějakou starost. Petra se na svatbě seznámila s DJ, se kterým by se ráda blíže seznámila a pokud možno s ním zmizela někam pryč. Jenže se ukáže, že jeho přístup je dost mimo, přičemž následné šlápnutí do lejna za autobusové zastávce tuplem ničemu nepomůže. Terezka má dobrý důvod k tomu působit takhle smutně, byť je s tím nakládáno způsbem, jaký na otázky odpovídá dalšími otázkami. A na ty už odpověď nedostaneme. Tedy pokud si z možných nevybereme jednu sami.

Sněží! se možná původně jmenovalo Snění!, ale někdo se zřejmě překlepnul těsně předtím, než šly do tisku plakáty a další materiály, takže už nebyla možnost opravy. Rozhodně se jedná o festivalový biják, neboť vedle té jakés takés dějové (rodinné) linky sází autorka také na lyriku a atmosféry. Jak Hanka Vagnerová, tak Petra Nesvačilová navíc vytvořily zajímavé a přes některé výše uvedené výtky stále dostatečně sympatické postavy, že bych si vlastně i díky závěrečné scéně přál vidět, jak to s nimi bylo dál. A ani by nemusely dále přebývat takhle v lese mimo civilizaci.

FOTO: Bontonfilm
 
Hodnocení autora: 9/109/109/109/109/109/109/109/109/109/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Poslední noc v Soho

Režisér Edgar Wright nás i ve svém nejnovějším projektu opět vezme na jízdu plnou nečekaných momentů.... celý článek

DVD

Recenze: Mys hrůzy (1991)

Martin Scorsese oslavil v listopadu narozeniny, takže si připomeneme tenhle jeho počin, jaký letos oslavil třicetiny a jaký nedávno... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: Perníková věž

Na rozhovor s Milanem Šteindlerem navážeme povídáním o jeho nejpozoruhodnějším režijním počinu,... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení