Rozhovor: Ksenia Rappoport

Vydáno dne 14.10.2019 (293 přečtení)
Představitelka hlavní ženské role ve filmu Pražské orgie. 

 


 

FDb: Co pro vás bylo při hraní Olgy největší výzvou?
Ksenia Rappoport: Když jsem si přečetla scénář, tak jsem se okamžitě rozhodla, že tu roli přijmu. Protože takovýchto výrazných, složitých a nejednoznačných rolí mnoho nedostávám. Byla to opravdu výzva a myslím si, že by to byla výzva pro každou herečku a velice ráda jsem tu roli přijala?

FDb: Takže jste ještě charakterově podobnou postavu nehrála?
Ksenia Rappoport: Hrála jsem třeba různé role v Čechovových hrách, ale lidé jsou různí a těžko se to srovnává. Hrála jsem hodně zajímavých rolí a tohle je další z nich.

FDb: Když dostanete nabídku na roli ve filmu, co je pro vás nejdůležitější? Je to samotný scénář nebo vaši kolegyně a kolegové, kteří s vámi budou hrát, nebo je to jméno režiséra či režisérky?
Ksenia Rappoport: Nejdůležitější je příběh, který mě musí nějak zasáhnout. Buď je znepokojující, nebo mně rozveselí, nebo o něm začínám přemýšlet. Potom je pro mě důležitá osoba režiséra. A potom jsou to další herci a herečky. A potom samozřejmě musím zmínit honorář, ale většinou to všechno do sebe nezapadá.

FDb: Když se řekne Pražské orgie, jaká je první věc, kterou si vybavíte, co se samotného natáčení týče?
Ksenia Rappoport: Praha. Mám velice ráda Prahu. A bylo pro mě velké štěstí, že jsem tady strávila víc než dvacet dní. A bylo pro mě důležité i zajímavé, že jsem hrála českou ženu.

FDb: Zdá se mně to, nebo je pro vás opravdu snadné se naučit cizí jazyky?
Ksenia Rappoport: Ne všechny. Třeba francouzština a italština byly jednoduché. Anglicky sice umím, ale mluvit je pro mě složité. A čeština je taky opravdu složitá. Jsou tam takové směšné věci, v porovnání s ruštinou. Když jsem poprvé přijela do Prahy, tak jsme šli do takové kavárny na snídani a dostala jsem salát z čerstvého ovoce. V ruštině znamená „čorstvy“ starý nebo oschlý. A ovoce je vlastně zelenina. Takže jsem byla dost překvapená, co jsem to dostala.

FDb: Ptám se i proto, jestli je pravda, že jste se údajně při práci na filmu NeznámáGiuseppem Tornatorem naučila italsky během pár měsíců …
Ksenia Rappoport: To bylo ještě rychleji, protože jsem neměla jinou možnost. Protože když jsem byla na konkurzu, tak jsem řekla režisérovi, že umím italsky. Ale to jsem neříkala pravdu. Nerozuměla jsem ani slovo, ale on mi uvěřil. Jenže ne na dlouho. Když jsme byli na place, tak rychle pochopil, že italsky neumím. A pak se rozhodnul, že na mě bude mluvit jenom italsky a všichni ostatní na mě taky mluvili italsky. A prostě jsem se s tím musela vyrovnat.

FDb: Guiseppe Tornatore je uznávaný oscarový režisér. Řekla byste, že pracuje jinak, než ostatní režiséři, se kterými jste pracovala?
Ksenia Rappoport: Každý režisér má svůj způsob práce. S Giuseppem jsem zrovna cítila takové vnitřní spojení. Ze začátku jsem nechápala, co v té italštině říká, takže jsem jenom kývala, ale přesto jsem nějak vnitřně vycítila, co po mě chce. Režiséři jsou často při natáčení dále od kamery, ale on se k ní přiblížil a upřeně se na mě díval. Pak jsem okamžitě pochopila, co po mě chce.

FDb: Dělala jste si v rámci příprav na roli Olgy nějaký průzkum? Třeba co se týče toho, jak se v 70. letech žilo v tehdejším Československu?
Ksenia Rappoport: Já jsem tu historii znala, protože je to historie i mojí země. A proto jsem tu roli i vzala. Vnitřně jsem se s tím hrozným konfliktem mezi našimi zeměmi vyrovnala. Vyrovnala jsem se s tím násilím, které naše země podnikla vůči vaší zemi. Pro mě bylo důležité, že budu hrát člověka, který byl obětí tohoto násilí.

FDb: Olga, kterou v Pražských orgiích hrajete, má předobraz ve skutečné osobě. Čistě teoreticky, kdybyste měla možnost se s ní potkat, na co byste se jí jako první zeptala?
Ksenia Rappoport: Připila bych si s ní a určitě bychom našli společnou řeč.

FDb: Rozlišujete jako herečka, jestli ztvárňujete skutečnou nebo čistě fiktiní postavu?
Ksenia Rappoport: Ne, to pro mě není rozhodující. Třeba ta postava, kterou hraju v Neznámé, je vymyšlená. Ale je to tak věrně zobrazené, že to odpovídá skutečnosti. A někdy je to přesně naopak. Když má ta postava předlohu ve skutečnosti, ale ten scénář není dobře napsaný, tak to může působit nezajímavě.

FDb: Máte nějakou další nabídku na roli ve filmu?
Ksenia Rappoport: Ve filmu ne, ale hraju v historickém seriálu o Vertinském (ruském zpěvákovi a umělci – pozn. aut.)

FOTO: Bioscop
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Půlnoční láska

Na jedné straně tuctový slogan "V noci se sny stávají skutečností," ale na straně druhé vcelku působivý... celý článek

Skylink

Keď miluješ film, nie je čo riešiť

Láska ku kinematografii dokáže človeka pohltiť. Niekedy dokonca natoľko, že nezáleží na tom, ČO točíte, ale hlavne ŽE točíte. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.063/0.051
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz