Recenze: Rambo: Poslední krev

Vydáno dne 03.10.2019 (378 přečtení)
Opravdu jde o poslední příspěvek do legendární série? 

 


 

John Rambo toho už stihnul hodně. Jako veterán války ve Vietnamu se vrátil do USA, kde v jednom městě natrefil na svéhlavého šerifa, což v něm probudilo lehce zvířecí instinkty. První krev jsem viděl v hodně útlém věku a naprosto mě uhranula. Ve dvojce, vycházející z přepsaného scénáře Jamese Camerona, zamířil zpátky do zmíněného asijského státu. Ze všech pěti částí zaujala nejméně. Ve trojce vyrazil pomoct kamarádovi do Afghánistánu. Tady si dovolím uvést jednu osobní veselou příhodu. Mohlo mě být asi deset roků a čekal jsem na otce, až přijede z práce a měli jsme jet k zubaři. Jak známo, děti mají ze zubaře veliký respekt. Zhruba dvě hodiny před otcovým příjezdem jsem si na „VéHáeSce“ pustil Ramba III a … k zubaři jsem se už jet nebál. Rambo byl velký vzor a ze zubaře by přece určitě taky strach neměl! Zároveň jsme měli v pokoji plakát, který věřím, že ještě někdy někde najdu.

Následovala mise v Barmě, která o něco předčila první část. „Kdo ví, kam by jeho kroky mohly eventuálně vést dál,“ napsal jsem minulý rok v recenzi. Nabízelo se několik variant a nakonec vyhrálo Mexiko. Nikoli drogový kartel, nýbrž obchodníci s bílým masem. Jak známo, John přijel zpátky do Arizony, aby hospodařil na ranči svého otce. Pořád je málomluvný, ale teď už i poněkud unavený. Rád se projíždí na koni a při výjimečných situacích (např. při zuřivé bouřce) pomáhá policajtům a hasičům hledat pohřešované osoby.

Jinak se často vídá se svoji kamarádkou Mariou a její vnučkou Gabrielou, která je ještě mladá, naivní a jaksi tvrdohlavá holka. Zároveň také hezká. A jako taková by neměla jezdit dolů do Mexika ani tehdy, když by se mohla setkat se svým biologickým otcem. Ten se k ní stejně nezachová tak, jak by měl. Potom už se dostane do spárů bratrů Martinezových a je vlastně úplně jedno, jestli v tom měla prsty i její kamarádka Giselle. Když se to John dozví, nelení a po vzoru Briana Millse míří tohle děvče, které je pro něj jako dcera, za hranice zachránit. Jenže už není nejmladší, a tak se mimo jiné neobejde bez cizí pomoci …

Po úvodní velmi povedené bouřkové sekvenci si budeme muset na další akční scénu trpělivě počkat. Náznak toho, co by mohlo přijít a na co všichni čekáme, se objevuje v momentě, kdy při konfrontaci s Giselle vytáhne John svůj proslulý nůž, jaký ho doprovází už od prvního dílu. Pak se dostane do situace, ve které borce s tak ikonickým a nezdolným příjmením prostě nechceme vidět. Ve čtyřce byla Julie Benz „kráskou v nesnázích,“ která potřebovala zachránit. Novinářka v podání Paz Vegy se tady rozhodně nebojí dělat věci, jakých by se ostatní neodvážili. Zvláště pak ne ostatní ženy.

Ačkoliv se nabízí otázka, jak dokázala sama jakožto křehká žena odtáhnout takovou horu svalů? Takových pochybností najdeme v Poslední krvi více. Někdy to zavání návratem do 19. století do časů divokého západu, jindy to zase vypadá, že si Sylvester Stallone kvůli tomu patosu popletl tuhle franšízu s Rockym. Současně se dá tvrdit, že tohle Rambovo dobrodružství není zrovna dvakrát „grounded in reality“. Předtím se de facto pokaždé nacházel ve válečné zóně, což ledacos omlouvalo. Tentokrát se z něj vlastně stává chladnokrevný vrah a zabiják, který navíc svým finálním řáděním stejně nic nezmění. Byť tedy výhrůžky, resp. v jeho případě striktní konstatování, že „smrt si jde pro vás a nic ji nedokáže zastavit“, se v Johnově případě jen tak neomrzí.

Jenom k těm hláškám. Když se ohlédneme zpátky na 11 roků starý biják s českým podtitulem Do pekla a zpět, uvědomíme si, že tam už trailer ukázal, že s největší pravděpodobností uvidíme správně oldschoolovou podívanou. „Víš, kdo seš. Z čeho seš vyrobenej. Válka je v tvojí krvi. Když je člověk naštvanej, zabíjení je stejně snadný jako dejchání, …“ U pětky zanechal trailer spíše rozporuplné pocity a samotný film je spíše potvrdil, než vyvrátil. Na druhou stranu závěrečné zúčtování a jemu předcházející „provokace“ nás opravdu přenesou zpátky do osmdesátek, třebaže by finále, kde „all the hell breaks loose“ určitě sneslo ucelenější dramatickou strukturu, aby se vše nedělo tak nějak bez ladu a skladu.

Kvůli pracovní vytíženosti (natáčení Creeda II) třiasedmdesátiletý Sly tentokrát nerežíroval, ale „pouze“ napsal scénář a zahrál si hlavní roli. Režii svěřil Adrianu Grunbergovi, který se z asistenta režie posunul na režisérskou židli a s debutem Moje letní prázdniny odvedl vynikající práci. U Ramba: Poslední krve to úplně neplatí. Nejen proto, že i tady si určitě měl zahrát Danny Trejo. Dokonce se najdou dva momenty, které působí při té vší serióznosti nechtěně směšně. Na druhou stranu se nemohl opřít o kvalitní, originální scénář. Čtyřka byla skvělá i v tom, že si nic zbytečně nekomplikovala. Tentokrát to neplatí. A navíc v první polovině sledujeme více Gabrielu, byť v podání pohledné Yvette Monreal.

Rambo: Poslední krev je film, který by za normálních okolností spadal k průměru, resp. k lehčímu nadprůměru. Nicméně se může svést na tom, že je oficiální součástí ságy, jaká má dodnes všude na světě obrovskou spoustu oddaných příznivců. A pokud mezi skalní fandy také patříte (a pokud rovněž zbožňujete Mexiko), rádi tomuto bijáku ledacos odpustíte. Třeba i to, že se kupříkladu na rozdíl od jedničky (nezapomenutelná je replika: „ ... a von pořád opakoval chci domů, chci domů ... A já jsem nemoch najít ty jeho zatracený nohy. Nemoch jsem je najít.") tolik nezabývá PTSD, která je bohužel i dnes aktuálním tématem. Ale tvůrci holt nechtěli zacházet do hloubky a vsadili především na jednoduchou zábavu. Proto autor knižní předlohy David Morrell nebyl nadšen. Pravda, několika kvalitně podaných emotivních momentů se přeci jen dočkáme. Včetně závěrečné nostalgicky dojemné koláže, která rekapituluje předchozí části. Přichází poté, co John Rambo trochu symbolicky usedne do houpacího křesla na verandě. No jo, byla to dlouhá cesta

FOTO: Bontonfilm
Hodnocení autora: 8/108/108/108/108/108/108/108/108/108/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Skylink

Fantazie a Nicota

Školákům z 90. let se pohádková fantasy Nekonečný příběh nesmazatelně zapsala do paměti. Byl to vlastně takový „porevoluční Harry Potter”, navíc se slavnou... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.246/0.235
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz