Speciál: O dokumentu Aquarela

Vydáno dne 27.09.2019 (192 přečtení)
U Prvního akčního hrdiny ještě dobrý, ale proč v rámci běžné distribuce míří do kin i tohle dílo, na které může zabloudit sotva pár desítek lidí? 
Nechme promluvit oficiální text: „Dokument Aquarela vezme diváky na pouť za proměnlivou krásou a syrovou silou vody. Dosud nejsugestivnější a nejpůsobivější snímek o vodním živlu a měnícím se klimatu hudebně doprovází bouřlivý metalový soundtrack zakládajícího člena kaopely Apocalyptica Eicky Toppinena. „Při natáčení Aquarely jsem chtěl zachytit všechny možné emoce, které lze zažít při interakci s vodou, příjemné i zneklidňující – extázi, inspiraci, destrukci a lidskou devastaci,“ řekl režisér Viktor Kossakovsky.

Se svými spolupracovníky nás vezme de facto na cestu kolem světa, nicméně ne každá cesta kolem světa musí bezpodmínečně nadchnout. Začínáme v režisérově rodné zemi – v Rusku. Podle všeho sledujeme bandu lovců adrenalinových zážitků, pro které jest oblíbenou kratochvílí přejíždění auty po zamrzlém (zřejmě) jezeře. Po dlouhých minutách se pod jedním led prolomí a se svým autem skončí ve vodě, přičemž nestihne vylézt a utopí se. Anebo se Aquarela v tento moment mění v hraný film? Přeci jen se objevuje i několik střihů, kterých se jinak dočkáme akorát při přechodu z jedné části světa do jiné. Častokrát přitom vlastně ani přesně nevíme do jaké.

Samozřejmě Venezuela nebo jih USA se dají poznat. Ve Spojených státech amerických tvůrci projíždějí prázdnými ulicemi města, ve kterém zrovna zuří hurikán. Suverénně nejakčnější a nejpůsobivější pasáž celého devadesát minut dlouhého projektu. Projektu, který častokrát sází pouze na zvukovou stopu (pamatujme, že i ticho je slyšet!). Projektu, jehož soundtrack není zase až taková pecka a v kombinaci s obrazem spíše ruší (a to píšu jakožto velký metalový fanoušek!). Projektu, ze kterého se o vodě vlastně nedozvíme vůbec nic, co bychom nevěděli už předtím.

 


 

Čím nás má oslovit? Těmi nemoha záběry á la Interstellar? Rozbouřeným mořem či těmi tu zajímavými, tu bizarními kompozicemi? Jaký má význam sledování snaživé jachtařky, když rozhodně nemá jít v první řadě o lidi? Mimochodem, na Aquarele spolupracoval mezinárodní štáb, takže se možná většina věcí ztratila v předladu a ani jména tvůrců si nemůžeme přečíst, protože někdo vymyslel, že bude cool, když přes titulky jakože poteče voda z vodopádu. Filmu zkrátka chybí jasně rozpoznatelný účel, za což může i absence jakéhokoli voice overu či mluvících hlav. Aquarela chce být filmovou básní, tedy spadá do nesmírně svérázného žánru, jaký rozhodně není pro každého. Veliké překvapení, že během projekce z kina z těch cca dvaceti osob (vůbec překvapivé, že nás bylo tolik) nikdo neodešel. Protože tohle je počin ideálně vhodný pro Festival otrlého diváka.

FOTO: Artcam
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Skylink

Fantazie a Nicota

Školákům z 90. let se pohádková fantasy Nekonečný příběh nesmazatelně zapsala do paměti. Byl to vlastně takový „porevoluční Harry Potter”, navíc se slavnou... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.061/0.033
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz