Speciál: O knize Meghan – Hollywoodská princezna

Vydáno dne 04.08.2019 (222 přečtení)
Předtím, než se dnešní oslavenkyně stala členkou britské královské rodiny, bývala herečkou …

 


 

Autor v minulosti napsal biografii Lady Diany, podle které vzniknul film. Nikoli však tento, což by vzhledem k tomu sklouzávání k bulváru v případě životopisu Meghan Markle bylo pravděpodobnější. V roce 2008 vyšla jeho publikace o Tomu Cruiseovi, kterou jsem kdysi také četl, a v mnohých ohledech by se dala označit za důvěryhodnější, třebaže samotný herec i jeho kamarádi z církve Scientologické byli tenkrát jiného názoru. Potíž u knížky o Meghan spočívá už v úvodu, kde britský spisovatel píše, že ho „někteří lidé požádali, aby je nejmenoval.“ Už tohle beru jako podezřelé, že si dané pasáže sám vymyslel.

Je to trochu jako něco ve stylu „sdělil Blesku spolehlivý zdroj z hereččina blízkého okolí.“ Ostatně Morton velmi podobnou frázi sám použije nebo poupraví na „řekl mi bývalý člen královského dvora/bývalý královský úředník.“ Jinak ani tolik nevadí, že se probírají rozvody a pletky princezny Margaret, prince Charlese a samozřejmě Eduarda VIII., jenž abdikoval kvůli Wallis Simpson – také Američance! A samozřejmě rasismus, se kterým se Rachel Meghan Markle musela potýkat téměř všude, kam přišla. Za jejími zády dost možná i na královském dvoře. Ne náhodou padne zmínka o tom, že v době zasnoubení s princem Harrym běželo v kinech drama Viktorie a Abdul. A pochopitelně si neodpustí případ Lovingovi vs. Virginie z roku 1967.

 


 

Dal si ovšem tu práci, aby zapátral hlouběji rodokmenu bývalé ozdoby seriálu Kravaťáci a nynější vévodkyně ze Sussexu. Někteří její předkové v 19. století otročili na pláži podle všeho nikoliv nepodobné Candylandu. Dozvíme se, že ženy z její rodiny to dotáhly celkem daleko (ačkoli ve srovnání s tím, že nyní je příbuzná s královnou Alžbětou II. to asi zase tak daleko nebylo, že ano?!?). Dost prostoru je věnováno matce Dorii a otci Tomovi, který pracoval v zábavním průmyslu – dokonce nechybí fotka z jejich svatby, tak jako fotka Meghan a její kamarádky Ninaki Priddyové před Buckinghamským palácem v roce 1996, přičemž tahle kamarádka, když se rozneslo, že Meghan randí s princem Harrym, kamarádství bez výčitek prodala. Vcelku pečlivě vybraných fotografií v knize najdeme v těch dvou blocích relativně dost.

Rodačka z Los Angeles vůbec hodně cestovala a dobré kontakty, popularita zmíněného seriálu i její oblíbené internetové stránky zapříčinily, že se už dříve dostala k významým pracovním příležitostem, a také na prestižní akce, přičemž některé přímo moderovala. Nechybějí pasáže o snaze prorazit a o předchozích známostech. Občas se Morton rozepíše taky o těchto ostatních lidech. Při vyprávění o serióznějších tématech volí trochu přístup českého Petra Čermáka. Ten častokrát pod uvedené citace osobnosti, o které píše, přidává vlastní dovysvětlení, přičemž buď jenom tuší, nebo se vydává jistější cestou a uvádí to, co musí být jasné každému člověku, který umí byť maličko logicky uvažovat.

Samozřejmě, že se to neobejde bez populistického srovnávání s Lady Dianou. Tomu se ale nevyhnula ani Kate Middleton, vdaná za Harryho staršího bratra Williama (společně jim přezdívají FAB FOUR, jak se kdysi říkalo i The Beatles). Je fakt, že manželka šestého v pořadí, co se následnictví trůnu tyče, už od útlého věku rozdávala dobro a aktivně se účasnila nejrůznějších akcí pro podporu správných věcí. Vůbec všechny vztahy v královské rodině by možná stály za bližší prozkoumání. Ať už pokud jde o následnictví, protože kdyby nešťastnou náhodou spadnul na Charlese a Williama Hubbleův teleskop, stane se králem maličkatý šestiletý George a Harry bude mít smůlu. Nebo i co se týče striktně dodržovaných konzervativních přežitků, díky kterým si nejen nově příchozí můžou někdy připadat jako ve vězení.

Když Harry potkal Meghan. Tak takový jest název deváté (!) kapitoly z celkových čtrnácti. „Teď by to teprve mělo být zajímavý počtení,“ může si kdekdo říct. Ano, dobře. Ovšem … tak tomu až na několik čestných výjimek není. I když někomu se může libít číst o tom, jak se s Harrym „na tajňačku“ navštěvovali v Anglii a v Torontu, kde natáčela. Eventuálně jak spolu vycestovali třeba na zvířátka do Afriky. Faktem zůstává, že příběh Meghan Markle ze všeho nejvíc připomíná pohádku, o které sní miliony žen po celém světě. Pohádku o tom, kterak se obyčejná holka princeznou stala. To si prostě taky říkalo o zfilmování

 


 

Co na to asi říkali rodiče nebo příbuzní nebo spoluhráči z Kravaťáků? Někteří se radovali, jiní záviděli. Tak už to holt bývá a ví se to, tak jako se ví, že jeden nikdy netuší, koho kde potká, a že nejen pro prince není snadné najít tu správnou partnerku. Klika, že pro Harryho, jenž údajně prožil i románky se Siennou Miller a Margot Robbie, se jeho nastávající objevila až po tom bouřlivém období. Také bude připomenuto, že Meghan zrušila svoje profily na sociálních sítích i svoji prosperující internetovou stránku. No, teď už ji opravdu nepotřebuje.

Stejně jako my úplně nepotřebujeme citace od veřejně neznámých lidí z Meghanina širšího okolí. Nepotřebujeme ani informaci o tom, že když dělala Meghan pukrle před královnou, bylo na ni znát, že to chce ještě praxi, zatímco pukrle v podání Kate Middleton bylo OK. Ani nebylo nutné se tolik soustředit na to, co kdy měla na sobě a kdy jí kvůli tomu málem vypadla prsa. Vrchol pak bude asi představovat tato věta: „Podle jednoho článku … Meghan věnovala královně zpívajícího křečka, na kterého pak její velškorgi zkormouceně zahlíželi.“ Úžasné!

Pokud si říkáte: „Dobře no, nebylo to úplně vono, ale pořád nás ještě čeká ta svatba.“ Na královskou svatbu, která se konala ve stejný den jako finále FA Cupu (nejstarší fotbalové soutěže na světě), vůbec nedojde! Vyprávění končí necelý měsíc před ní. Proč? Inu, s největší pravděpodobností proto, že „železo se musí kout, dokud je žhavé.“ Jasně, použít tohle rčení v souvislosti s tak krásnou brunetkou asi není úplně nejtrefnější, nicméně o současném vydávání knižních životopisů ledacos prozrazuje. V Hollywoodu by se patrně Meghan Markle na absolutní špičku nikdy nepropracovala. Zato je evidentní, že coby Meghan, vévodkyně ze Sussexu, bude svou roli vykonávat velice svědomitě, tedy že doopravdy „nebude dámou, co obědvá, nýbrž ženou, co pracuje.“ Tato kniha o ní by se dala jednoduše shrnout do věty, že je sice čtivá, avšak ledacos z toho, co je v ní uvedeno, se musí brát s rezervou.

FOTO: cinema.de, kniha.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

DVD

Recenze: Hell Fest: Park hrůzy

I slasher je subžánr, na který se dá koukat v kteroukoli roční dobu. Tenhle navíc produkovala Gale Anne Hurd, bývalá... celý článek

Skylink

Gordon Ramsay: Do neznáma

Světoznámý kuchař a držitel Michelinských hvězd, Gordon Ramsay, na své gastronomické výpravě naservíruje pořádnou, dobře propečenou porci dobrodružstv... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.055/0.028
Partneři:
Hyperreality.cz | Hyperslevy.cz | Hyperinzerce.cz | Bleskove.cz | IQport.cz | MODEMI.cz - vyhledávač módy