Speciál: O dokumentu Sarkofág pro královnu

Vydáno dne 06.06.2019 (200 přečtení)
Ano, dánská královna Margaretha II. si pro sebe a svého manžela skutečně objednala sarkofág, který pro ni vyhotovily jedny zlaté české ručičky! 

 


 

Prsty v tom všem má sochař královské rodiny Bjöern Nørgaard, který dostal celou realizaci na starosti. Rozhodnutí vymodelovat prázdnotu dvou lidských těl v křišťálovém obalu více než sedm tun těžkém, je nebývalý záměr nejenom umělecký, ale také naprosto nevídaná odvaha technologická. Každý ze šesti kusů sarkofágu totiž musí procházet zdlouhavou technologií pomalého chlazení, jinak hrozí jeho destrukce vlivem změny okolní teploty. Po několikaletých peripetiích s hledáním výrobce se obrátil na Zdeňka Lhotského z vesničky Pelechov u Železného Brodu, který nesl zodpovědnost za to, jestli dánská panovnice Margharetta II. a její choť princ Henrik budou mít důstojné místo svého spočinutí.  

Ve sběrném dokumentu vedeme rozhovory se dvěma naprosto odlišnými a mimořádně zajímavými uměleckými osobnostmi a sledujeme autentické drama vzniku skleněného sarkofágu, které je založené na mimořádné obtížnosti zadání a přijaté objednávky. Unikátní projekt se završil v loňském roce jeho osazením do poslední volné boční kaple v katedrále v Roskilde, tradičním pohřebním místě dánských králů. Sarkofág teď čeká, až se naplní jeho poslání. Snad to ještě potrvá dlouho, přestože královna oslaví příští rok kulatiny a údajně kouří 60 cigaret denně.

Bylo rozhodnuto, že sarkofág musí mít něco z Dánska, Grónska i Faerských ostrovů. Z dokumentu se dozvíme, jak dlouho a jakým způsobem probíhala výroba. A do toho nám Zdeněk Lhotský poví několik odborných i vtipných věcí. Troufám si tvrdit, že co se smyslu pro humor týče, rozhodně byli s kameramanem Miroslavem Jankem na stejné vlně. Záznam ze setkání s královnou bohužel chybí, ale tak dalo se to čekat. Zato nechybí jeden twist jak z hraného filmu! A pochopitelně nechybí ani známá socha Malé mořské víly – v podstatě jediná dánská pamětihodnost. Sarkofág pro královnu však stojí za zhlédnutí už jenom díky samotnému námětu. K vidění bude (spolu s přednáškou Zdeňka Lhotského a výstavou) prozatím v Uměleckoprůmyslovém muzeu, do kin by měl zamířit v srpnu.

VÍCE NAJDETE TADY NEBO TADY

FOTO: ceskatelevize.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Iron Sky: The Coming Race

Pokračování kultovního bijáku po uvedení v rámci projektu Future Gate sice nakonec u nás nezamíří... celý článek

DVD

Recenze: Annabelle 2

Ještě předtím, než se dostane do kin trojka, se podíváme, jak to se zlonosnou panenkou vlastně tenkrát začalo? ... celý článek

Skylink

Robin Hood: Král zbojníků

Bohatým brát a chudým dávat! To bylo heslo snad všech zbojníků, a tak není divu, že se podobně choval také nejslavnější z nich – Robin Hood. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.06/0.035
Partneři:
MODEMI.cz - vyhledávač módy | hotel pro psy