Recenze: Lajka

Vydáno dne 29.04.2019 (341 přečtení)
Už jsme si napsali o tom, jak to bylo s cigánem Lajkem. A teď se podíváme na známější příběh o fence Lajce, kterou Sověti vystřelili do vesmíru. 

 

Jenže Lajka nezahynula, jak se všeobecně tvrdí. Poté, co byla inženýrem Kokotovem a jeho spolupracovníkem (oba si rádi přihnou) vyškolena na kosmonautku, vrátila se do zmrzlého úkrytu pro svoje děti. Společně odletěli daleko pryč a snad ještě na oběžné dráze Země spatřili z USA letícího opičáka. Prostřednictvím černé díry se dostali na velice pozoruhodnou planetku plnou ještě pozoruhodnějších tvorů. Společně si tady hospodaří, dokud se sem nedostane jeden člověk. A po něm další. Oba ze znepřátelených států. Jak tohle soužití na několik světelných roků vzdáleném místě může dopadnout?

Inu, může dopadnout velice dobře. Vůbec není jasné, proč mnozí Lajku tolik hejtovali. Jasně, jakožto ANIMOVANÝ MUZIKÁL obsahuje čísla, která paradoxně spíše nudí, než aby bavila. Ale na rozdíl kupříkladu od Malé z rybárny ji lze doporučit ke zhlédnutí jak dospělým, tak dětem. To ale neznamená, že by dospělácká Malá z rybárny byla špatná! Kdepak, je skvělá!!! Lichožrouti jsou taky pro všechny, i když dospělí si je asi přeci jen užijí o malinko více. Lajka, pravda, obsahuje momenty, které jsou docela na hraně (nejvíce postavička Quirkrka), nicméně nikdy ne za ní.

Už od úvodní honičky s tramvají si nejde nevšimout toho, že tahle podívaná musela být hodně drahá. Aby ne, když se o postprodukci postarala především společnost UPP. Vizuálně díky tomu vypadá Lajka fakticky úžasně. A to se dostaneme na zasněženou ulici, do jakési vědecké laboratoře, do tmavé kopky, do vesmírné rakety, do vzduchoprázdna, na pestrobarevnou planetu i do specifické zemljanky. Rozhodně tedy je na co se dívat (i voda vypadá úchvatně), takže bez těch zpívaných pasáží bychom se ve většině případů s největší pravděpodobností v pohodě obešli.

 


 

Cestou se proletíme třebas kolem Saturnu a zřejmě není nutné zvlášť upozorňovat na to, že na fyzikální zákony se tady nehraje. Ale dočkáme se několika nápaditých a vtipných momentů, které nejsou v rámci námětu a doby, ve které se film odehrává, nikterak výstřední. Také během závěrečného zúčtování, jemuž pochopitelně musí předcházet poctivý výcvik, dojde jednak na využití supermoderní technologie díky zbrani, která všechno zmrazí, a jednak se dočkáme kupříkladu efektů á la Matrix či vtipného házení banánů do kamery.

Lajka
je taková pěkná bajka, ve které jsou zvířata stavěna na vyšší úroveň než lidi, přičemž tak by to možná v některých situacích mělo být i ve skutečnosti. Jenom zamrzí, že tempo není rychlejší. Na DVD jinak najdeme velmi zajímavé bonusové materiály jako desetiminutový rozhovor, ve kterém Boris Masník poodhalí ledacos podstatného o natáčení a následném digitálním zpracování tohoto projektu. Nechybí ani pohled do ateliéru či na výstavu, a poslechnout si můžeme rovněž nějaký ten klip. Akorát tvorby českého znění, pod které se podepsaly známé hlasy, se bohužel nedočkáme. Lajka by se ale i tak dala s klidem označit za hodně příjemné překvapení.

FOTO: Bioscop
Hodnocení autora: 8/108/108/108/108/108/108/108/108/108/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: John Wick 3

V originále John Wick: Chapter 3 - Parabellum (kde Parabellum znamená "Připravte se na válku") je suverénně nejlepším... celý článek

DVD

Recenze: Overlord

Druhá světová válka skončila přesně před čtyřiasedmdesáti rokama. Traduje se, že během ní nacisté dali i na magii... celý článek

Skylink

Truman Show

Filmy, seriály, kino, televize – to vše jsou světy, v nichž unikáme realitě, cestujeme do vzdálených krajů i do fantaskních zemí. Jaké by bylo v jedné... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.062/0.035
Partneři:
MODEMI.cz - vyhledávač módy | hotel pro psy