Z domova: První zprávy o Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary

Vydáno dne 27.04.2019 (395 přečtení)
Co čeká na ty, kteří si letos nenechají ujít jediný filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě? 
Ta nejhvězdnější jména organizátoři ještě dál tají. Ale už teď je jasné, že Cenu prezidenta MFF KV získá uznávaný český kameraman Vladimír Smutný, známý nejen díky spolupráci s Jiřím Svobodou, Karlem Kachyňou a Janem Svěrákem. Sám si vybere film, jaký bude na festivalu promítnut. Své pocty se dočká i egyptský režisér Youssef Chahine. Vidět budeme moct jedenáct jeho snímků, včetně toho s názvem Pod žhnoucím nebem, ve kterém na plátně debutoval legendární Omar Sharif, jehož později proslavily nejen Lawrence z Arábie a western Mackennovo zlato.

 


 

Tradice unikátních znělek karlovarského festivalu pokračuje. Na 54. ročníku MFF KV se premiérově představí nová znělka s držitelkou Ceny prezidenta MFF KV, herečkou Jiřinou Bohdalovou (letos oceněnou i na Febiofestu). Znělku natočil režisér Martin Krejčí, který s Ivanem Zachariášem od počátku spolupracuje na konceptu festivalových znělek se známými filmařskými osobnostmi. Krejčí již točil například znělku s Jiřím Menzelem, Helen Mirren nebo Melem Gibsonem. Dodejme, že představitelka Nesmrtelné tety a dalších nezapomenutelných postav zmíněnou cenu, jíž festival oceňuje významné osobnosti české kinematografie, získala v roce 2016.

V mrazivě kultovním Spalovači mrtvol se sice neobjevila, ale digitálně restaurovaná verze tohoto počinu (pod kterou se podepsaly UPP, Soundsquare, Národní filmový archiv a Státní fond pro podporu a rozvoj kinematografie) bude na festivalu ke zhlédnutí k uctění památky režiséra Juraje Herze a kameramana Stanislava Miloty. Jak známo, tato adaptace novely Ladislava Fuchse pojednává o přerodu obyčejného zaměstnance krematoria Karla Kopfrkingla v lidskou zrůdu, která prosí zarámovat zákon o kremaci a která si nechává říkat Romane, protože je romantik. Další ukázka geniálního hereckého mistrovství v podání Rudolfa Hrušínského!

Připomenuta bude i osobnost fimového odborníka Miloše Fikejze, který s MFF KV spolupracoval také jako fotograf a jako takový kupříkladu v roce 1994 slavně zvěčnil tehdy mladého a relativně neznámého Leonarda DiCapria, který na palubu Titaniku nastoupil až tři roky poté. Programové oddělení samozřejmě pamatuje rovněž na to, že letos oslavíme výročí 30 roků od Sametové revoluce. Do kina ve Varech tak můžeme vyrazit na Kouř, Čas sluhů nebo Requiem pro panenku. A na základě dobrých ohlasů z uplynulých ročníků se v neděli 7. července ve Velkém sále hotelu Thermal opět uskuteční mimořádné nedělní projekce oceněných filmů. Rozhodně lákavá nabídka. A to je prakticky teprve začátek.

FOTO: kviff.com, cinema.de
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Nikdy neodvracej zrak

V kinech je stále k vidění toto vynikající drama od režiséra oscarových Životů těch druhých. celý článek

DVD

Recenze: Overlord

Druhá světová válka skončila přesně před čtyřiasedmdesáti rokama. Traduje se, že během ní nacisté dali i na magii... celý článek

Skylink

Truman Show

Filmy, seriály, kino, televize – to vše jsou světy, v nichž unikáme realitě, cestujeme do vzdálených krajů i do fantaskních zemí. Jaké by bylo v jedné... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.06/0.033
Partneři:
MODEMI.cz - vyhledávač módy | hotel pro psy