Speciál: O filmech Fonotune: Elektropohádka a Hello, Rain

Vydáno dne 10.03.2019 (211 přečtení)
K vidění byly v rámci letošního Festivalu otrlého diváka coby Double Feature. Druhý má cca 30 minut, zatímco ten první okolo sedmdesáti, ačkoliv pocitově se tváří být mnohem delší. 
Oba se hlásí k žánru sci-fi, avšak toto je třeba brát s rezervou. A pokud jste snad na Festival otrlého diváka doposud nezavítali, tak vězte, že ona otrlost spočívá spíše v bizarnosti a ujetosti (v dobrém slova smyslu), než v brutalitě a násilí. Ačkoli výjimky bychom asi taky našli. V každém případě speciálně Fonotune: Elektropohádka se řadí k sortě experimentálních filmů typu Electromy od Daft Punk. To kupříkladu znamená, že by kromě tvůrců nikdo nikdy neuhodnul, že zápletka má spočívat prostě a jednoduše v tom, že tři lidi jdou na koncert.

 


 

Přitom za střídavého poslechu hudby sledujeme vesměs posedávání na stožárech elektrického vedení, scény u moře, pohled do jakéhosi studia a dobrou závěrečnou třetinu strávíme na poušti, kde budeme svědky pochodování „rockové hvězdy“, holky se žvýkačkou a se sluchátky a týpka se sluchátky. Rocková hvězda pak zahraje na elektrickou kytaru, přičemž obraz a zvuk si navzájem trochu odporují, a pak dojde ještě na nějaké to rozbíjení vinylových desek. Chybět nemůže ani kára á la původní Mad Max trilogie. Někdy si ale divák může až vybavit skvosty typu Plan 9 From Outer Space, akorát u Fonotune: Elektropohádky je zcela evidentní, že režisér na rozdíl od Eda Wooda moc dobře věděl, co dělá a čeho chce dosáhnout.

 


 

To samé platí o C. J. „Fiery“ Obasim, tvůrci vizuálně rovněž podmanivého předfilmu Hello, Rain. Že nám sem tam poněkud hapruje střih, co se týče kontinuality, ponechme stranou. Tři nigerijské ženy se jmény Rain a Philo a Coco si nasadí kvůli rituálu paruky, jenže je probije elektřina. Inu, ne nadarmo se říká: Nemísit černou magii a technologie! Na každé se tato zkušenost podepíše jinak. Nejlépe z toho vyvázne asi Philo, která získá zajímavou schopnost sršet z očí paprsky (malinko jako Storm z X-Menů nebo Lord Raiden z Mortal Kombatu, eventuálně možná Superman ze Supermana). Samozřejmě nemůžou chybět zpomalené záběry a celkově vzato se jedná o velmi pěkně (a dokonce až na drobné výjimky i smysluplně) zpracované nigerijské dílo! Festival otrlého diváka tedy neradno podceňovat a za sebe musím napsat, že vzhledem k těmto dvěma letošním zážitkům se už těším na příští ročník. :-)

FOTO: otrlydivak.cz

(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Lajko: Cigán ve vesmíru

Zahajovací biják letošního sci-fi Future Gate film festivalu není čistokrevná sci-fi. Snad proto bude k vidění... celý článek

Skylink

Čas smyslnosti

Jaké období v britské historii bychom mohli nazvat časem smyslnosti? Asi jen málokdo by tak nazval opětovný nástup Stuartovců na trůn. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.059/0.032
Partneři:
MODEMI.cz - vyhledávač módy | hotel pro psy