NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Speciál: O filmu Máme na víc

Vydáno dne 24.01.2019 (844 přečtení)
Dokument mapující nevydařenou cestu Michala Horáčka na Hrad.
Začínáme výsledkem prvního kola prezidentských voleb v roce 2018, kdy bylo jasné, že o post hlavy státu se utkají Jiří Drahoš a Miloš Zeman. Poté následuje posun zpět do roku 2016, kdy se textař a zakladatel sázkové kanceláře Fortuna rozhodnul kandidovat. Následují záznamy z porad, ze sbírání podpisů, ze setkání s "obyčejnými lidmi", ale dočkáme se samozřejmě i situací, ve kterých se objevují další kandidáti či veřejně známé osoby včetně Jaromíra Soukupa, ale kde ten v současnosti není, že ano?!? Vlastně nespatříme mnoho nového. Do značné míry pouze to, co jsme už viděli v počinech typu Hledá se prezident.

Anebo Prezident Blaník, jenž téměř jistě ukazuje i věci, které se takovéto dokumenty o politicích zdráhají ukázat. Máme na víc sice dosahuje pouze ke stopáži čítající cca 75 minut, ale vlastně není jenom o tomto uchazeči, nýbrž také o režisérovi Robinu Kvapilovi, který se promítnul snad do každého třetího záběru. Pozoruhodné na tom je, že byl zároveň členem týmu, který měl pomoci Michalu Horáčkovi na Pražský hrad. Proto vyznívá - vedle dalších režisérových komentárů - trochu nepatřičně ono závěrečné prohlášení/shrnutí ve smyslu, že "se Michal holt měl obklopit většími profesionály."

 


 

Film je natočený tak, že si vůbec nic nekomplikuje a po obsahové stránce se věnuje mimo jiné dvěma konkrétním odpůrcům, které si máme zapamatovat, ale dojde také na zmaření pokusu o dosazení Zdeňka Ondráčka na pozici šéfa poslanecké komise pro kontrolu GIBS. Přeci jen není dobré dosazovat na takováto místa lidi, kteří v listopadu 1989 mlátili studenty, kteří požadovali demokracii. Své k tomu pochopitelně měl i Andrej Babiš, k němuž se v jeden okamžik jasně vyjádří i Miroslav Kalousek.

Bývalý ministr financí se rozhodně nebál. A o to jde. I tenhle dokument měl být v mnoha ohledech odvážnější, aby něčím vybočil z řady. Když už má takový plakát ... Je hezké zabírat kamerou sám sebe a je určitě fajn glosovat, nicméně proč se režisér Michala Horáčka třeba vůbec na nic nezeptal? Navíc si evidentně vykají, což k větší otevřenosti zrovna dvakrát nepřispěje. Troufám si tvrdit, že kdyby Máme na víc chtěla natočit Helena Třeštíková či Olga Sommerová nebo kdyby se pod něj hodlal podepsat Vít Klusák, odnesli bychom si více zajímavého a patrně taky užitečnějšího.

Alespoň, že nelze přehlédnout, jak moc se Horáček chtěl stát prezidentem. Je zřejmé, že se nijak nepřetvařuje a že by post hlavy státu rozhodně vykonával se zaujetím, odhodláním  a věci by řešil při svém nejlepším vědomí a svědomí tak, aby jimi ukazoval Českou republiku v dobrém světle a aby tato naše krásná země vzkvétala. Bohužel se mu nepodařilo přesvědčit voliče. Snad kvůli způsobu, jakým vystupoval před kamerami. Snad kvůli názorům na některá ožehavá témata. Ale to jsou aspekty, nad kterými je možné se zamyslet a do příštích voleb se na nich dá zapracovat. Pokud bude chtít opět kandidovat, protože v roce 2023 už to stávající prezident vyhrát nemůže. Volba by tedy měla být o poznání napínavější a někdo by ji určitě měl působivě zdokumentovat.

FOTO: Pilot Film
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Kryštof

Nejsilnější víra je víra ve svobodu aneb drama s výborným, leč nešťastně zpracovaným n&aa... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek

TV

Recenze: Perníková věž

Na rozhovor s Milanem Šteindlerem navážeme povídáním o jeho nejpozoruhodnějším režijním počinu,... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení