Press: Osmý ročník festivalu ÍRÁNCI

Vydáno dne 05.01.2019 (266 přečtení)
„Víme, že svět se mění. O tom není pochyb. To, za co se dnes bijeme, možná zavrhnou ti, kteří zítra přijdou po nás. Ale jedno je jisté. Některé filmy s námi zůstanou.“ Takové je motto letošního 8. ročníku. 
Čeští a slovenští diváci se budou moci seznámit s novými snímky pocházejícími z jedné z nejoceňovanějších filmových kultur současnosti. Drtivá většina z uvedených filmů, které měly premiéru v Cannes, Berlíně, Benátkách, San Sebastianu, Locarnu, Amsterdamu a na dalších prestižních světových festivalech, bude v České republice a na Slovensku k vidění poprvé. Festival přináší pestrý program jak v hlavní soutěžní sekci, tak v soutěžních sekcích dokumentárních a krátkých filmů i v rámci doprovodného programu. O vítězích jednotlivých soutěžních sekcí rozhodnou stejně jako v minulých letech mezinárodní poroty složené z předních světových expertů.

Soutěž celovečerních filmů představuje výběr z nejúspěšnějších filmů íránských režisérů. Režisér nebo režisérka vítězného filmu získá pro svůj příští film 10 dní postprodukce v předním pražském studiu MagicLab. V hlavní programové sekci budou uvedeny tyto filmy:

Tři tváře 
v Íránu zakázaného režiséra Jafara Panahiho (Taxi Teherán). Film byl uveden v hlavní soutěži filmového festivalu v Cannes a získal cenu za nejlepší scénář. Ten diváky bere na zábavný výlet po tradičním íránském venkově – ve stopách dívky, která se rozhodla spáchat sebevraždu...

Prase
: Když se nechvalně známý sériový vrah rozhodne pozabíjet nejlepší íránské filmaře, režiséra zařazeného na černou listinu zdrtí zjištění, že o něj vrah zájem nemá. Film režiséra Maniho Haghighiho, nejkontroverznější postavy íránského filmového světa, byl uveden v hlavní soutěžní sekci na Berlinale a bude zahajovacím filmem letošního festivalu ÍRÁNCI.

Bez data, bez podpisu
: Spořádaného forenzního lékaře se zmocní posedlost, když si začne myslet, že možná způsobil smrt dítěte... Režisér Vahid Jalilvand se tímto celosvětově úspěšným filmem spolehlivě zařadil mezi nejzajímavější osobnosti íránského filmu.

Rudá země: Třináctiletou Hendi provdali za šestnáctiletého Hormoze. Mladí manželé se sotva znají a zdá se, že život se k nim otočil zády. Pak ale vstoupí ve zlověstný spolek s pašerákem, který jim má zajistit živobytí. Režisérem filmu, který vznikl v česko-íránské koprodukci, je Abbas Amini, vítěz 6. ročníku festivalu ÍRÁNCI.

Na tomto místě: Portrét muže, kterého trýzní blížící se synova smrt. Tento jedinečný a velkolepý poetický snímek využívá radikální a současně strhující styl vyprávění, který připomíná takové mistry íránského filmu, jako byl Sohrab Shahid Saless.

Dále budou soutěžit filmy Když jsme umírali (režie Mostafa Sayari), Drezúra (Pooya Badkoobeh), Bomba, milostný příběh (Payman Maadi), Svůdce (Milad Alami) a Invaze (Shahram Mokri).

Soutěž celovečerních filmů představuje výběr z nejúspěšnějších filmů íránských režisérů. Režisér nebo režisérka vítězného filmu získá pro svůj příští film 10 dní postprodukce v předním pražském studiu MagicLab.
 
Celý program je dostupný na webových stránkách festivalu: www.iranci.cz. Na webu je také již nyní možné koupit v předprodeji vstupenky do kin v Praze, Brně i v Bratislavě.
 
Neméně zajímavé filmové zážitky mohou diváci čekat i v dalších programových sekcích. O cenu za nejlepší dokument bude soutěžit šest vynikajících snímků, které sklidily úspěch na významných festivalech dokumentárních filmů. Letos jsou důležitým tématem této sekce ženy.
Íránští režiséři tradičně excelují i v krátkých filmech. Soutěžní sekce festivalu představí nejvýraznější mladé hlasy tohoto formátu.

Festival také nabízí bohatý doprovodný program. Návštěvníci kina Světozor si budou moci až do konce ledna prohlédnout unikátní výstavu 58 filmových plakátů ze zlaté éry íránského filmu, uspořádanou ve spolupráci s ABCollection a Terryho ponožkami. V rámci festivalu se také uskuteční série filmových seminářů s významnými hosty. Zde se filmoví studenti i širší veřejnost blíže seznámí s díly vybraných íránských tvůrců, jako je Mohammad-Ali Talebi, Mani Haghighi a Majid Barzegar.

Sekce Průkopníci bude letos věnována režisérovi, který významně přispěl na poli film pro děti a mládež a za svou práci byl mnohokrát oceněn na festivalech v Berlíně, San Francisku, Chicagu, Sundance, New Yorku, Montrealu, Amsterodamu, Londýně či Torontu. Mohammad-Ali Talebi v ČR a na Slovensku představí dva ze svých filmů a bude také předsedat mezinárodní porotě.

FOTO: www.iranci.cz
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Beautiful Boy

Další z filmů, které potvrzují slova pana Mackeyho o tom, že „drogy jsou špatné, áno.&ldqu... celý článek

DVD

Recenze: Duchové Marsu

Pro samotného Johna Carpentera v jistém smyslu zlomový film. Znovu do něj vložil spoustu energie, avšak nepřišli... celý článek

Skylink

Lego Friends: Kámošky napořád

Která malá holka nesní o tom, že se stane slavnou umělkyní, třeba baletkou nebo zpěvačkou? Hrdinky Lego Friends: Kámošky napořád by o tom mohly vypráv... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.056/0.028
Partneři:
hotel pro psy