Recenze: Creed II

Vydáno dne 01.12.2018 (192 přečtení)
Pokud bychom filmy hodnotili pouze na základně jejich zápletky, byl by Creed II na první pohled jednoznačný kandidát na jeden z nejlepších titulů roku. 

 


 

V dobách, kdy byla vlajka nejlidnatější země světa červená jako spoďáry se srpem a kladivem a v Bílém domě seděl Ronald Reagan, se odehrála nezapomenutelná bitva mezi Rockym Balboou a Ivanem Dragem, které předcházela tragická exhibice, během které sovětský obr umlátil Apolla Creeda (Carl Weathers). Odveta proběhla v Moskvě na Vánoce a byla to bitva se vším všudy, během které se dva chlapi pokusili jeden druhého zabít, ale to je lepší, než kdyby to dělalo dvacet milionů. Teď má dojít na souboj synů – Victor Drago vs. Adonis Creed! Ukázkový případ situace, kdy je třeba se mít na pozoru před kmotrovským: „Never hate your enemies. It affects your judgement.“ Neboli: „Nikdy nenáviď svoje nepřátele. Ovlivňuje to tvůj úsudek.“

Existuje více důvodů, proč je Rocky IV (jeden z filmů mého dětství) nejlepším dílem série. Vedle hereckého obsazení, robota, originální tréninkové pasáže a bezva soundtracku šlo o skutečnost, že tehdy stále zuřila studená válka, takže nekompromisní řežba Drago vs. Balboa měla i politický podtext, který ani víc jak třicet roků poté neztratil nic ze své působivosti. V Creedovi II o nic takového nejde, protože studená válka dávno pominula, byť ty dvě světové mocnosti se sem tam pořád pošťuchují. Creed II totiž stejně jako jeho předchůdce a tato část původní série sází na něco jiného – na patos a nostalgii, která tentokrát dosahuje závratných výšin.

Creedovi II se ještě nestačíme ani pořádně rozkoukat a spatříme nejhrozivějšího protivníka, jakému musel Rocky kdy čelit. Ve svém Kyjevském bytě vyhlíží ven z okna Ivan Drago s tváří Dolpha Lundgrena! Přání, které jsem měl už v jedničce, se tedy vyplnilo až letos. A tvůrci přidávají milou nadstavbu v podobě jeho bývalé manželky Ludmily, takže cameo má v Creedovi II taky Brigitte Nielsen!!! Sice řekne jenom pár slov v ruštině a chová se jako arogantní husička/bezpáteřní zlatokopka, ale i tak je hezké, že se po dlouhé době opět objevuje v hollywoodském projektu. Který je navíc součástí slavné ságy.

 


 

Drago byl vyhostěn a opuštěn, nicméně ze svého syna vychoval nástupce pro ring. Taky jde o horu svalů, která vzbuzuje respekt. Nechce, aby dopadnul stejně. A protože věří v jeho schopnosti, chce souboj s úřadujícím mistrem Adonisem (Michael B. Jordan). Ten vývoj Ivanova příběhu vlastně není nezajímavý. Za nejlepší scénu filmu pak určitě musíme označit tu, ve které se sejde s Rockym a povídají si o toulavých psech, kteří na Ukrajině chtějí přežít, zatímco v USA je utrácejí. Vztahy mezi postavami vlastně vůbec nejsou načrtnuty marně, nýbrž tak, jak se na dobré drama sluší a patří. Jenomže v tomhle případě to nestačí.

Samotný Rockyho nástup představuje moment, který jakoby měl zamávat se vším, co jsme v rámci série dosud viděli. Nejdříve ho spatříme přes zrcadlo, jak k němu promlouvá Adonis, přičemž to vypadá, že ho nikdo jiný nevidí. Že by byl někdejší šampion mrtvý a zjevoval se pouze v hlavě svého svěřence, který do ní během zápasů několikrát inkasoval tvrdé rány? No, poměrně brzy se ukáže, že skutečnost jest mnohem prozaičtější a Rocky v podání Sylvestera Stalloneho představuje přeci jen víc, než jenom živý pomník.  

Hodně … a tím myslím opravdu hodně prostoru je znovu věnováno také rodinným záležitostem. Adonis si chce vzít Biancu (Tessa Thompson, která před druhým zápasem s Dragem zarapuje, což je vrchol absurdity!) a bude s ní mít dítě, přičemž se neví, jestli náhodou nebude taky sluchově postižené. Řeší se menší hádky a do toho Rocky pod vlivem okolností díky své citlivosti a smyslu pro to, co je správné, přemýšlí, jestli by neměl kontaktovat vlastního syna, se kterým se nevídá a nevídá se tím pádem ani se svým vnukem. Co asi s tím?

Creed II nabízí poosmé to samé! A pořád existuje velká šance, že vznikne i trojka. Těžko říct, o čem by měla být, když se na tomhle poli nedá vymyslet už mnoho nového. To už je pravděpodobnější, že bude zase boxovat Drago s Creedem nebo Creed se synem Clubbera Langa nebo Drago se synem Clubbera Langa nebo Creed s Rockyho synem nebo Rocky se svým synem. Nějaký důvod by šikovní scenáristé určitě vymysleli. Vzhledem k té zápletce mě nejdříve docela mrzelo, že jsem Creeda II nezařadil mezi 18 nejočekávanějších titulů letošního roku. Ale teď po zhlédnutí jsem rád, že jsem to neudělal.

FOTO: Forum Film 
Hodnocení autora: 5/105/105/105/105/105/105/105/105/105/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Skylink

Chce mě  zabít vlastní tělo

Poté, co přežila nejtěžší měsíc svého života, se novinářka Susannah Cahalan zasadila o to, aby se o její vzácné autoimunitní chorobě vědělo co nejvíc.... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.059/0.034
Partneři:
hotel pro psy