Recenze: Tulák z širých plání

Vydáno dne 08.04.2019 (540 přečtení)
Ještě se vrátíme ke Clintu Eastwoodovi a přiblížíme si výborný western Tulák z širých plání, který je navíc na DVD i na Blu-ray stále k mání. 

 


 

Ze zvlněného horkého vzduchu se na svém koni vynoří záhadný jezdec. Míří zrovna do městačka Lago, které leží u rozlehlého jezera. Působivé prostředí, kde se přesto zřejmě neplánuje dlouho zdržet – chce se jen napít v saloonu, nechat si oholit zarostlou tvář a v klidu si zapálit doutník. Jenže do toho ta prostořeká žena, které se zmocní ve stodole na seně (nejméně realistická scéna) a ti tři provokatéři, co si koledovali, a tak je odprásknul. Šerif si uvědomuje, že právě on by mohl pomoci před třemi vězni, jejichž vůdce hraje Geoffrey Lewis, kteří mají s některými obyvateli nevyřízené účty. Muž souhlasí, jelikož mu bude dopřáno všeho, na co pomyslí.

A tak učiní z místního trpaslíka šerifa a starostu v jedné osobě, pití a boty má zadarmo, nechá z hotelu vystěhovat všechny lidi, osouloží majitelovu manželku, jednomu zámožnějšímu týpkovi rozebere stodolu a vlastně vůbec k nikomu se nechová pěkně. Pouze využívá jejich zbabělosti. Není divu, že jsou všichni naštvaní. Jednak proto, že si svůj nedostatek odvahy nehodlají přiznat, a jednak kvůli tomu, že je poštvává proti sobě. Možná z nich jen dělá blbečky a až bude mít všeho dost, tak prostě vysmátý uteče a nechá je napospas těm třem násilníkům.

 


 

Proč jich není víc? Sice jsou všehoschopní, nicméně pořád jich je o poznání méně, než lidí v městečku. Proti jednomu cizinci se samozřejmě jedná o poměrovou přesilu, tak jako když Sedm statečných bránilo mexickou vesnici proti proradnému Calverovi. Dodrží slovo a obyvatele Laga taky trénuje ve střílení, protože sám umí zacházet se zbraní dobře jako Shane, jenž rovněž přijel, aby helfnul rodině v nesnázích. Tento počin George Stevense nikterak nezestárnul, což lze napsat pouze o hrstce projektů stejného žánru, které vznikly před vpádem spaghetti westernů na americkou půdu.

Tulákovi z širých plání, jenž byl po Zahrajte mi Misty teprve (podle svých slov chtěl vždycky hlavně režírovat) jeho druhou režijní štací, Clint Eastwood hodně těží z toho, co se naučil u Sergia Leoneho, díky čemuž se dočkáme hladového realistického násilí, drsných hlášek i napětí, které by se dalo krájet, přestože chybějí velké detaily tváří. To však neznamená, že by kameraman Bruce Surtees neodvedl vynikající práci. Scenárista Ernest Tidyman, jinak též stvořitel kultovního Shafta, přidal postavě tohoto tuláka svéráznější smysl pro humor, kdy kupříkladu nechá celé město přetřít narudo a místo Lago napíše Hell, tedy Peklo, přičemž neopomene vyvěsit pro ty tři ironický uvítací transparent.

Největší záhadu a snad taky v rámci žánru dosud nevídanou věc představuje původ tohoto Tuláka z širých plání. Jde prostě o náhodného kolemjedoucího, který se zkrátka v tento čas ocitnul na tomto místě? Je to obecný mstitel bezpráví? Či ten hrdina z dolarové trilogie? Bratr nebo příbuzný zavražděných? Představuje médium, které má schopnost komunikovat s duchy, a proto se mu opakuje ten sen o bičování bývalého šerifa, jenž nenalezne klidu, dokud ho nepomstí? Existuje také nejpravděpodobnější varianta, že je sám duch! Buď jedné z obětí, nebo zemřelých obyvatel města (kupříkladu Drewa Scotta, jehož náhrobek míjí cestou do města), avšak může být jenom takovým potulným přízrakem.

 


 

K jeho nadpozemskému původu odkazuje několik jevů. Vedle hudby a toho snu například zaryté mlčení ohledně svého jména, scéna ve vaně, kdy k němu vběhne rozlobená Callie, on se potopí, ona vystřelí, ale za chvíli se vynoří zcela nezraněný. Taky vidí za sebe, i když kouká dopředu, občas to vypadá, že se dokáže učinit neviditelným, a když zběsile máchá bičem s ohněm za svými zády, působí to dojmem, že je ďáblovým vyslancem, na jehož příkaz má přivést do pekla všechny vrahy slušných lidí. Sám už potom neřeší, kolik dalších sejmou, než je stáhne s sebou. Snad proto, že se mu nedá uniknout. Navíc si klidně vezme, kteroukoli ženu se mu zachce. A jestli se skutečně jedná o ducha, dostávají ty soulože s Mariannou Hill a Vernou Bloom docela jiný rozměr, který by jednoznačně zasloužil pokračování!

Tulák z širých plání
představuje zřejmě jeden z morálně nejspornějších filmů Clinta Eastwooda. Mnozí měli, mají a nepochybně i budou mít problém si určit, kdo tady ve skutečnosti představuje zápornou postavu? A hlavně kdo kladnou, když ani muži, a vlastně ani ženy z Laga nejsou zrovna vzorem všech ctností? Ve finále se tedy asi stejně většina diváků ztotožní s oním tulákem, jenž všechno, co dělá, dělá z nějakého důvodu, a třebaže to tak na první ani druhý pohled nemusí vypadat, většinou to myslí v dobrém. Tato role Clintovi ve westernech maximálně seděla, a tak nepřekvapí, že si ji zopakoval vícekrát, byť musel tušit, že Hodný z „dolarové trilogie“ a tulák se budou překonávat složitě. Ale o tom třeba někdy příště.

FOTO: cinema.de


Hodnocení autora: 10/1010/1010/1010/1010/1010/1010/1010/1010/1010/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: John Wick 3

V originále John Wick: Chapter 3 - Parabellum (kde Parabellum znamená "Připravte se na válku") je suverénně nejlepším... celý článek

DVD

Recenze: Overlord

Druhá světová válka skončila přesně před čtyřiasedmdesáti rokama. Traduje se, že během ní nacisté dali i na magii... celý článek

Skylink

Truman Show

Filmy, seriály, kino, televize – to vše jsou světy, v nichž unikáme realitě, cestujeme do vzdálených krajů i do fantaskních zemí. Jaké by bylo v jedné... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.059/0.032
Partneři:
MODEMI.cz - vyhledávač módy | hotel pro psy