Z domova: Přehlídka filmů Sergia Leoneho

Vydáno dne 15.07.2018 (671 přečtení)
Kdy? Od 17. od 21. července! Kde? V pražském kině Bio Oko! Jak? Jedině v anglickém znění s českými titulky! 


 


 

Na velkém plátně budou ke zhlédnutí jak ikonické spaghetti westerny, tak režijní epilog v podobě čtyřhodinového gangsterského opusu Tenkrát v Americe, a to v nezkrácené verzi!?! „S Leoneho málomluvnými hrdiny, ať už šlo o Harmoniku v podání Charlese Bronsona v Tenkrát na Západě nebo Clinta Eastwooda v Dolarové trilogii, jsme vyrůstali zatímco jsme si jako děti hráli na kovboje. Kongeniálním spolupracím tohoto režiséra s jeho dvorním skladatelem Ennio Morriconem čas vůbec nic neubral. Právě naopak. Pořád se jedná o neuvěřitelně vyzrálé, s přehledem odvyprávěné a v žánru prakticky nepřekonatelné snímky s výborně napsanými postavami a jistou dávkou melancholie,“ shrnuje ředitel Bia Oko David Beránek.

Přehlídka Sergia Leoneho v Biu Oko začne v úterý 17. července prvním snímkem ze známé Dolarové trilogie Pro hrst dolarů. Z Nového Mexika se pak 18. července ve filmu Pro pár dolarů navíc přesuneme do texaského El Pasa, kde bude lovec lidí v podání Clinta Eastwooda pátrat po obávaném zločinci. Den na to (19. července) bude následovat epická freska zachycující pomstu v podání Tenkrát na Západě. Pravděpodobně nejmilovanější a nejcitovanější snímek Sergia Leoneho o třech pistolnících, z nichž každý zná část tajemství vedoucí ke zlatému pokladu v podobě Hodného, zlého a ošklivého Bio Oko promítne v pátek 20. července. Přehlídku pak v sobotu 21. července zakončí nezkrácená čtyřhodinová gangsterka Tenkrát v Americe, kvůli níž Sergio Leone odmítl režírovat Kmotra.

Brilantní Tenkrát na západě s Jasonem Robardsem, Charlesem Bronsonem, Henrym Fondou a Claudií Cardinale běžel v kinech před lety v rámci Projektu 100. A rohodně patří k titulům, jaké patří na velké plátno, kde ještě více vyniknou. Navíc se jedná o kultovní western, jakých v současnosti moc nevznikná. A když už, sotva to dotáhnou ke kultovnímu statusu. Tedy pokud je nerežíruje Leoneho obdivovatel Quentin Tarantino (Nespoutaný Django, Osm hrozných). Appaloosa, 3:10 Vlak do Yumy, Kosti a skalp, Spása nebo možná Hostiles nebyly marnými pokusy, ale v první řadě by bylo skvělé, kdyby vzniknul každoroční festival klasických westernů ze čtyřicátých, padesátých, šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Když už máme Future Gate, který se zaměřuje na sci-fi … No, westernový festival je možná také vzdálená budoucnost, nicméně přehlídka Leoneho filmů, pokud bude úspěšná, by k jeho uskutečnění mohla výrazně dopomoci. Záleží jenom na nás.

PROGRAM JE K DISPOZICI TADY

FOTO: Bohdan Heblík, cinema.de 
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Beautiful Boy

Další z filmů, které potvrzují slova pana Mackeyho o tom, že „drogy jsou špatné, áno.&ldqu... celý článek

Skylink

Lego Friends: Kámošky napořád

Která malá holka nesní o tom, že se stane slavnou umělkyní, třeba baletkou nebo zpěvačkou? Hrdinky Lego Friends: Kámošky napořád by o tom mohly vypráv... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.053/0.028
Partneři:
hotel pro psy