Recenze: Neuvěřitelný Hulk

Vydáno dne 10.05.2018 (617 přečtení)
Avengers: Infinity War zvládli za 11 dní vydělat miliardu dolarů. A mě došlo, že ze všech Marvelovek chybí zrecenzovat dvě, takže nastala ideální doba to napravit. 
Na rozdíl od verze Anga Lee, která ještě nebyla oficiální součásti MCU, uvidíme tentokrát nehodu v laboratoři pouze v méně přehledných náznacích během úvodních titulků. Bruce Banner po ní zmizel do Brazílie a zastihneme ho v momentě, kdy se už 158 dnů neproměnil v Hulka. Přes internet si příhodně coby pan Green dopisuje s panem Bluem, jenž by mu snad mohl s jeho problémem pomoci. Jinak se v poklidu kouká na televizi a nehodlá se pouštět do žádných větších akcí. Líbí se mu sousedka (Débora Nascimento), ale to kolegovi z práce taky. Jednoho dne se tam řízne a jeho krev kápne až do láhve, ze které se pak v USA napije Stan Lee. Generál Ross proto povolá tým svých nejlepších vojáků, včetně pološíleného Emila Blonskyho.

Následuje honička v brazilské favele, přičemž honičky v brazilské favele jsou vždycky cool (viz také Rychle a zběsile 5 nebo Město Bohů). Škoda jen, že se Banner promění v Hulka až v samotném závěru. Kdyby se tak stalo už na začátku, zřejmě by tento počin nebyl dnes nepatrně pozapomenutý. Přitom se nedá tvrdit, že by nectil pravidla žánru. Vlastně je ctí zřejmě až moc, tudíž se vybaví i další počiny jako Wolverine či Spider-Man 2. Na rozdíl od pozdějších bijáků v rámci MCU, které více vybalancovávají tu potřebu uspokojit jak sklaní příznivce komiksové předlohy, tak fanoušky a fanynky, kteří se s těmito superhrdiny potkali až prostřednictvím stříbrného plátna.

Protože o co jde: Normální chlápek pracující jako vědec (a jako ďas) je zamilovaný do normální ženy. Pustí se do riskantního projektu, což se mu hrubě nevyplatí, a když se potom rozzuří nebo rozruší, promění se ve velké zelené monstrum, které nedokáže ovládat, ačkoliv láska k přítelkyni obvykle přetrvává. Musí se skrývat, jelikož především armáda s ním má jisté plány. A když ho najdou, musí raději utíkat, neboť se jedná o bezohledná hovada. Jedno z nich začne být tímto „darem“ (či spíše prokletím) fascinováno a rádo by si také zkusilo, jaké to je jen tak mimochodem odhodit auto o desítky metrů dál, mávat motorkou jako by to byl nůž a vůbec být odolný i vůči serióznějším zraněním.  

Představitel Blonskyho Tim Roth si svou roli evidentně užívá. Snad i proto, že do podobných se během kariéry rozhodně nehrne. Trochu paradoxně to vlastně působí dojmem, že dokud se neproměnil v ten CGI výtvor, byl mnohem hrozivější, neboť připomíná spíše feťáka, který udělá cokoliv, aby si sehnal vytouženou dávku. A když ji sežene, je teprve v rauši. Neuvěřitelný Hulk vůbec nabídnul hodně neobvyklé obsazení těch klíčových rolí. Liv Tyler je jakožto Betty velice sympatická, byť tedy její jediný úkol zní: bát se o titulního hrdinu a říkat mu, že „všechno bude dobré“. Viz nejen scéna v jeskyni po té, ve které to vypadalo na nesmírně pestrý dějový twist. A zároveň by měla odmítat všechny, kdož jsou podle jejího nezkaženého smýšlení zlí, i kdyby se mělo jednat o vlastního otce.

Samostatnou kapitolu tvoří fakt, že komiksový hrdina má tvář Edwarda Nortona – v první řadě charakterního herce, jehož postavy měly na hrudi vytetovaný hákový kříž, měly problémy s Bradem Pittem, měly těsně před nástupem do vězení, střetly se se samotným Hannibalem Lectorem, nabízely svou svůdnou manželku jiným, měly zastavit Bourneova „spolužáka“, případně předváděly skutečně dokonalé triky. Rozhodně nebudete sami, pokud vám do téhle role úplně nezapadne. Ve srovnání s Erikem Banou však přeci jen vyjde o něco lépe, jelikož Ang Lee pojal jakožto cizinec ten v podstatě především americký komiksový formát hodně po svém.

Neuvěřitelný Hulk hlavně zůstává ve stínu výborné práce Marka Ruffala, jenž našel balanc mezi lidskostí, chytrostí, zuřivostí a rozpolceností, přestože v dobrodružstvích Thor: Ragnarok a Avengers: Infinity War došlo v jeho případě k poměrně zásadnímu vývoji. Hulk je navíc svému představiteli podobný. Vlastního filmu se ale stejně nedočkal, což docela zamrzí, protože se dá s klidem napsat, že teprve tohoto Hulka bychom si přáli mít za kamaráda. Zatím se ani neplánuje, nicméně pokud by měl nabídnout netuctového záporáka, nenudící závěrečnou bitvu, občas bychom jako diváci věděli více než on, objevili by se v něm i další členové Avengers týmu (i kdyby jenom na chvíli) a nesl by se trochu v duchu kupříkladu Spider-Mana 3, pak by jistě stálo za to nad jeho vznikem minimálně zauvažovat.

FOTO: cinema.de
Hodnocení autora: 7/107/107/107/107/107/107/107/107/107/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Složka 64

Po Ženě v kleci, Zabijácích a Vzkazu v lahvi tady máme další případ detektivního Oddělení... celý článek

DVD

Recenze: Duchové Marsu

Pro samotného Johna Carpentera v jistém smyslu zlomový film. Znovu do něj vložil spoustu energie, avšak nepřišli... celý článek

Skylink

Lego Friends: Kámošky napořád

Která malá holka nesní o tom, že se stane slavnou umělkyní, třeba baletkou nebo zpěvačkou? Hrdinky Lego Friends: Kámošky napořád by o tom mohly vypráv... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.054/0.03
Partneři:
hotel pro psy