Recenze: Strážci – Watchmen

Vydáno dne 22.12.2018 (439 přečtení)
Párkrát jsem v recenzích zmínil tenhle titul, který do značné míry rozhodnul o tom, že se Zack Snyder stane hlavním strůjcem DCEU, který se tento měsíc rozrostl o Aquamana. Takže neuškodí si o něm napsat více.
Spojené státy americké v alternativní časové ose. Sovětský svaz sice pořád existuje a nechová se přátelsky, ale jinak se vyhrálo ve Vietnamu a nedošlo na Watergate, takže může v Bílém domě klidně pořád sedět Richard Nixon. Že by ovšem byli Strážci – Watchmen jó politickým filmem, tak to se vzhledem k vícevrstevnému konceptu napsat nedá. Spíše je to takové rodinné drama. Teď máme rok 1985 a někdejší maskovaní hrdinové nespolupracují, jelikož spolu prostě nevycházeli ještě více než AvengersObčanské válce. Nyní kdosi hodně silný vyhodil jednoho z nich z okna jeho bytu. Budou snad postupně systematicky zlikvidování i všichni zbývající?

O koho se jedná: Dan Dreiberg/Nite Owl má kostým á la Batman, a taky vlastní několik hustých vychytávek. Zakoukal se do Laurie Jupiter/Silk Spectre II, která je dcerou Sally Jupiter, jež kdysi také s ostatními konala dobro. Adrian Veidt/Jon Osterman má hodně peněz, takže nemá strach. Edward Blake/Komediant je ten, koho právě zavraždili. Jeho symbolem byl usměvavý smajlík, který ve své symbolice prakticky ještě posílil, když na něj dopadla kapka krve. Pak tu máme Rorschacha s proměnlivou maskou a ušlechtilými cíli, k nimž hodlá dojít klidně i méně ušlechtilou cestou. Jeho deník by nám měl pomoci ledacos osvětlit.

Samostatnou kapitolu tvoří modrý Dr. Manhattan, který se dokáže multiplikovat, podle potřeby vyroste i do výšky desítek metrů, umí předvídat věci nebo může odcestovat na Mars, kde levituje a pokračuje ve svých nadlických průzkumech. Jo, a mnozí ho samozřejmě mají za Boha, přestože na rozdíl od Supermana/Muže z oceli nepochozí z jiné planety, ale své schopnosti získal po nehodě v laboratoři jako třeba Bruce Banner. Jeho backstory jsme úplně nepotřebovali, což ve větší míře platí pro Rorschacha. Akorát brzdí vyprávění a uměle natahují stopáž.

O tomto komiksu se tvrdilo, že je nezfilmovatelný. Autor Alan Moore po zkušenostech s Ligou výjimečných a titulem Z pekla (který rozhodně není vůbec špatný!) nechtěl, aby se u Strážců – Watchmen jeho jméno objevilo v titulcích. Do kina pak v podstatě vyrazili pouze skalní fandové samotného grafického románu a zřejmě i příznivci komiksu obecně. Při poměru rozpočet:tržby to zkrátka nedopadlo. Přitom kupříkladu o pět roků mladší Strážci galaxie byli také relativně neznámí a zabodovali. Příběh této adaptace se určitě dal pojmout komerčněji s parádními akčními scénami (pochopitelně se slow motion efektem), ve kterých by hrdinové dopadali zločince i pomáhali kočkám ze stromů. Nedočkáme se jich. A když už, nejsou nikterak výrazné či nápadité.

Možná s výjimkou té úvodní a krátkého výstupu Dr. Manhattana ve Vietnamu. Bez plukovníka Kurtze, zato za doprovodu Jízdy Valkýr. Jinak se vesměs filozofuje a pátrá, díky čemuž vlastně sledujeme spíše detektivku. Může se tedy stát, že až pozapomeneme na tu komiksovou stránku věci, což občas připomenou scény jako právě ta na Marsu. Film trochu postrádá působivější atmosféru (ať už by měla mít blíže k filmu noir nebo ke sci-fi). Samotné finále sice dává smysl, leč někteří by se mohli cítit trochu podvedeni, že právě na tohle museli čekat dvě hodiny a dvacet minut, když se k tomu jistě bývalo dalo dospět jednodušší cestou.

Strážci – Watchmen
rozhodně nejsou tradičním komiksovým spektáklem. V těch nejdůležitějších úlohách se představují Malin Akerman, Billy Crudup, Jeffrey Dean Morgan, Matthew Goode, Jackie Earle Haley, Patrick Wilson a Carla Gugino. Jsou to dobří herci a dobré herečky – Carla je dokonce skvělá, nicméně nikdo z nich se nikdy nedostal až do první hollywoodské ligy. Obsazení zkrátka nepřesvědčilo o tom, že by mělo jít o „must-see“, neboli biják, který se prostě musí vidět! Vztahy mezi některými postavami se však podařilo vykreslit velice pěkně a pochvalu rovněž zasluhuje soundtrack, se kterým souvisí ještě jedna věc. Ve velké většině ambiciózních projektů najdeme výborné i dostačující věci. Nicméně snad žádný jiný nenabízí tak precizní průřez alternativní historií, jako Strážci – Watchmen během úvodních titulků.

FOTO: cinema.de
Hodnocení autora: 7/107/107/107/107/107/107/107/107/107/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Beautiful Boy

Další z filmů, které potvrzují slova pana Mackeyho o tom, že „drogy jsou špatné, áno.&ldqu... celý článek

DVD

Recenze: Duchové Marsu

Pro samotného Johna Carpentera v jistém smyslu zlomový film. Znovu do něj vložil spoustu energie, avšak nepřišli... celý článek

Skylink

Lego Friends: Kámošky napořád

Která malá holka nesní o tom, že se stane slavnou umělkyní, třeba baletkou nebo zpěvačkou? Hrdinky Lego Friends: Kámošky napořád by o tom mohly vypráv... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.063/0.036
Partneři:
hotel pro psy