Recenze: Rychle a zběsile 8

Vydáno dne 14.04.2017 (2504 přečtení)
Osmá část fenomenální série bude k dispozici jak ve 4Dx, tak v kině IMAX, kde bude zážitek z filmu zase ještě o něco výživnější ...
Mia a Brian se uklidili do ústraní, a i když půjde dost do tuhého, Letty rozhodne, že do stávajícího problému nebudou zataženi. To znamená, že osmička je jak bez Paula Walkera, tak bez Jordany Brewster. Neobjeví se tu ani Lucas Black, jenž vytvořil hlavní roli v Tokijské jízdě, ale zato přijde Scott Eastwood coby Malej Nikdo, tedy pomocník pana Nikdo (Kurt Russell) a na řadu se dostane i paní Shawová, s jejímiž dvěma syny jsme už měli (a zase budeme mít) možnost se setkat. Čili obsazení se opět rozrostlo, přičemž hodně významnou roli sehrají ještě další dvě nové postavy.

Letty a Dom spokojeně tráví líbánky v Havaně, hlavním městě Kubánské republiky. Někteří z vás se tam možná kdysi na sedm dní taky ocitli. Všechno probíhá naprosto pohodově, dokud se nestanou dvě věci. Zaprvé, bratránek se dostane do potíží, takže bude zapotřebí porazit týpka v závodě na tzv. Kubánskou míli, což už na první poslech vzbuzuje respekt. Zatímco týpek má k dispozici „nejrychlejší káru na ostrově“, Dom bude muset řídit skořápku, která vypadá, že se rozsype za nejbližší ostrou zatáčkou. Kombinace osekání, ohně a zpátečky však v tomto případě možná dokáže zázraky. Na druhou stranu, jak říká Dom: „Nezáleží, co je pod kapotou, ale kdo je za volantem.“

Jenom tahle samotná úvodní sekvence by se dala rozpitvávat ze všech možných úhlů pohledu. V první řadě představuje díky tomuto závodu „veteránů“ vcelku příjemné oživení, a zároveň vlastně nechá malinko vzpomenout na další nevšední zážitek s honičkou Mini Cooperů, jakou nám F. Gary Gray předvedl v Loupeži po italsku. Jednak se dočkáme prvních z řady vtipných hlášek (nad všemi ční určitě Hobbsova: „I will beat your ass like a cherokee drum!“). Jednak uvidíme, že Kubánci a Kubánky jsou hodně v pohodě, i když se musí potýkat s takovým režimem (nikde zmínky o tom, že by se Raúl Castro přišel podívat na natáčení), a zároveň jsou tu zobrazováni jako čestní lidé. Ale celkově vzato tahle sekvence hodně navnadí na dění následující a naznačí, že série ani další změnou režiséra neutrpěla.

Zvláštní, že když Justin Lin prohlásil, že sedmičku dělat nebude, napadl mě hned jako jeho nástupce James Wan. A po něm právě F. Gary Gray. Na kontě má velmi zdařilé i slabší kousky a s některými klíčovými hráči z Rychle a zběsile už spolupracoval. S osmým dílem udělal do jisté míry extrémně zajímavou věc. Některé neakční scény totiž zaujmou více než ty akční. To je samozřejmě dáno i tím, že jsme v rámci této jedinečné franšízy viděli už různé věci jako trezor v ulicích Rio de Janeira, auta na padákách či prolétávání skrze mrakodrapy.

Akce v osmičce je jinak taky mimořádná – scény jsou velkolepé (auta v New Yorku, ponorka na severu) i v jistém smyslu standardnější (vzpoura ve vězení, rvačka v letadle), ale pokaždé krásně přehledné. Podobně jako v šestce se tu ovšem najde vlastně jen jeden vskutku dechberoucí moment, což vede ke konstatování, že trailer toho bohužel zase prozrazuje víc než by měl. Nicméně ještě mnohem větší důraz je kladen na ty „rodinný hodnoty“ a z tohoto pohledu je famózní scéna s Domem, Letty a kufříkem v uličce v New Yorku. Sice krátká, ale obrovsky napínavá, jelikož v rámci této série se může stát prakticky cokoliv. To ostatně zjistíme záhy, neboť bude mít jednu takovou fakt nečekanou dohru.

Asi bude dobré si konečně napsat něco více o příběhu. Ještě na Kubě vyhledá Doma superkyberteroristka známá jako Cipher. Ukáže mu cosi na mobilním telefonu, čímž ho přiměje k tomu, aby se obrátil zády k rodině! Záhy tedy při jedné akci zradí a pro nepřítele získá rakety a vše potřebné k jejich odpálení. Opravdu přešel na temnou stranu síly? Hráblo mu snad? Nebo se rozpomenul, že jakožto neklaďasovi se mu dařilo lépe (méně zodpovědnosti, více svobody a tak)? Ostatní tedy budou muset jít proti němu, což může dopadnout všelijak.

Ne, že bychom podobnou zápletku už neviděli. V šestce se Letty přece taky na chvilku kámošila s Owenem Shawem. Ale tohle je přeci jen ještě o trochu jiná situace. Scénář k Rychle a zběsile 8 je o něco propracovanější, než tomu bylo u některých předchozích částí, ačkoliv se tu pochopitelně najde pár nelogičností, ale ty této sérii jistě rádi odpustíme. Stylová nadsázka zůstává, i když kdo ví, jestli některé vychytávky nebudou za několik roků běžnou praxí. Jinak je příběh nepochybně ucelenější, jednání postav, činy a jejich následky lehce odůvodnitelné a nikdo necestuje tisíce kilometrů, aby se vloupal do věznice, aby tam vyřídil nějaké maličkosti kvůli lepšímu osobnímu pocitu. Chris Morgan tedy poměrně překvapil, byť stále není docela zřejmé, jestli by zvládnul vytvořit příběh bez děr ve scénáři á la Nabít a zabít, Podivný experiment či Glory. Ale to spíše mimochodem.

Mnohem důležitější je vědět, že Charlize Theron ztvárňuje hlavní záporačku výborně. V rámci série rodina ještě nestála proti většímu nepříteli! Cipher je v určitém smyslu horší zrůda, než ta zrůda z filmu Zrůda. Mnoho zlejších žen jsme v historii kinematografie snad ani nemohli vidět. Pořádný záporak audiovizuálnímu dílu vždycky pomůže. Přesto možná trochu škoda, že tady nebyl její závěr vyřešen trochu jinak a že se Cipher se svým nohsledem Rhodesem (Kristofer Hivju) taky zajímá o rakety, byť její plán je o něco méně tuctový, než u zlosynů třeba z Bondovek.

Rychle a zběsile 8 je část, která potřebovala hodně pádný argument, aby přesvědčila o tom, že by byl Dom schopen zradit. A opravdu se není, co divit, že se tak rozhodnul. Navíc šlo o vcelku vítané překvapení, které se v závěru vlastně ještě znásobilo. Tahle série si prostě nadále udržuje svůj nadstandard. Nadále však platí, že nejlepší je pětka. Je také jisté, že uvidíme minimálně další dva díly. Kdo asi bude režírovat příště? Mohl by to být Antoine Fuqua, ovšem vyloučit nesmíme ani možný návrat Justina Lina, pod jehož vedením se hlavní postavy proměnily de facto v superhrdiny, série se rozrostla do enormních rozměrů a stala se celosvětovým fenoménem. Přitom na začátku toho všeho byl obyčejný článek v novinách.

FOTO: CinemArt
Hodnocení autora: 9/109/109/109/109/109/109/109/109/109/10
(Autor: Tomáš Kordík)
 

Kino

Recenze: Tenet

První z velkých hollywoodských projektů, který zamířil do kin po koronavirové krizi. U nás je možné... celý článek

DVD

Recenze: Světla velkoměsta

Navážeme na knihu Když Chaplin potkal Buriana a přiblížíme si film, který začal vznikat ještě za němé éry,... celý článek

Skylink

Hitlerova bitva s médii

O moci médií dnes nikdo nepochybuje. Dokonce se dnes v rámci jejich internetového prostoru mluví o kybernetické válce. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení