Press: Slavnostní premiéra West Side Story v kině Lucerna zahájí letošní Projekt 100

Vydáno dne 10.01.2012 (1725 přečtení)

Jedni si říkají Tryskáči a sdružují bílé Američany židovského, italského a polského původu. Druzí se jmenují Žraloci a tvoří je mladí Portoričané. Dva newyorské gangy, nesmiřitelná nenávist a milenci, jejichž tragická smrt nakonec přináší smíření.

Když se studio Seven Arts v roce 1961 rozhodlo přenést na plátno broadwayský muzikálový hit Arthura Laurentse a Jeroma Robbinse s hudbou Leonarda Bernsteina, byl to krok velmi logický. Muzikál totiž přinášel nejen vděčné a nadčasové téma tragické lásky, ale svou aktualizací dokonale rezonoval s dobovými (a vlastně také věčnými) problémy imigrace, koexistence národnostních menšin a rasové integrace. Příběh Romea a Julie z newyorské čtvrti West Side patří dnes k legendárním snímkům americké kinematografie a v roce 1961 získal 10 Oscarů.

West Side Story navíc představuje i mezník ve vývoji samotného žánru muzikálu. V souladu s tématem totiž opouští bezpečný svět iluzí a ateliérové dokonalosti a vydává se do newyorských ulic, konkrétně na manhattanskou Upper East Side.

 

Právě tento legendární muzikál byl vybrán jako zahajovací film letošního ročníku Projektu 100. Slavnostní premiéra a oficiální zahájení Projektu 100 proběhne v kině Lucerna 12.1.

 

Projekt 100 vznikal v roce v roce 1995 v situaci, která se podstatně lišila od té dnešní – distribuce nenabízela alternativu artových a klasických filmů, neexistoval trh s DVD, legální ani nelegální stahování filmů z internetu a ze strany diváků panoval velký hlad po klasických a artových filmech. Měl podobu ucelené putovní přehlídky kombinující klasické a současné artové filmy a tato podoba již neodpovídá trendům současné digitalizované distribuce.

V letošním roce Projekt 100 tedy přichází s novou koncepcí. Opouští podobu dosavadní kolekce ve prospěch jednotlivých premiér, jimž je možno věnovat větší propagační pozornost a učinit z jejich uvedení „filmovou událost“. Nový P100 bude obsahovat čtyři distribuční bloky mapující čtyři klíčové oblasti distribuce klasických filmů, přičemž každý z těchto bloků bude rok co rok pravidelně uváděn v jednom konkrétním měsíci.

 

Projekt 100 odstartuje v lednu cyklem americká klasika a již zmíněným muzikálem West Side Story, bude pokračovat evropskou klasikou v březnu zastoupenou filmem Bohémský život (Aki Kaurismäki, 1992), v květnu v rámci kultovních filmů 90. let bude uveden snímek Trainspotting (Danny Boyle, 1996) a v červenci během Letní filmové školy 2012 digitalizovaný klasický český film Sedmikrásky (Věra Chytilová, 1966).

 

Zdroj: AČFK

 

(Autor: administrator)
 

Kino

Recenze: Lajko: Cigán ve vesmíru

Zahajovací biják letošního sci-fi Future Gate film festivalu není čistokrevná sci-fi. Snad proto bude k vidění... celý článek

Skylink

Čas smyslnosti

Jaké období v britské historii bychom mohli nazvat časem smyslnosti? Asi jen málokdo by tak nazval opětovný nástup Stuartovců na trůn. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.053/0.027
Partneři:
MODEMI.cz - vyhledávač módy | hotel pro psy