Press: Nový film Radima Špačka - Pouta

Vydáno dne 08.12.2009 (1599 přečtení)
Právě dokončený film Pouta je thriller s temným příběhem. Nabízí strhující, napínavou podívanou, kterou prostupuje stálý pocit ohrožení a nepředvídatelně jednající hrdina. Nový český film natočil režisér Radim Špaček podle scénáře Ondřeje Štindla v produkci Vratislava Šlajera ve společnosti Bionaut Films. Premiéra je ohlášena na 4. února 2010.

Pouta 1Leccos naznačuje už upoutávka, která se od posledního listopadového víkendu promítá v kinech. Z několika výrazných postav příběhu, který se odehrává v roce 1982, vyčnívá příslušník tajné policie Antonín, člověk znuděný prací i rodinným životem. Antonína rozežírá nezacílený vztek na všechno kolem a podvědomě hledá důvod od toho utéct. Určitou naději na únik vidí v pro něj nedosažitelné dívce Kláře, milence ženatého disidenta. Touze po ní podřídí veškeré úsilí a chladnokrevně zasahuje do osudů blízkých i neznámých lidí.

Pouta 2Antonín je nevyzpytatelná osobnost. Nebezpečná svému okolí, s mocí a možnostmi, které mu dává totalitní režim, jde za svým cílem sebezničujícím způsobem. Všechny postavy filmu, a s nimi vlastně i diváka, udržuje ve stálém napětí,“ vysvětluje producent Vratislav Šlajer.

Chtěli jsme vyprávět příběh, který má univerzálnější téma než výpověď o době, v níž se odehrává. Postavy nemají žádné reálné předobrazy. Jejich příběh určitě není příběhem politickým. Politika jen vyhrocuje dilemata, která musejí hrdinové řešit, dilemata, která zdaleka nejsou svázána s dobou a místem děje,“ zdůrazňuje scénárista Ondřej Štindl.

Pouta 3Pouta se natáčela od prosince 2008 do léta 2009 v Praze, Ostravě a Bratislavě. Herecké obsazení vzešlo z důkladných, rok a půl trvajících, castingů. Hlavního hrdinu Antonína hraje hvězda hradeckého Klicperova divadla Ondřej Malý, jeho osudovou ženu, krásnou jeřábnici Kláru, bratislavská herečka Kristína Farkašová . Jedinou slavnou tváří snímku je Oldřich Kaiser , jinak i další role byly obsazeny herci méně známými: Martin Finger, Luboš Veselý, Lukáš Latinák, Barbora Milotová, Roman Zach, Ivana Uhlířová, Jiří Štrébl a Jana Janěková.

První verze scénáře vznikla už v roce 2002. Producent Vratislav Šlajer vzpomíná: Na začátku byl skvělý scénář, který postupně prohlubovaly a zintenzivňovaly další komponenty – režie, obraz, herecké výkony, hudba. Výsledek není náhoda, ale úspěch intenzivní týmové práce."

Pouta 4Také režisér Radim Špaček oceňuje mimořádný přístup všech členů štábu. „Vyprávění jsme nechtěli přeplácat historickými motivy a zásluhou kameramana Jaromíra Kačera, jeho způsobu snímání a jakémusi mentálnímu připodobnění charakteru té doby, z plátna dýchají 80. léta, přestože se neobjeví žádné jednoznačné symboly, žádná rudá hvězda... Věřím, že se nám společně podařilo natočit film uvěřitelný, pravdivý, úzkostný i nadějeplný,“ uzavírá Radim Špaček.

(Autor: administrator)
 

Kino

Recenze: Venom

Už jsme si napsali o tom, proč je dobré vidět tento biják na velkém plátně v kině IMAX a teď se na něj ještě podíváme... celý článek

DVD

Recenze: Dvojitý zásah Dnes

Jean-Claude Van Damme dnes slaví narozeniny, a tak si připomeneme tenhle kultovní film, ve kterém ho můžeme vidět ne jednou, ale hned... celý článek

Skylink

Soutěžte s Viasat History a novým seriálem Poslední váleční králové Evropy

Viasat History nabízí moderní pohled na historii v novém pojetí: kvalitně podložené pořady v inteligentním podání nejcharismatičtějších historiků, které... celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.06/0.029
Partneři:
hotel pro psy