Speciál: Nominace na Zlatý Glóbus

Vydáno dne 30.12.2008 (2507 přečtení)
Předávání druhé nejvýznamnější filmové ceny se uskuteční již po šestašedesáté. V našem článku se zaměříme na něco z historie a samozřejmě odhalíme seznam nominovaných ve čtrnácti filmových kategoriích, ze kterých vzejde 11. ledna stejný počet vítězů.

Na začátek je ještě nutno říci, že Zlaté Glóby se udílejí od roku 1956 také pro televizní filmy a seriály, a to v jedenácti kategoriích.

Teď už ale přejdemě k historii.  V roce 1943 byla založena organizace Hollywood Foreign Press Association, která sdružuje asi devadesát novinářů, kteří rozhodují o vítězích Zlatých Glóbů. S nápadem, jak by mohla tato cena vypadat, přišla v roce 1946 prezidentka asociace Marina Cisternas. Udílení této ceny se skládá ze dvou částí, a to oficiálního vyhlašování a slavností večeře. Nejčastěji se cena udělovala v hotelech Ambassador a Beverly Hilton. Vůbec první ročník udílení této ceny se uskutečnil v lednu 1944 ve studiích společnosti 20th Century Fox. Tehdy se ceny udělovaly pouze v šesti kategoriích. Zlatý Glóbus za nejlepší film získal snímek The song of Bernardette, přičemž cenu si odnesl i režisér Henry King a představitelka hlavní role Jennifer Jones. Nejlepším hercem byl zvolen Paul Lucas díky filmu Watch on the Rhine. Nejlepším vedlejším hercem se stal Akim Tamiroff a vedlejší herečkou Katina Paxinou, oba za drama Komu zvoní hrana. Později se HFPA rozhodla pro zavedení ceny, která by byla udělována za velký přínos zábavnímu průmyslu. Prvním, komu byla tato cena udělena, se stal v roce 1950 slavný režisér ještě slavnějšího filmu Desatero přikázání Cecil B. DeMille. A tak po něm byla tato cena také pojmenována. Už teď můžeme dodat, že jejím dalším držitelem bude Steven Spielberg. V roce 1963 byl představen titul Miss/Mr. Golden Globe. Tím se může chlubit osoba, která asistuje při předávání Zlatých Glóbů. Tradičně to bývá potomek slavné osobnosti. Tentokrát to bude dcera Bruce Willise a Demi Moore Rumer.

Některé ceny byly také již zrušeny. Mezi ně patří například cena za Nejlepší dokument. Dále to byla tzv. Nová hvězda roku - herec a Nová hvězda roku - herečka. Tyto ceny byly naposledy předány v roce 1983 a jejími vítězi se stali Ben Kingsley, resp. Sandahl Bergman. Henrietta Award byla určena mezi lety 1950 až 1979 pro světově nejoblíbenější herečku a herce. Tato cena vznikla kvůli rozdílným názorům mezi novináři a byla udílena pod patronací organizace Hollywood Foreign Correspondents Association. Jméno Henrietta dostala po řediteli této organizace, kterým byl Henry Gris.

Od roku 2006 se začala udílet cena také pro nejlepší celovečerní animovaný film, jejímž prvním vítězem se stala pixarovská Auta.

Nás může těšit, že se film českého režiséra Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem může jako jediný pyšnit vítězstvím ve všech pěti hlavních kategoriích (nejlepší film, režie, herec, herečka a scénář). Nejvíce nominací si vysloužil film Nashville režiséra Roberta Altmana. Z devíti proměnil ve vítězství však pouze jednu, a to za nejlepší píseň. Nejvíce individuálních nominací má s dvaadvaceti Jack Lemmon, následován Meryl Streep s devatenácti.  Nejvíce vítězství si doposud připsal Jack Nicholson, který má doma již šest Zlatých Glóbů. O jeden méně vyhráli Francis Ford Coppola, Shirley MacLaine, Rosalind Russell a Oliver Stone. Pouze dvě osobnosti dokázali vyhrát dva Zlaté Glóby v jednom roce. Byly to herečky Joan Plowright a Sigourney Weaver.  Během udílení Zlatých Glóbů se však našli i tací, kteří si cenu odmítli převzít. Producenti filmu Z proto, že byl film zařazen do kategorie anglicky mluvených zahraničních filmů, přestože film chtěli v hlavní kategorii. A odmítl také Marlon Brando za Kmotra, protože tak protestoval proti rasismu a imperialismu v Americe.

Celým večerem budou provázet Simon Baker, Drew Barrymore a Sacha Baron Cohen, ke kterým se připojí i Amy Poehler, Seth Rogen, Jennifer Lopez a Salma Hayek.

ns,

Seznam nominovaných:

Nejlepší film - Drama

The curious case of Benjamin Button - Film o člověku, který místo stárnutí mládne.U  nás by měl mít tento film Davida Finchera premiéru 5. února.

Frost/Nixon - Film vznikl na základě rozhovorů novináře Davida Frosta a bývalého prezidenta USA Richarda Nixona z roku 1977, které se týkali tzv. Aféry Watergate. Tato aféra se odehrála v roce 1972, kdy spolupracovníci republikánského Richarda Nixona násilně vnikli do sídla demokratické strany, aby tam umístili odposlechy. Díky tomu musel Nixon jako jediný z dosavadních třiačtyřiceti prezidentů USA v roce 1974 rezignovat na svou funkci. Film by u nás měl být uveden 19. února.

The Reader - Děj se odehrává po druhé světové válce v Německu, kdy se student práv Michael Berg znovu téměř deset let po své aférce se starší ženou jménem Hanna Schmitz s ní opět setkává. Je však obžalovaná z válečných zločinů, páchaných nacisty za druhé světové války. Na tento film u nás budeme moci do kina vyrazit 5. února.

Revolutionary Road - Film vypráví o mladém páru, který žije se svými dvěma dětmi na předměstí Connecticutu v padesátých letech. Postupně se chce zbavovat stereotypů, což však vede nejen k jejich častým hádkám. V hlavních rolích uvidíme Leonarda DiCapria a Kate Winslet, která je i manželkou režiséra filmu Sama Mendese. Česká premiéra 29. ledna.

Slumdog millionaire - Příběh obyvatele jedné z chudinských čtvrtí Bombaje, který se zúčastnil soutěže Chcete být milionářem a dostal se až k otázce za dvacet milionů. Ta však zazní až v příštím díle tohoto pořadu. Jenže mezitím je hlavní hrdina Jamal Malik zatčen pro podezření z podvádění. Jak by mohl člověk z chudinské čtvrti vědět tolik, aby se v této soutěži propracoval až k finální otázce? Premiéra filmu u nás byla stanovena na 26. února.

Nejlepší film - muzikál nebo komedie

Burn after reading - Disk se zápisky agenta CIA se dostane do rukou bezohledných zaměstnanců fitcentra, kteří se rozhodnou prodat ho Rusům. Film by se u nás měl objevit 15. ledna.

Happy-Go-Lucky - film vypráví o učitelce Poppy, jejíž optimismus dráždí lidi v jejím okolí. Česká premiéra ještě nebyla stanovena.

In Bruges - dva nájemní zabijáci Ray a Ken se po jedné "prácičce" ukrývají v belgických Bruggách. Jejich šéf Harry chce po Kenovi, aby se Raye zbavil. Film měl premiéru 8. května.

Mamma Mia! - Film o nastávající nevěstě, která se snaží najít svého skutečného otce. Tento muzikál je vyprávěn za pomoci písní od skupiny ABBA. Premiéra byla 7. srpna.

Vicky Christina Barcelona - Kamarádky Vicky a Cristina odjíždějí do Barcelony, kde potkávají jistého malíře, kterému se slečny zalíbí. Situaci ovšem komplikuje jeho žárlivá exmanželka. Film byl u nás uveden 23. října.

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli - drama

Leonardo Di Caprio - za film Revolutionary Road

Frank Langella - za film Frost/Nixon

Sean Penn - za film Milk

Brad Pitt - za film The curious case of Benjamin Button

Mickey Rourke - za film The Wrestler

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli - drama

Anne hathaway za film Rachel getting married

Angelina Jolie za film Changeling

Meryl Streep za film Doubt

Kristin Scott Thomas za film Il y a longtemps que je t'aime

Kate Winslet za film Revolutionary Road

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli - muzikál nebo komedie

Javier Bardem za film Vicky Cristine Barcelona

Colin Farrell za film In Bruges

James Franco za film Pineapple Express

Brendan Gleeson za film In Bruges

Dustin Hoffman za film Last chance Harvey

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli - muzikál nebo komedie

Rebecca hall za film Vicky Cristina Barcelona

Sally Hawkins za film Happy-Go-Lucky

Freances McDormand za film Burn After Reading

Meryl Streep za film Mamma Mia!

Emma Thompson za film Last chance Harvey
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli

Tom Cruise za film Tropic Thunder

Robert Downey Jr. za film Tropic Thunder

Ralph Fiennes za film The Duchess

Philip Seymour Hoffman za film Doubt

Heath Ledger za film The Dark Knight

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli

Amy Adams za film Doubt

Penélope Cruz za film Vicky Cristina Barcelona

Viola Davis za film Doubt

Marisa Tomei za film The Wrestler

Kate Winslet za film The Reader

Nejlepší režie

Danny Boyle za film Slumdog Millionaire

Stephen Daldry za film The Reader

David Fincher za film The curious case of Benjamin Button

Ron Howard za film Frost/Nixon

Sam mendes za film Revolutionary Road

Nejlepší scénář

Eric Roth, Robin Swicord za film The curious case of Benjamin Button

John Patrick Shanley za film Doubt

Peter Morgan za film Frost/Nixon

David Hare za film The Reader

Simon Beaufoy za film Slumdog Millionaire

Nejlepší původní píseň

"I thought I lost you" z filmu Bolt

"Once in a lifetime" z filmu Cadillac records

"Gran Torino" z filmu Gran Torino

"Down to Earth" z filmu WALL-E

"The Wrestler" z filmu The Wrestler

Nejlepší hudba

Clint Eastwood za film Changeling

Alexandre Desplat za film The curious case of Benjamin Button

James Newton Howard za film Defiance

Hans Zimmer za film Frost/Nixon

A. R. Rahman za film Slumdog Millionaire

Nejlepší animovaný film

Bolt - Příběh německého ovčáka, který vystupuje v televizní show. Jednou se však ztratí a zjistí, že jeho schopnosti nejsou nijak extra výjimečné. U nás tento „animák" uvidíme 19. února.

Kung Fu Panda - O líné pandě, která se musí naučit kung-fu, aby zachránila Údolí klidu před sněžným leopardem. Film měl premiéru 3. července.

WALL-E - O robotovi, který má za úkol uklidit lidmi zaneřáděnou zemi od odpadků a najde i svou velkou lásku v podobě létající robotky Eve. Česká premiéra byla 14. srpna.

Nejlepší zahraniční film

Der Baader Meinhof Komplex - Andreas Baader, Ulrike Meinhof a Gudrun Ensslin založí teroristickou skupinu Frakce Rudé armády, která na přelomu 60. a 70. let organizuje stále krvavější činy. Premiéra byla přesunuta na 9. dubna.

Maria Larssons eviga ögonblick - Film vypráví o Švédce Marii, která na počátku minulého století vyhraje v loterii kinematograf. Premiéra u nás ještě nebyla stanovena.

Gomorra - Film nabízí pohled do neapolského podsvětí. Oficiální premiéra byla 12. března, avšak film bylo možno vidět již na festivalu v Karlových Varech.

Il y a longtemps que je t'aime - Hlavní postava Juliette byla patnáct let ve vězení. Přesto ji její mladší sestra Léa přijme do své rodiny. Premiéra u nás opět ještě nebyla stanovena.

Waltz with Bashir - Film o válce v Libanonu na počátku 80. let je vyprávěn lidmi, kteří tuto válku zažili. Nutno dodat, že tento film je jako jediný v této kategorii animovaný. Premiéra 22. ledna.

Letos je konkurence opět tradičně velmi silná. Nezbývá než počkat, kdo se stane vítězem této prestižní ceny tentokrát.

(Autor: Tomáš Kordík)
 

Skylink

Září

Kdyby Čechov mohl místo dramat natáčet filmy a potkal se s Woodym Allenem, možná by společně natočili přesně takový film, jakým je Září. celý článek
 
Přidat na Seznam.cz
Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.053/0.029
Partneři:
hotel pro psy