Vilém Blodek

Povolání:
Rodné jméno:
Vilém František Plodek
Národnost:
Narození:
3.10. 1834, Praha, Rakouské císařství
Úmrtí:
1.5. 1874, Praha, Rakousko-Uhersko
Životopis (biografie) / Informace:
V době, kdy byl Bedřich Smetana již desetiletý, se v Praze 3. října roku 1834 pod jménem Vilém František Plodek, narodil Vilém Blodek, jak je nesporně známější hudbymilovné veřejnosti. Pocházel z vlastenecké rodiny panského sluhy. Poměrně záhy se u něj projevilo výrazné hudební nadání. Rodiče měli s Vilémem jiné plány, ale nakonec souhlasili, aby se vzdělával na pražské Konzervatoři. Během studií v letech 1846 až 1852 se intenzivně věnoval flétně u Antona Eisera /1800-1876/, vynikajícího flétnisty a skladbě u skladatele a pedagoga v jedné osobě Jana Bedřicha Kittla /1806-1868/.

K základním studijním povinnostem patřila i výuka ve hře na klavír, kterou mladý Vilém Blodek absolvoval u Alexandera Dreschocka /1818-1869/, uznávaného hudebního skladatele a pianisty českého původu. Od roku 1852 až do roku 1855 zastával Blodek místo učitele hudby u haličského šlechtice Zielinského v polské Lubyczi. Po návratu do Prahy se živil jako učitel hudby a nepravidelně i koncertováním jako pianista. Krátce byl i 2. sbormistrem pražského Deutscher Männergesangvereinu v roce 1859.

Počínaje srpnem roku 1860 jej Blodkův přítel a učitel prof. Anton Eiser určil za svého nástupce ve flétnové třídě pražské Konzervatoře. Kolem roku 1869 se nečekaně u Blodka začaly projevovat náznaky nervové choroby, vyvolané zřejmě dlouhodobým přepracováním. Od roku 1870 byl umístěn do ústavu choromyslných a od počátku prosince roku 1871 byl s konečnou platností penzionován. První skladatelské pokusy Viléma Blodka jsou spojeny s jeho dětskými léty.

Ve svých 13 letech napsal Sextet pro flétnu, 2 hoboje, lesní roh a pozoun. Na jeho počáteční tvorbě je patrný vliv jednak jeho hudebních učitelů, ale také Mendelssohnův, později Schumannův. Poměrně záhy se Blodek zapojil se svou hudbou do práce pro české divadlo, když v roce 1856 na objednávku tehdejšího ředitele Stavovského divadla v Praze Franze Thomé, napsal hudbu k Schillerově hře Don Carlos. Šlo o hudbu sloužící k vyplnění doby probíhajících jednotlivých přestaveb scén.

Zcela neobvyklou hudební objednávku, když do té doby šlo vždy o hudbu komponovanou podle potřeb divadla kapelníky a představující skladby v rytmu polky, polonézy, čtverylky, valčíku aj, Blodek složil ke spokojenosti jak pana ředitele, tak zejména publika. Dobový tisk zmiňuje v této souvislosti živé reakce jak českého, tak i německého obecenstva. Další Blodkovou prací pro divadlo byla hudba k živým obrazům z děl Williama Shakespeara v roce 1864, určenou k pražské slavnosti k Shakespearovu výročí. V roce 1867 se pustil Blodek podle vzoru některých Smetanových oper, do psaní opery na Sabinovo libreto - V studni.

Romantická jednoaktová opera s komickým nádechem, zachycující vesnickou selanku v předvečer svátku sv. Jana, kdy dívky hledají své budoucí nápadníky podle obrazu ve vodě ve studni, zaznamenala nečekaný úspěch a takřka dosáhla ve své době popularity Smetanovy Prodané nevěsty. Neprávem byla někdy označována jako „operetka“, zřejmě pro poměrně malý rozsah, ale ve skutečnosti šlo o první českou komickou operu bez mluvených dialogů.

Po smrti Viléma Blodka pronikl její ohlas i za hranice vlasti a byla hrána v Petrohradě, Sofii, Záhřebu, Lipsku, Vídni a v roce 1920 dokonce česky v New Yorku. V devadesátých letech 19. století vedle Prodané nevěsty byla nejhranějším hudebním operním dílem českého původu. Blodek měl ještě před svým onemocněním rozpracovanou operu Zítek o čaroději krále Václava IV.

Vdova po Blodkovi požádala Bedřicha Smetanu o dokončení rozpracovaného díla, což Smetana odmítl s tím, že jeho tvorba vychází z jiných hudebních kořenů. Nedokončená zůstala i opera Clarissa. Český hudební skladatel Vilém Blodek zemřel v Praze v prvý májový den roku 1874, ve věku nedožitých 40 let.

Autor: Erkul

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 154165
Osobností: 639204
Fotografií: 586528
Plakátů: 278326
Obsahů a biografií: 141217
foto

Komerční sdělení

Seznam DVD

Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

foto

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Záchvěv strachu (1983)

Záchvěv strachu
Ach, jaká škoda, že   Jaroslav Soukup svůj talent   pohřbil Majorem Maisnerem. Do   té doby točil kvalitní   filmy a zejména v   osmdesátých více >

Autor: topipig | Hodnocení: 10 / 10

Zmije útočí (2008) [TV film]

Lepší drátem do oka

Zmije útočí
Hodně dlouho jsem jsem   neviděl takovou sračku. Co   scéna, to nereálná situace.   Béčka mám rád, ale tohle   není ani déčko. Už nikdy

Autor: Kotell | Hodnocení: 1 / 10

Astronautova žena (1999)

Astronautova žena
Husí kůže od začátku do   konce. Film se snaží vzbudit   dojem, že ve vesmíru nejsme   sami a mimozemská civilizace   o sobě dává vědět v   více >

Autor: veverka-zrzka | Hodnocení: 8 / 10

Turnaj zabijáků (2009)

Turnaj zabijáků
Film bez příběhu. Je to jen   z celé řady prvoplánových   akčních vyvražďovaček,   kdy se anonymní hrdinové   masakrují mezi sebou.

Autor: hvezdyn | Hodnocení: 1 / 10

Dunkerk (2017)

Dunkerk
PRVNÍ DOJEM:Nu, profi práce   je tu vidět na každém   kroku. Jen nesmíte dumat nad   označením čehokoli a nad   zbraněmi. Také se mi nezdá,   více >

Autor: Pitryx | Hodnocení: 7 / 10

Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Vilém Blodek

Blodek Vilém

Naposled navštívené:
Vilém Blodek

Blodek Vilém

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.035/0.01