Cerven

Eliška Pleyová

Povolání:
Rodné jméno:
Eliška Plochová
Známá jako:
Eliška Plachová, Eliška Plechová
Národnost:
Narození:
8.7. 1910, Praha, Rakousko-Uhersko
Úmrtí:
8.9. 1942, Praha, Protektorát Čechy a Morava
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Jméno Elišky Pleyové (vlastním jménem Plochové) je dnes známé už jen opravdovým znalcům prvorepublikové kinematografie, přesto se tato půvabná herečka do světa filmu zapsala nejen svými rolemi, ale především tragickým osudem.
Přišla na svět v chudé rodině zámečníka Antonína Plocha (1875-1949) a jeho ženy Anny (1877-1942) ve stejném roce jako mnohem slavnější Adina Mandlová nebo Blanka Waleská. Rodiče vychovávali ještě čtyři dcery a tři syny, Eliška byla jejich nejmladším dítětem.
Po vyučení dámskou krejčovou byl už jen krůček do věhlasného módního salónu návrhářky Hany Podolské, kde se mladá dívka díky své pěkné postavě i pohledné tváři brzy stala manekýnkou Iškou.
Její půvaby neunikly ani režisérovi Machatému, který ji vyzval k účasti na konkursu ve Vančurově dramatu Před maturitou (1932). Známého spisovatele a scénáristu zaujala natolik, že jí místo role jedné z mnoha studentek nabídl přímo hlavní postavu profesorky Jansové.
V témže roce se objevila po boku Voskovce a Wericha jako nevěrná manželka v Honzlově komedii Peníze nebo život a manekýnku Inku si "střihla" ve slaďáku Děvčátko, neříkej ne!
V následujících letech představovala ve filmech většinou zavedené role manekýnek, tanečnic či dcerušek z vyšších společenských vrstev - Anita v ráji (1934), Velbloud uchem jehly (1936), Důvod k rozvodu (1937) nebo Dědečkem proti své vůli (1939).
Zřejmě nejvíce se nám, milovníkům pamětnických filmů, Eliška Pleyová vybaví v roli zvídavé a zvědavé majitelky módního salónu po boku Oldřicha Nového v dodnes velmi oblíbené komedii Dívka v modrém (1939).
Od poloviny 30. let se tato nevšední kráska vedle filmu věnovala i divadlu a operetě - debutovala v Novém divadle Oldřicha Nového, kde působila v letech 1936-39. I zde - v hudebních komediích byly její parketou veselé mladé dívky - Moje setra a já nebo Kavárnička a její příjemný alt je zachycen i na gramofonových deskách.
Pouhých 10 let trvala její filmová a divadelní kariéra, během níž ztvárnila dvacet jedna větších či menších rolí a naposledy (aniž by to kdokoliv tušil) zazářila - snad symbolicky - menší rolí modelky v melodramatu Okouzlená (1942), jejíž premiéry se však již nedožila.
Nečekanou a šokující zprávu o jejím náhlém skonu uvedla 8. září 1942 její rodina v periodiku Národní politika (shodou okolností i její maminka zemřela v r. 1942, ale bližší okolnosti nejsou známy). Smrt Elišky není dodnes plně objasněna, dle dostupných pramenů však měla tato krásná blondýnka spáchat sebevraždu skokem z okna nemocnice, kde byla hospitalizována. Stalo se tak v okamžiku, kdy se dověděla, že ji jde - jako přítelkyni aktivního odbojáře - zatknout gestapo. Kdo byl oním aktivním členem odbojové skupiny není (zatím) známo, stalo se to však v době krutých represí heydrichiády, nelze se tedy divit, že se Eliška rozhodla ukončit svůj život takto tragicky.
Bylo jí pouhých 32 let a věčný sen odpočívá na hřbitově v Bubenči...

Autor: Angelika2808

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 

TV Program

ČT1 - Na forbíně TM (2012) [TV pořad...

02:35 - 03:15

24 minut již uběhlo
16 minut zbývá do konce

ČT2 - K hudbě našich prapradědů

02:40 - 03:00

19 minut již uběhlo
1 minut zbývá do konce

NOVA - Na vaší straně

02:40 - 03:20

19 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

Prima - Solomon Kane (2009)

01:25 - 03:40

94 minut již uběhlo
41 minut zbývá do konce

Reklama
Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Eliška Pleyová

Pleyová Eliška

Naposled navštívené:
Eliška Pleyová

Pleyová Eliška