Jeremy Irons

Povolání:
Rodné jméno:
Jeremy John Irons
Národnost:
Věk:
70
Narození:
19.9. 1948, Cowes, ostrov Wight, Anglie, Velká Británie
 

 
Životopis (biografie) / Informace:
Od svého původního záměru stát se zvěrolékařem upustil poté, co propadl u přijímacích zkoušek a co se důvěrně seznámil s prostředím divadla, když jako kluk pro všechno pracoval v canterburském Marlowe Theatre. Studoval na prestižní Sherborne School v Dorsetu a herecké vzdělání získal na bristolské Old Vic Theatre School.

Profesionální herecké zkušenosti sbíral nejprve dva roky v zájezdovém souboru Bristol Old Vic Repertory. 1971 přesídlil do Londýna, kde vystřídal různá zaměstnání (úklid domů a údržba pouliční květeny), než byl angažován 1972-73 do role Jana Baptisty v inscenaci rockového muzikálu John-Michaela Tebelaka a Stephena Schwartze Godspell.

Vedle vystupování na scénách ve West Endu se uplatnil v TV seriálech The Pallisers (1975, Palliserovi), Love for Lydia (1977, Láska k Lydii) a Tales from Hollywood, ale do širšího diváckého povědomí se zapsal rolí malíře Charlese Rydera v TV dramatizaci románu Evelyna Waugha Návrat na Brideshead, která mu přinesla celosvětový úspech a nominace na Emmy, Cenu Britské akademie a Zlatý glóbus. Před film. kamerou debutoval úlohou choreografa Michaila Fakina v životopisném snímku o slavném tanečníkovi Nižinskij (r. H. Ross).

Výrazněji na sebe upozornil hned následujícím filmem, adaptací románu Johna Fowlese Francouzova milenka (r. K. Reisz), kde ztvárnil dvě duchovně propojené osoby: senzitivního herce Mika, který se osobně ztotožňuje s postavou londýnského šlechtice Charlese Smithsona, propadlého lásce k tajemné ženě, a je stejně přitahován k herečce (Meryl Streepová), která ji ztělesňuje. V síti milostních vášní, z níž se jen stěží hledá únik bez citových šrámů, uvízli i další film. hrdinové, jímž propůjčil Jeremy Irons svou smutnou tvář s vyčítavýma očima: Jerry, milenec manželky (Patricia Hodgeová) svého přítele (Ben Kingsley) ve film. přepisu hry Harolda Pintera Zrada (r. D. Jones); aristokratický intelektuál Charles Swann, obětující své těžce vydobyté společenské postavení kvůli lásce ke svůdné krásce se záhadnou minulostí (Ornella Mutiová), ve zfilmované části románového cyklu Marcela Prousta Swannova láska (r. V. Schlöndorff); úspěšný politik Stephen Fleming, jehož vztah k mladičké milence (Juliette Binocheová) mu zničí rodinné zázemí i politickou kariéru, v erotickém dramatu Posedlost (r. L. Malle). V roce 1996 zrežíroval televizní snímek Mirad, v němž si spolu se svou ženou také zahrál.

V roce 1984 se představil po boku Glenn Closeové a Petera Gallaghera na Broadwayi ve hře Toma Stopparda Skutečná věc (r. Mike Nichols) a za svůj výkon obdržel cenyTony a Drama League Award.filmu se vrátil až po třech letech, kdy vytvořil roli jezuitského misionáře otce Gabriela, který se snaží navzdory mocenským a obchodním zájmům šířit křesťanskou víru mezi amazónskými Indiány a neváhá se postavit na jejich obranu, v historickém dramatu Mise (r. R. Joffé).

Nejvyššího ocenění v podobě Oscara 1990 a Zlatého glóbu 1990 dosáhl díky úloze potomka dánské aristokratické rodiny Clause von Bülowa, obžalovaného z dvojnásobného pokusu o vraždu své ženy a poté zproštěného viny pro nedostatek důkazů, v dramatu podle skutečné události Zvrat štěstěny (r. B. Schroeder). Působivou kreaci předvedl také v roli židovského úředníka Kafky, oběti absurdit byrokratických mechanismů ve film. fikci ze života slavného pražského rodáka Kafka (r. S. Soderbergh).

Po rozvodu s herečkou Julií Hallamovou se jeho druhou manželkou stala 1978 herečka Sinead Cusacková, dcera herce Cyrila Cusacka. Se svým synem Samuelem vytvořil hlavní role v komedii podle knihy Roalda Dahla Danny, Světový šampión (r. G. Millar). Dvakrát pracovně pobýval v České republice v rámci natáčení filmů Kafka a Dračí doupě. 1998 byl v Londýně vyznamenán za celoživotní dílo Evropskou film. cenou Felixem.

S dalších významných filmů Jeremyho Ironse jmenujme např. Chinese Box (1997, r. Wayne Wang) a Muž se železnou maskou (Man in the Iron Mask, 1998, hr. Gerard Depardieu, Leonardo DiCaprio, John Malkovich), kontroverzní snímek Adriana Lynea Lolita (1997), And Now…Ladies And Gentleman (2001, r. Claudie Lelouch), Stroj času (The Time Machine, 2001, natočeno podle románu H.G.Wellse), Callas Forever (2001, r. Franco Zeffirelli), Poslední volání (Last Call, 2001, r. Henry Bromell, hr. Neve Campbell), Mathilde (2002, r. Nina Mimica). V roce 2004 se objevil se filmu Merchant of Venice (2004, r. Michael Radford, hr. Al Pacino) a v tomtéž roce natočil pod režisérskou taktovkou Ridleyho Scotta film Království nebeské (Kingdom of Heaven). Dále si zahrál ve filmech Fuška, Přiliš dokonalá podoba, M. Butterfly, Dům duchů, Smrtonosná past 3, Svůdná krása, Casanova. Propůjčil také hlas jedné z postav fenomenálně úspěšného animovaného filmu Lví král

Roku 2004 si zahrál po boku Annette Bening v opojné kombinaci rozpustilé komedie a důvtipného dramatu Božská Julie (režie István Szabó), kde se objevil v roli přitažlivého impresária Michaela Gosselyna

Autor: emons

Životopis (biografie) / Informace:
Jeho celé jméno zní Jeremy John Irons. Když mu bylo třináct, rodiče se rozvedli a on byl poslán do internátní školy. Jeho snem bylo stát se zvěrolékařem, ale u maturity propadl. Herecké vzdělání získal nna bristolské Old Vic Theatre School.
Do diváckého podvědomí se zapsal v dramatizaci románu Návrat na Brideshead, ale v posledních letech je znám z filmu Lolita ( 1997 ), Muž se železnou maskou v roli mušketýra Aramise nebo Dračí doupě ( 2000 ). V branži je pověsný svou arogancí a panovačností.
Má dva starší sourozence bratra a sestru. Manželství s herečkou Julií Hallam bylo anulováno a jeho manželkou je od roku 1978 herečka Sinéad Cusack, se kterou má dva syny Samuela a Maxe. Žije na irském venkově, kde si pořídil středověký hrad.


Autor: Serpentina

Životopis (biografie) / Informace:
Jeremy Irons sa narodil 19. septembra 1948 v mestečku Cowes na ostrove Wight. Svoju kariéru začal v Anglicku, v divadle Bristol Old Vie. Jeho účinkovanie v štvrti West End a v meste Stratford-upon-Avon bolo zavŕšené predstavením Richard II s divadelnou spoločnosťou Royal Shakespeare Company. Na Broadwayi debutoval v roku 1984 v predstavení hry Toma Stop-parda To je to pravé! (spolu s Glenn Close), za ktoré získal cenu Drama League Award a cenu Tony za najlepší herecký výkon. Irons hral v mnohých televíznych inscenáciách. Jeho výkon v seriáli Brideshead Revisited mu priniesol celosvetové uznanie a Zlatý glóbus za najlepší mužský herecký výkon, nominácie na cenu Emmy a BAFTA.
V roku 1996 režíroval a so svojou manželkou, herečkou Sinead Cusack, spoluúčinkoval vo filme Mirad. V roku 1997 bol Irons odmenený cenou Emmy za vynikajúci hlas za účinkovanie v dokumentárnom seriáli The Great War and the Shaping of the 20th Century. Jeho stelesnenie grófa z Leicesteru vo filme televízie HBO Elizabeth I (Alžbeta I.) z roku 2006 mu prinieslo cenu Emmy, Zlatý glóbus a cenu hereckej asociácie Screen Actors Guild za mimoriadny mužský herecký výkon v televíznom filme alebo krátkom seriáli. Na striebornom plátne sa predstavil napríklad vo filmoch Jerzyho Skolimow-ského Moonlighting (Fuška; 1982), Volkera Schlondorffa Swannova láska a vo filme Misia, kde účinkoval po boku Roberta de Nira. Irons hral spoločne s Meryl Streep vo filme Francúzova milenka (1981), za ktorý bol nominovaný na cenu BAFTA. Jeho výkon vo filme Davida Cronenberga Príliš dokonalá podoba (1988) mu priniesol cenu za najlepší mužský herecký výkon od združenia newyorských kritikov New York Film Critics Circle a kanadskú filmovú cenu Genie. Irons si zahral znovu po boku Glenn Close vo filme Zvrat šťasteny. Za tento výkon získal v roku 1990 Oscara a Zlatý glóbus za najlepší mužský herecký výkon.
Za posledné dve desaťročia Irons pracoval okrem iného na filmoch Kafka Stevena Soderbergha, Dom duchov Billeho Augusta, v akčnom filme Smrtonosná pasca 3, v ktorom sa predstavil aj Bruce Willis, vo filme s Annette Bening Božská Júlia režiséra Istvána Szabóa, v Kupcovi benátskom (spoločne s AI Pacinom) v réžii Michaela Radforda, vo filme Ridleyho Scotta Kráľovstvo nebeské a vo filme Davida Lyncha Inland Empire. V roku 1994 Irons prepožičal svoj hlas postave Scara z animovaného filmu Leví kráľ. V Ironsovej hereckej kariéry i naďalej hrá významnú úlohu aj divadlo.
katalog 17.ArtFilmFestu 2009/198

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 
Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 154551
Osobností: 639994
Fotografií: 588812
Plakátů: 279758
Obsahů a biografií: 141612
foto

Komerční sdělení

Seznam DVD

Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

foto

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Rédl (2018) [TV seriál]

Rédl
9 + 1 za kecy zapšklých   dědků, kterým Rédl šlápl   na kuří oko. Film je   skvělý, příběh, herci i   atmosféra. Quality TV lze   realizovat i u nás, bravo!

Autor: jirry | Hodnocení: 10 / 10

S láskou Vincent (2017)

S láskou Vincent
Úžasný impresionistický   "animák", zajímavě   ochucený pátráním po   možných příčinách van   Goghova podivného úmrtí.   Originální pocta neméně   originální osobnosti a   divácký bonbónek v jednom!

Autor: green-tea | Hodnocení: 9 / 10

Disaster Movie (2008)

Disaster Movie
Nejhorší film podle IMDb a   já myslím, že horší by se   našli, dokonce by se nemuselo   chodit daleko, tvůrci tohohle   mají na svědomí několik více >

Autor: Vlnik | Hodnocení: 5 / 10

Anihilace (2018)

Anihilace
Slušná hudba. Jako vždy mne   iritovaly retrospektivy,   dvacet dolů, a blbě   vyprávěný příběh. Taky   dvacet dolů. Jak mám tipovat   kdo více >

Autor: Pitryx | Hodnocení: 4 / 10

Alien Outpost (2014)

Alien Outpost
Tak je to skutečně   odpadkový film. Hloupá   kamera, hloupé scény a   kecání do alelujá. Avšak   nedá mi to, abych kladně   neohodnotil více >

Autor: Pitryx | Hodnocení: 2 / 10

Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Jeremy Irons

Irons Jeremy

Naposled navštívené:
Jeremy Irons

Irons Jeremy

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2019, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.046/0.014