D.W. Griffith

Rodné jméno:
David Llewelyn Wark Griffith
Známý jako:
David W. Griffith; David Wark Griffith; Lawrence Griffith; Granville Hicks; Captain Victor Marier; Irene Sinclair; Roy Sinclair
Národnost:
Narození:
22.1. 1875, LaGrange, Kentucky, USA
Úmrtí:
23.7. 1948, Hollywood, Kalifornie, USA
Životopis (biografie) / Informace:
Jeden z otců zakladatelů americké kinematografie David W. Griffith, celým jménem David Llewelyn Wark Griffith, se narodil v La Grange, malé farmářské osadě poblíž Louisiville ve státě Kentucky. Vyrůstal společně se svými šesti sourozenci v rodině plukovníka Jacoba Warka Griffithe. V době narození D. W. Griffithe byl plantážníkem, dříve prospektorem a občas, i když neměl licenci, prodával v blízkém okolí léky. Mezi místními osadníky byl znám jako Uřvaný Kuba.

Podstatnou byla i skutečnost, že bojoval proti unionistickým vojskům a velel jízdní jednotce Konfederace. Na syna měla jeho výchova podstatný vliv, když jej seznamoval s klasickou literaturou a předčítal mu z Shakespearova, Dickensova i Longfellowa díla. V dětském věku jej také seznámil s předchůdcem filmů, když jej vzal na představení laterny magiky. Důsledně vedl synovu výchovu v duchu jižanského rasismu.

V deseti letech D. W. Griffith otce ztratil, když náhle zemřel. V roce 1890 se s rodinou přestěhoval do Louisville, kde prošel několika profesemi. Postupně byl prodavačem knih, řidičem výtahu, dopisovatelem a posléze i novinářem pro místní Louisville Courier-Journal. Odtud už měl jen krůček k divadlu. U divadla se prosazoval velmi pozvolna v menších a malých rolích. Vystupoval pod jménem Lawrence Griffith. Sám kdesi uvedl, že jako kulisák byl přítomen jednomu z vystoupení Sarah Bernhardtové. Malý plat jej přiměl k opakujícím se úvahám, které vyústily v rozhodnutí, že se stane spisovatelem a zkusí své štěstí v Kalifornii. Po Kalifornii se pak vydal za štěstím do New Yorku, kde se mu podařilo zakotvit u menších filmových společností, které rychle vznikaly a také rychle zanikaly.

U filmu si již v té době vyzkoušel leccos a od psaní prvních scénářů se pustil v roli režiséra do realizace svých záměrů a nápadů. Griffithův nástup byl doslova raketový, když od svého prvního short filmu s vše slibujícím názvem The Adventures of Dollie /1908, Dolliino dobrodružství/, natočil jako režisér během jednoho roku takřka třicítku filmů. Po nekonečné sérii patnáctiminutových filmů, které často byly dramatizacemi biblických příběhů, zvažoval i něco většího. Po roce 1912 již měl k dispozici i své dvorní herce - Mary Pickford, Lillian Gish, Marka Sennetta a další. První skutečně celovečerní film, který Griffith jako režisér natočil byl film The Birth Of Nation /1915, Zrození národa, podle novely a sc. Thomase F. Dixona jr.: The Clansman/. Do té doby se žádný režisér do tak ohromného úkolu nepustil. Výroba tohoto filmu stála závratných 110 000 dolarů.

Z Griffithe se stal nakonec milionář, když si podle smlouvy odnesl svých 10 % ze zisku, který dosáhl částky 19 miliónů dolarů. Dnes je tento film hodnocen jako výslovně rasistický a jeho uvádění se neobejde bez řady vysvětlivek. V době vzniku byl přijímán bez rozpaků, jelikož byl v souladu s tehdy obecně šířenými rasistickými názory. Griffith se kdesi vyjádřil, že nechtěl znečistit celuloid černošskými herci, tak jejich role svěřil bělochům s načerněnými tvářemi. Film je do jisté míry i ódou na Ku-klux-klan a jeho roli po válce Jihu proti Severu. Konečně Ku-klux–klan film používal ke své propagaci ještě na závěr minulého století.

Následující velkofilm Intolerance: Love´s Strungle Throughout The Ages /1916/, známý jen pod titulem Intolerance, byl směřoval pro změnu proti Židům. Film se nesetkal s velkým ohlasem a stal se kasovním propadákem. Griffith se postupně dostával mimo hlavní filmový proud. V roce 1930 natočil svůj první zvukový film Abraham Lincoln /1930/, po kterém se ještě pokoušel vzkřísit svou zašlou slávu filmem The Struggle /1931, Zápas/. Poslední léta svého života prožil v ústraní, ve stínu filmových velikánů, jakými byli Charlie Chaplin nebo John Ford.

Posledních dvacet let svého života Griffith přežíval důsledně v alkoholickém omámení a výjimečně se světu zjevil, když měl převzít některou z cen za přínos filmu. D. W. Griffith zemřel v Hollywoodu 23. července roku 1948 na následky mrtvice, ve věku 73 let..

Erkul

Autor: Erkul

Životopis (biografie) / Informace:
David Llewelyn Wark Griffith se narodil 22. ledna 1875 v La Grande ve státě Kentucky v USA. Jeho otec byl vojákem, v hodnosti plukovníka se zúčastnil americké občanské války. Po jeho smrti, zemřel v roce 1882, se rodina potýkala s finančními problémy, což postupně vyústilo, v roce 1889, k opuštění hospodářství. Ve městě Louisvill si Davidova matka otevřela penzión, ale ani ten nedokázal rodinu zabezpečit, a tak se i čtrnáctiletý David musel, jako prodavač v galanterii a knihkupectví, podílet na financování rodiny. V oblast umění začínal nejprve jako dramatik a v malých rolích se objevoval i na divadelní scéně.

V žádné z těchto činností však výraznějšího úspěchu nedosáhl. V roce 1906 se oženil s Lindou Arvidsonovou a rok na to se stěhují do Kalifornie, kde se pokoušel prosadit jako scenárista. Při obcházení studií se setkal s producentem Porterem, který mu nabídl roli ve filmu Rescued from an eafle’s nest (1907). V roce 1908 již D. W. Griffith režíruje svůj první film, pro společnost American Mutoscope and Biograf Company (známá pod názvem Biograph) natáčí The adventures of Dollie (Dollyina dobrodružství, 1908). Jako režisér je podepsán i pod prvním filmem natočeným společností Biograph v Hollywoodu, jedná se o snímek In Old California (Stará Kalifornie) z roku 1910. V následujících letech točí velké množství krátkometrážních snímků (přes 450), v té době nebylo ani zvykem točit celovečerní filmy. K tomu se propracoval až v roce 1914, kdy natáčí, snad vůbec první americký celovečerní film Judith of Bethulia (1914). Pro nezájem produkce pokračovat v natáčení těchto snímků, hlavně z důvodů vysokého rozpočtu, odchází Griffith, i s celým filmovým štábem, do společnosti Mutual/Realice-Majestic, v rámci něhož zakládá Fine Arts studio.

Zde natáčí D. W. Griffith svoje nejslavnější díla. Podle románu Thomase Dixona natáčí film The birth of a Nation (Zrození národa, 1915) vyprávějícím o americké občanské válce Severu proti Jihu. I přesto, že je tento snímek považován, hlavně technikou filmové práce, jako základ moderní americké kinematografie, svým obsahem je značně kontroverzní. Jako rasistický, obhajoba Ku-Klux-Klanu a jiné, byl v mnoha zemích zakázán, a po uvedení v kinech se stal příčinou nepokojů. Na tato obvinění zareagoval, v následujícím roce, natočením filmu Intolerance (1916), kde se na pozadí čtyř různých obdobích lidské historie, ve starověkém Babylóně, v Judeji za života Ježíše, Francii 16. století a v současné Americe, zabývá problémem lidské nesnášenlivosti. Tento, téměř osmihodinový snímek, rozdělený do částí Pád Babylónu, Utrpení Ježíšovo, Bartolomějská noc a Matka a zákon, jež není vyprávěn postupně, ale jednotlivé příběhy se vzájemně prolínají, se však žádného většího diváckého, tudíž i finančního, úspěchu nedočkal, jeho rozpočet byl čtyřicetkrát vyšší než běžný film té doby. Kontroverzní Zrození národa a finanční krach Intolerance byl počátkem úpadku jeho filmové kariéry. Po těchto neúspěších odchází ze společnosti a navazuje spolupráci s studii Artcraft (část Paramountu) a s First National.

V roce 1920 zakládá, společně s Charlie Chaplinem, Douglasem Fairbanksem a s Mary Pickfordovou, společnost United Artists. Z tohoto období patří k jeho nejvýznamnějším filmům Broken Blossoms (Zlomený květ, 1919) v němž hlavní roli, mladé dívky jež utekla z domova před násilnickým otcem, ztvárnila Griffithova „dvorní“ herečka Lillian Gish. Snímek je ceněn, mimo jiné, i za dokonalé výtvarné zpracování. I přes částečné komerční úspěchy filmů Way Down East (Když bouře burácí, 1920) a Orphans of the Storm (Děti velké revoluce, 1921) je nucen společnost United Artists opustit a v roce 1924 se vrací jako režisér do Paramountu. Zde sice pokračuje v natáčení, ale jeho následná tvorba již nedosahuje kvalit děl předchozích. Po příchodu zvukového filmu režíruje životopisný snímek Abrham Lincoln (1930) a film The Struggle (Zápas, 1931). Tyto dva filmy však propadly a staly se příčinou Griffithova odchodu do ústraní. V příštích letech je však využíván jako poradce některými režiséry, spolupracuje např. na filmu San Francisko (r. Woody Van Dyke, 1936). V tomto období nečinnosti se, v roce 1936, rozvedl se svojí první ženou, a ještě téhož roku se žení s Evelynou Baldwinovou. Druhé manželství skončilo rozvodem rok před jeho smrtí. D. W. Griffith umírá na krvácení do mozku dne 23. července 1948, v Hollywoodu, ve věku 73 let.

Během své režisérské kariéry natočil D. W. Griffith více než 530 filmů, z nichž převážná většina je datována obdobím mezi léty 1908-1913, jednalo se o tzv. jednokotoučové filmy, jejichž délka nepřesahovala 60 minut. Mimo režie se objevoval, především v počátcích svého působení u filmu, i před kamerou. Byl velmi plodný i jako autor scénářů, např. jen v roce 1909, dle dostupných informací, bylo zrealizováno 107 jeho scénářů, a jak již bylo v počátcích filmu zvykem věnoval se, jako režisér, i produkční činnosti. I když obdržel Griffith, během svého života a i po své smrti, mnohá ocenění, diskuse o kontroverzním obsahu některých jeho filmů se vedou až do současnosti.

Autor: Hugin

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 

Fan klub

TV Program

ČT1 - Stůj, nebo se netrefím (1998)

21:00 - 22:34

54 minut již uběhlo
40 minut zbývá do konce

ČT2 - Odsun - Vertreibung

21:45 - 22:40

9 minut již uběhlo
46 minut zbývá do konce

NOVA - Víkend (2005) [TV pořad]

21:45 - 22:45

9 minut již uběhlo
51 minut zbývá do konce

Prima - 7 pádů Honzy Dědka (2012) [TV ...

21:35 - 22:50

19 minut již uběhlo
56 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 168277
Osobností: 664938
Fotografií: 659559
Plakátů: 316876
Obsahů a biografií: 155028
foto

Komerční sdělení

Seznam DVD

Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

foto

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Trhlina (2019)

Trhlina
Jsem velmi spokojen; je   vidět, že slovenští   filmoví tvůrci po letech   marných snah konečně   zúročili výsledky   dlouhodobé spolupráce s více >

Autor: pohledvenkova | Hodnocení: 7 / 10

Křemen (2007)

Křemen
V příběhu mně vadí dvě   věci: Příšerný patos a   zkreslená realita,   odpovídající spíše   jelcinovskému Rusku.   Finální masakr potěší,   Antonova neprůstřelnost   pobaví.

Autor: pohledvenkova | Hodnocení: 6 / 10

Americká nakládačka (2020)

Americká nakládačka
Vlastně taková obyčejná   komedie se Sethem Rodenem ve   dvojroli. Rozjezd byl trochu   pomalý a ani pak se tempo   nezrychlilo a nemohl jsem se   dočkat konce.

Autor: MildaX | Hodnocení: 6 / 10

Gimme Some Truth - The Making Of...

Dej mi trochu pravdy

Gimme Some Truth - The Making Of John Lennon
Album Johna Lennona "Imagine"   patří k mým   nejoblíbenějším. Z   nahrávání v roce 1971   vznikly dva dokumenty,   známější "Imagine The více >

Autor: curil

Dobrodružství do neznáma (2019) ...

Dobrodružství hledání neprobádaného

Dobrodružství do neznáma
V současném   přetechnizovném,   změřeném, prozkoumaném   světě se už přeci v   žádném případě nedají   najít místa, kam dosud   více >

Autor: jmenuji.se.libor | Hodnocení: 10 / 10

Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
D.W. Griffith

Griffith D.W.

Naposled navštívené:
D.W. Griffith

Griffith D.W.

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení