NOVĚ můžete filtrovat filmy a seriály také dle streamovacích služeb

Iveta Dufková

Povolání:
Národnost:
Věk:
55
Narození:
4.4. 1965, Znojmo, Československo
Životopis (biografie) / Informace:
Iveta Dufková se již v čase základní školní docházky stala členkou Kühnova dětského sboru Praha a poté absolvovala pražskou Státní konzervatoř v oboru klasický zpěv. Dufková již v roce 1985 nastoupila do angažmá pražského Hudebního divadla Karlín a od té doby zde vytvořila řadu stěžejních rolí. Iveta na karlínských divadelních prknech debutovala rolí Hany Glavari z Lehárovy Veselé vdovy, k ní záhy přidala titulní postavu Rose Marie z Frimlovy stejnojmenné operety a doslova zazářila jako Saffi ve Straussově Cikánském baronu, což měli možnost ocenit i zahraniční diváci, neboť se tato velmi vydařená inscenace v režii O. Ševčíka stala velmi žádaným kusem velkého evropského turné.

Spolupráce s již jednou zmíněným režisérem O. Ševčíkem byla pro Dufkovou na počátku její umělecké kariéry u divadla velkým přínosem a dnes můžeme jednoznačně shrnout, že se stala v 9o. letech jeho dvorní operetní sólistkou, což s nezměrným úspěchem dokazovala nejenom jemu samotnému, ale také návštěvníkům divadla v zářných výkonech ať již jako Sylva Varescu v Kálmánově Čardášové princezně; coby Annina ze Straussovy Noci v Benátkách; Helena Zarembová z Nedbalovy Polské krve nebo jako kněžna Maria Anna Elisa z Lehárova Paganiniho.

Některé ze stěžejních rolí operetního repertoáru se Dufkové během její prozatím krátké kariéry poštěstilo nastudovat vícekrát, což dokazuje například postava Rosalindy ze Straussova Netopýra: ztvárněná na její domovské scéně v Karlíně tak dobře, že ji vynesla užší nominaci na Thálii, a znovu pak na scéně plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla, kde mimo jiné okouzlila diváky, kritiky i odbornou veřejnost v titulní roli hraběnky Marici ze stejnojmenné Kálmánnovy operety natolik, že si za ni vysloužila nominaci na Cenu Thálie taktéž.

O tom, že Dufková nezpívá zdatně jen operetu, ale skvěle umí podat výkon i na muzikálovém poli svědčí její výkon v roli Emmy Carew ve světově známém muzikálu Jekyll & Hyde. V současnosti lze I. Dufkovou na karlínském divadelním jevišti spatřit opět v postavě Sylvy Varescu z úspěšné Kalmánnovy Čardášové princezny, nejnověji nastudovanou maďarským režisérem Miklósem Gáborem Kerényiem. Přestože už má Iveta na divadle za sebou již celou řadu zářných výkonů, s uměleckou prací zdaleka nekončí, proto lze s jistotou očekávat, že další a možná ještě žárnější výkony na ni a potažmo i na nás v budoucnu čekají.

Iveta Dufková získala příležitost zahrát si, popřípadě účinkovat i před filmovou či televizní kamerou. Vyjma několika reklamních spotů či kampaní si oficiální debut Dufková odbyla v dnes již kultovní filmové absurdní crazy komedii s kriminální zápletkou režiséra I. Trajkova Kanárská spojka, kde si zahrála přítelkyni hlavního hrdiny, trojbarevnou dívku.

I když se Dufková od té doby čas od času před kamerami znovu objevila, vždy se jednalo většinou o party pěveckého charakteru, jak tomu bylo například v životopisném seriálu o Karlu Hašlerovi natáčeném I. Paukertem pod názvem Pražský písničkář nebo v hudebně zábavném pořadu stejného režiséra nazvaném Silvestrovské sny Jiřiny Bohdalové. Před kamerou stojí Dufková ale též sama za sebe; dokonce již dvakrát při Cenách Thálie a v jednom případě jako host u diváků oblíbené talk show K. Šípa Všechnopárty.

Ano, Iveta Dufková se v poslední době stává známou i díky kamerám, ale ačkoliv má na svém kontě již několik účinkování v pořadech či programech nenáročného charakteru na velkou roli s hereckou příležitostí teprve čeká. Vzhledem k Ivetině mladému věku, přirozené kráse i silnému hlasu doufejme, že si na režiséři vzpomenou a nabídnou jí plnohodnotný úkol s komplexním propojením jejího širokovrstvého talentu, v němž by vedle hereckého partu mohla na dostatečném prostoru potvrdit i své kvality pěvecké a taneční, přesně tak, jak nám to už léta dokazuje na poli operetním a muzikálovém.

Iveta Dufková zdaleka není jen operetní a muzikálovou divadelní umělkyní, když se čím dál více v poslední době na jevištích domácích i zahraničních profiluje též jako koncertní zpěvačka, ať v recitálech sólových nebo jako host v programech Orchestru Václava Hybše či jiných hudebních těles. Ostatně s již jednou zmíněným Orchestrem V. Hybše natočila Iveta, kromě hostování na jiných výběrech, již tři profilová alba. Na sólové album Zlaté hity operety navázala Dufková titulem S árií mládnout smíš, který byl jejím společným počinem s J. Černým a protože se tato deska setkala s nebývale příznivou odezvou u posluchačů a byla velmi rychle rozebrána, navázala na ni další, tentokráte nazvaná Slavné duety z operety. Obliba I. Dufkové u posluchačů na základě úspěchu výše uvedených desek stoupla o notný kus výš a protože poptávka po jejím hlase na zvukovém záznamu neutuchá lze s jistotou předpovědět, že další desky na sebe doufejme, nenechají dlouho čekat. Ivetino široké interpretační spektrum zahrnující v sobě všechny typy vokálních žánrů sopránového oboru, by si jistě zasloužilo zachovat i pro další generace, aby se mimo jejího operetního repertoáru, kterému doslova pěvecky vládne, mohl na dalších záznamových zařízeních objevit i dostatek árií z oblasti muzikálu, opery i původní písňové tvorby složené jí přímo na míru.

Iveta Dufková si svůj první titul a rovnou laureátský přivezla z Komárna z Mezinárodní pěvecké soutěže Franze Lehára r. 1993. Vyjma uvedeného úspěchu je Dufková také nositelkou Zlaté desky za třináctapůl tisíc prodaných nosičů alba Zlaté hity operety a dvakrát se již ocitla v úzké nominaci na Cenu Thálie v kategorii opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr. Poprvé se I. Dufková do finálového večera Thálie probojovala v r. 2oo3 svým výkonem v titulní roli Kálmánnovy operety Hraběnka Marica nastudované v Divadle Josefa Kajetána Tyla Plzeň a podruhé tomu bylo o rok později s rolí Rosalindy ze Straussova Netopýra inscenovaného Hudebním divadlem Karlín. Doufejme, že to Ivetě do třetice vyjde! ;-)

Herečka, tanečnice a zpěvačka Iveta Dufková se v umělecké branži pohybuje také jako dabérka převážně u animovaných filmů, popřípadě u snímků určených pro dětského a dospívajícího diváka. Iveta Dufková je bývalou manželkou reprezentačního basketbalisty a filmového produkčního Miroslava Glavanakova.

Audiografie (pěvecká): 1995 – Dufková Iveta: Zlaté hity operety; 1999 – Černý Josef: S árií mládnout smíš; 2oo3 – Zlaté operety; 2oo7 – Dufková Iveta & Černý Josef: Slavné duety z operety; …

Divadlografie (umělecká): 1987 – Franz Lehár: Veselá vdova (Hana Glavari); 199o – Rudolf Friml: Rose Marie (Rose Marie); 1991 – Johann Strauss, ml.: Cikánský baron (Saffi); 1992 – Emmerich Kálmán: Čardášová princezna (Sylva Varecsu); 1993 – Johann Strauss, ml.: Noc v Benátkách (Anina); 1994 – Franz Lehár: Paganini (kněžna Marie Anna Elisa); 1996 – Oskar Nedbal: Polská krev (Helena Zarembová); 1997 – Johann Strauss, ml.: Netopýr (Rosalinda); 2ooo – Fritz Löhner & Ludwig Henzer: Země úsměvů (Liza); 2oo4 – Johann Strauss,ml.: Netopýr (Rosalinda); 2oo5 – Frank Wildhorn & Steve Cuden: Jekyll & Hyde (Emma Carew); 2o11 – Emmerich Kálmán: Čardášová princezna (Sylva Varecsu); …

zdroj: Daniel Rubeš - Lexikon osobností české a slovenské republiky

Autor: řepešínský

Životopis (biografie) / Informace:
Narodila se na Moravě, ve Znojmě. V době školní docházky byla členkou Kühnova dětského sboru v Praze. Absolvovala Státní konzervatoř v Praze roku 1989 ve třídě prof. Antonie Denygrové (sólistky ND) v oboru klasický zpěv.

Od roku 1985 je v angažmá v Hudebním divadle Karlín. Od té doby zde vytvořila řadu stěžejních rolí. První velkou rolí byla Hana Glavari v Lehárově Veselé vdově (1987) a Rose Marie ve Frimlově stejnojmenné operetě (1990). Zvláště zdařilá byla její Žofka (Saffi) ve Straussově Cikánském baronovi, s kterou absolvovala zahraniční zájezdy s karlínským divadlem v Německu, Nizozemsku a Itálii. Koncertně vystupovala samostatně v Německu, Itálii, Nizozemsku, Vídni aj.

Má nastudovány také některé operní party - Gildu z Verdiho Rigoletta, Violettu z Traviaty aj. Získala první cenu v Mezinárodní pěvecké soutěži F. Lehára v Komárně (1993). V HDK vystupovala ve stěžejních rolích operetního repertoáru - Sylva Varescu v Kálmánově Čardášové princezně, Annina ve Straussově Noci v Benátkách, kněžna Anna Elisa v Lehárově operetě Paganini, Helena v Nedbalově Polské krvi, Rosalinda ve Straussově Netopýrovi (1997, 2004), titulní role v Kálmánově Hraběnce Marici, Líza v Lehárově Zemi úsměvů aj. Za roli hraběnky Marici, v které vystupovala v Divadle J. K. Tyla v Plzni, získala nominaci na cenu Thálie 2003. Její soprán zní z CD a kazetové nahrávky Zlaté hity operety, kde ji doprovází Orchestr Karla Hybše.

Její kariéra je též spojena s filmem, televizí, dabingem a reklamou.


Zdroj HDK

Nový publicista: :
Nelíbí se vám tento životopis? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište.


 

TV Program

ČT1 - Dobré ráno (1993) [TV pořad]

02:15 - 04:45

133 minut již uběhlo
17 minut zbývá do konce

ČT2 - Na moll

04:20 - 04:59

8 minut již uběhlo
31 minut zbývá do konce

NOVA - Ordinace v růžové zahradě 2 (2...

03:45 - 04:45

43 minut již uběhlo
17 minut zbývá do konce

Prima - Prostřeno! (2010) [TV pořad]

03:40 - 04:59

48 minut již uběhlo
31 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 168629
Osobností: 665523
Fotografií: 662032
Plakátů: 317966
Obsahů a biografií: 155422
foto

Komerční sdělení

Seznam DVD

Potřebujete si udělat pořádek ve filmech? Tak právě pro Vás je tu tento program.

foto

Filmová škola

Staňte se hercem, herečkou.

foto

Poslední komentáře

Přejezd Kassandra (1976)

Přejezd Kassandra
Klasika spadající do   stejného ranku filmů jako   Aféra Concorde nebo Posádka   v ohrožení. Delší rozjezd,   jasná definice hodných a   zlých, více >

Autor: Frolíček | Hodnocení: 8 / 10

6 Underground: Tajné operace (20...

6 Underground: Tajné operace
´Jednotka 6´ je snímek   Michaela Baye vyrobený pro   Netflix vyprávějící   příběh skupiny agentů,   kteří dosáhnou   spravedlnosti odstraněním více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 9 / 10

Specialisté (2017) [TV seriál]

phs

Specialisté
celkem spokojenost, i kdyz na   Martina Dejdara jsem si v teto   roli musela zvykat. Na koho si   ale asi nezvyknu je ta nova   slecna s ocima jak vyvaleny   tele, neda se na ni vubec   koukat ????

Autor: hppp | Hodnocení: 6 / 10

Vítězný lid (1977)

Jak lid zvítězil

Vítězný lid
Dvouhodinový rádoby   velkofilm o Vítězném   únoru. Klement Gottwald má   prapodivný akcent a   robotický styl mluvy. Třeba   tak opravdový více >

Autor: cmelak598 | Hodnocení: 3 / 10

1597: bitva u Myeongryang (2014)

1597: bitva u Myeongryang
Historických válečných   snímků z dávných dob   asijské historie vzniklo   nespočet, avšak lodních   bitev je kupodivu skutečně   jako šafránu. více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 7 / 10

Naposled navštívené:Přesunout nabok | Vymazat historii
Iveta Dufková

Dufková Iveta

Naposled navštívené:
Iveta Dufková

Dufková Iveta

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení