Obsah filmu Zlaté dno
"Zlaté dno" byla česká filmová komedie režiséra Slavínského pro Lucernafilm a s našim nejpopulárnějším komikem
Vlastou Burianem v hlavní úloze, která se pokoušela jaksi pokračovat v cestě poměrně šťastné i slibně nastoupené touto dvojicí ve filmu
Ryba na suchu (1942). Burian má zde místy značnou volnost a příležitost k svému osobitému projevu, který ona část obecenstva, která se chodila do kina od plic zasmát, vždycky vděčně vítala. Protože
Vladimír Slavínský se pokusil zpestřit ve...
"Zlaté dno" byla česká filmová komedie režiséra Slavínského pro Lucernafilm a s našim nejpopulárnějším komikem Vlastou Burianem v hlavní úloze, která se pokoušela jaksi pokračovat v cestě poměrně šťastné i slibně nastoupené touto dvojicí ve filmu Ryba na suchu (1942). Burian má zde místy značnou volnost a příležitost k svému osobitému projevu, který ona část obecenstva, která se chodila do kina od plic zasmát, vždycky vděčně vítala. Protože Vladimír Slavínský se pokusil zpestřit ve scénáři jednoduchoučký námět, odpustil asi nejnáročnější divák přičinlivému režisérovi, že se tenkrát ocitl doslovně brzy na suchu sám, mnohem dříve, než ten jeho filmový Ryba.
Sotva se lze v tomto příběhu pro to zatrapené prostomyslné víko dohlédnout a dobrat toho zlatého dna, jimž měla být jistě dobrá, byť nenová myšlenka o vítězství úspěšné pracovitosti nad pohodlným zahalečstvím a zkušené pracovitosti nad nezralou touhou po snadném a laciném vyniknutí. Sedláčkův námět vypráví o osamělém venkovském živnostníčkovi, který je svými náročnými dětmi donucený se přestěhovat do Prahy a přinucený k neužitečné zahálce. Stesk po práci či zaměstnání, mísící se s nostalgickou touhou po prodaném papírnickém krámku přemůže však bývalého papírníka Putičku natolik, že se rozběhne hledat místo jako příručí a to všem tajně, aby děti nevěděly a při tom se seznámí s ovdovělou paní a zvelebí obchod této mladé vábné vdovičky.
Nakonec, když z bývalého přízemního venkovského obchodníčka je úspěšný velkoměstský podnikatel, jeho zatím zkrachované tři děti najdou u něho kajícně a rády útočiště i zaměstnání. Tento příběh bylo ovšem třeba dostatečně obohatit scénáristicky i režijně do té míry, že se nelze ani divit střídavému zdaru, s nímž se tak stalo. Jsou tu místa, jež rozveselí Burianovy diváky a místa, jichž sentimentalitu podtrhává ještě zbytečně dojemná hudba. Burianův projev je pozoruhodný i v tomto filmu, zůstává oním úhelným kamenem, s nímž stojí a padá celý film. Vhodnou a herecky zjevově nejšťastnější Burianovou partnerkou je zde Zita Kabátová, méně výrazné, ba až bezbarvé je zde mladistvé trio Ferbasová,Schránil a Streit, jehož umírněná hra byla kažena strojenou dikcí. Pěkné jsou zde figurky Filipovského a Marvana, byť jim nedávaly mnoho příležitostí.
Tu a tam zazní nějaké to knižně "papírové" slovo, které zrovna nezvyšuje přesvědčivost příběhu a některé scény a místa působí povědomě na diváka obtěžovaného pamětí. Ale ohlas třeba toho toreadorského zápasu s moderním patentním žehlícím prknem a jeho horolezecké výstupy na prožlukle strmou konstrukci, anebo scéna v koupelně moderního pražského činžáku a rozmanité slovní nápady a hříčky, výmluvně svědčily o tom, že si tady divák přišel na své. Nu, a nakonec o mnoho jiného tu ani nejde. Dobrá kamera Josefa Střechy, hudbu místy podbízivě jímavou složil Josef Dobeš.
Takže: vcelku nenáročná a tak zvaná lidová veselohra se silnějším důrazem na slůvko nenáročná. Ale hlavně, že nezarmoutí ani dnešního diváka, nechť již zásluhou spíše slovního než situačního humoru, nebo Buriana přijímaného vděčně už napřed. Je zajímavé, že diváci, kteří Buriana neměli moc rádi, zrovna tento film přijali na milost, snad tím, že zde "král komiků" hrál civilně a možná i pro ten sentiment. < Zobrazit méně
Autor: Asmodej, zobrazit všechny obsahy (4)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 24.5.2016
Excelentní scéna s žehlicím prknem /27/ se nedá zapomenout. Ne tak celý film, kde nebylo panu Burianovi dáno rozvinout plně komediální talent. Snímek jej spíše vážnějším zamyšlením nad hodnotami života dvou generací. Přesto se velkému komikovi povedlo do snímku pár svých věciček propašovat. Za to dávám plusy. Jinak je to vcelku průměrný film.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 4.10.2015
Jeden z mých nejoblíbenějších filmů s Burianem. Jenom se mi pokaždé zdá, že jde v podstatě o tři samostatné části. první se odehrává v malém městě, kde má pan Putička krámek, pak část, kdy je v Praze a zvyká si na tamní společnost a pak, když se nudí a začne pracovat v papírnictví paní Jarmily. Vždycky mě to uhodí do očí, jak je příběh rozdělen na tři tyto linie, jak kdyby se tvůrci nedokázali dohodnout, co vlastně chtějí a příběh pořádně prolnout. Co však zůstává ve všech liniích, to jsou hlášky, kterými Burian v roli Putičky častuje vlastní děti, zákazníky a každého, kdo na něj narazí.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 11.3.2015
Jak kdy
ta část s rozjížděním byznysu v papírnictví se mi líbí, ale předcházející děj včetně nudného boje s prknem a plkání ve vyšší společnosti mě tedy neoslovil.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 8.11.2013
Skvělý herecký koncert V.Buriana i když je to komedie není to tak vtipný jako většina jeho filmů ale i tak tam bylo dost vtipných i vážných scén.
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 29.5.2012
Film Zlaté dno je trochu symbolický v tom, že byl na dlouhou dobu filmem posledním, kde v hlavní roli hrál Vlasta Burian. Paralelně vznikal ještě snímek Ryba na suchu. Z filmů Vlasty Buriana v předválečné a válečné éře snímek řadím k tomu lepšímu. Zde už Burianova postava nemá tolik, řekněme infantilního humoru, jako mnohé dříve vytvořené postavy. Hraje majitele papírenského obchodu, který už má tři dospělé děti. Žena mu utekla a už celá léta hospodaří sám. A daří se mu. Jednoho dne se u něj objeví jeho děti a snaží se jej přemluvit, aby krámek prodal a přestěhoval se do Prahy. I nechá se umluvit a stane se. Nicnedělání mu však nevyhovuje a opět se vrátí k papírenské práci. Děti se s ním za to rozkmotří. Jeho novým působištěm je papírenský krám (dnes by to byla na Náměstí Jiřího z Poděbrad). Tento krámek provozuje Jarmila Valentová. Tuto roli vytvořila Zita Kabátová. Paralelně právě se sledováním tohoto snímku přišla zpráva o jejím skonu ve věku 99 let. Tak jsem si ji tímto snímkem i připomínal. Film Zlaté dno má nadčasový příběh a mohl by být natočen i dnes.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 23.2.2012
Film "Zlaté dno" mám rád pro jeho křehkost a lidskost, protože Vlasta Burián coby Cyril Putička je spravedlivý a chápající člověk a otec,žije skromně a váží si života, umí pokárat a zůstává milujícím otce. Jsou tam zábavná místa, třeba s tím žehlícím prknem.Libí se mi jeho partnerka paní Zita Kabátová.Je v tom cítit domov.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 13.2.2012
Děti doženou svojí starostlivostí svého tátu, k tomu, že zanechá svého obchodu a na penzi jen odpočívá. Ale člověk, který celý život poctivě pracuje si říci nedá, najde si novou ženu, zrenovuje v úspěšně prosperující obchod a dokonce ještě zaměstná své děti, kteří přišly o práci...
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 30.10.2011
Nejlepší film Vlasty Buriana. A přehlídka skvělých prvorepublikových herců.Mě se tento film nikdy neokouká.
Reklama
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 11.8.2011
Přes skutečnost, že Vlsta Burian všechny přehrál, dokonce i Marvana, nelze filmu upřít, že vytvořil s málem prostředku slušný film. Z dnešního pohledu mi poněkud vadila jakási přesladká idealizace živnostenského podnikáni. Kouzelné byly také menší i větši dětičky školního věku.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 7.8.2011
Sice protektorátní film ale velmi poučný o lásce k řemeslu a jeho provozování. Tady je jeho humor dost mírný.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film