Žebrácká opera (1953)

Žebrácká opera (The Beggar's Opera)
72 %
 
 

The Beggar's Opera

    Žánr: krimi / historický / hudební
    Země: Velká Británie
    Délka: 94 min.
„Laurence Olivier v klasickém anglickém muzikálu o loupežníkovi, který miloval příliš mnoho žen“
Ženy jej milovaly a on miloval je. Zvlášť ty dvě, Polly a Lucy, pro které byl vším. Kapitán MacHeath, okouzlující a galantní muž, skvělý společník a ještě lepší milenec. Dokázal i přepadení dostavníku a skásnutí jeho cestujících provést s takovou elegancí a lehkostí, že mu to snad nikdo nemohl mít za zlé. Tedy kromě úřadů, které na hlavu tohoto lupiče gentlemana vypsaly ohromující odměnu čtyřiceti liber. Může se někdo divit, že se našlo dost takových, kteří si na tuhle pěkně kulatou sumičku dělali zálusk? Spíš je div, že se MacHeathovi tak dlouho dařilo unikat. Jenomže tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu...

Tento vůbec první anglický muzikál pochází z pera dramatika Johna Gaye (1685-1732), který byl ve své době uznávaným básníkem, tvůrcem operních libret (psal je např. pro G. F. Händela) a autorem několika her, z nichž nejslavnější je právě Žebrácká opera. Hudbu, převzatou ze starých anglických melodií, aranžoval Johann Christoph Pepusch, premiéra byla 29. ledna roku 1728.
Žebrácká opera je duchaplnou parodií nejen na strnulé umělecké konvence své doby (na sentimentální romány, pastorální hry a romantické balady), ale i na italskou operní manýru. Je to však i skvělá satira na prohnilé společenské mravy a politické poměry, jejichž největším reprezentantem byl v té době především Robert Walpole, ministerský předseda vlády krále Jiřího I. Muž, jehož bohem byly peníze a za jehož vlády se dalo koupit vše, včetně cti a spravedlnosti.
Žebrácká opera neztratila svou aktuálnost dodnes, čehož důkazem jsou i další díla, která z ní vycházejí. Ať už je to Brechtova a Weilova Žebrácká opera, jejíž Mackie Messer je jen novým ztělesněním kapitána MacHeatse, či Pennies from Heaven Dennise Pottera.

V roce 1953 svěřili producenti režii tohoto filmu tehdy ještě zcela neznámému Peteru Brookovi, pro nějž byl tento snímek filmovým debutem. (Na své velké a známé filmy - Marat-Sade, Pán much či Mahábhárata - si musel ještě řadu let počkat.)
Jeho protagonistou je pochopitelně okouzlující Laurence Olivier, který také jako téměř jediný svou roli i odzpíval (pěvecké party ostatních herců byly svěřeny profesionálním zpěvákům).

režie:
Peter Brook
 
 
hraje:
Laurence Olivier (kapitán MacHeath), Dorothy Tutin (Polly Peachumová), George Devine (Peachum), Mary Clare (paní Peachumová), Hugh Griffith (žebrák), George Rose (první žalářník), Stuart Burge (první vězeň), Cyril Conway (druhý vězeň), Gerald Lawson (třetí vězeň), Athene Seyler (paní Trapesová), Stanley Holloway (pan Lockit), Daphne Anderson (Lucy Lockitová), Eric Pohlmann (hostinský), Yvonne Furneaux (Jenny Diverová), Kenneth Williams (hrnčíř Jack), Sandra Dorne (Sukey Tawdreyová), Laurence Naismith (Matt z mincovny), Patricia Raine (paní Slammekinová), Isabel George (paní Vixenová), Helen Christie (Betty Doxeyová), John Kidd (druhý žalářník), Felix Felton (guvernér), Denis Cannan (lokaj John), Terence Greenidge (kaplan), Billy Wells (kat), Margot Grahame (herečka), Eileen Harvey (mladá poutnice), Edward Pryor (Filch), Edith Coats (p. Coaxer (jako Edith Coates)), Max Brent (opilec), Mercy Haystead (Dolly Trull), Jocelyn James (Molly Brazen), Herbert C. Walton (3 žalářník (jako H.C. Walton)), Eugene Leahy (4 žalářník), Edgar Norfolk (5 žalářník), Oliver Hunter (1 tajemník), John Baker (2 dveřník), Madge Brindley (prodavačka ginu), Tamba Allenby (černošský poslíček)
 
 
námět:
John Gay (opera)
 
 
scénář:
Denis Cannan
 
 
kamera:
Guy Green
 
 
hudba:
Arthur Bliss
 
 
výprava-architekt:
Georges Wakhevitch
 
 
kostýmy:
Georges Wakhevitch
 
 
střih:
Reginald Beck
 
 
zvuk:
Peter Handford, Red Law
 
 
vedoucí produkce:
John Wilcox
 
 
produkce:
Laurence Olivier, Herbert Wilcox
 
 
text písně:
Christopher Fry
 
 
zvláštní efekty:
Wally Veevers
 
 
výprava:
William C. Andrews
 
 
dirigent:
Muir Mathieson
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.