reklama
 
ohodnotit

Zaostřit, prosím!

Žánr:
Rok:
1956
Délka:
80 minut
Premiéra v ČR:
25.12.1956
Popis / Obsah / Info k filmu Zaostřit, prosím!
POZOR SPOILER!

V kině dochází k závadě. Proto je divákům ukazováno, kdo vlastně všechno film dělá. Diváci volí okno, kam se má kamera podívat a výběr končí u okna Josefa Přehršleho. To je takový tichý a ušlápnutý účetní, který se chce oženit s dívkou, co vaří jen nudle, které on nemá rád. Jednoho dne volá vrchnímu účetnímu Pištorovi, ale hovor nějak přeskočí a vrchnímu je spíláno. Ten se domnívá, že Přehršle něco ví, a tak se kolem něj plazí. Žaluje řediteli a ten Josefa povýší - aA tomu narostou křídla namyšlenosti. Mudruje, kde se dá. A nakonec míní doma zakázat i nudle. To se ovšem nepovede. A navíc se Josef přizná řediteli k telefonickému omylu a je okamžitě zbaven všech funkcí.

Na Hovorkovu knihu „Ozvěny doby“ je z příkazu shora nutno napsat kritiku. Šéfredaktorovi se do toho nechce, a tak to hodí na kritika Pošahala. Ten je z toho naprosto dezorientovaný a hledá, co by kdo ke knize řekl. Nakonec tedy kritiku sesmolí a je shora pochválen. Jenže se pak od kamaráda dozví, že knihu četl ministr. A udělal gesto. Pošahal ihned zastavuje tisk kritiky a píše článek oslavný. Jenže si pak uvědomí, že není gesto jako gesto a vydává se přímo na ministerstvo vypátrat, co mělo znamenat.

Je nutno poslat někoho z kanceláře na brigádu na stavbu, a tak je vybrán účetní Macek. Na místě samotném je očekáván nový ředitel. Ten do auta vezme Macka a na stavbu přijedou společně. Zde kraluje účetní Dušek a Macka považuje za nového ředitele. A ten zase prochází inkognito stavbu a jen kouká, co se tu dělá. Vlastně spíše nedělá. Překvapení bude jistě veliké, až se ukáže, kdo je kdo.


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Zaostřit, prosím!
Filmová veselohra byla natočena na motivy satirických povídek Jiřího Marka. Film obsahuje tři příběhy, z nichž první vypráví o rychle skončené kariéře pana Přehršle, která byla vybudována pouze na falešné domněnce, že ví mnohé na ředitele závodu.

Druhý příběh si na příkladu mladého básníka, který se snaží prosadit se svou sbírkou básní, bere na mušku postoj literárních kritiků.

Třetí příběh nás zavede na stavbu, kde všichni čekají příjezd ředitele. Dojde však k záměně, díky níž ředitel nevidí vzorně připravený pořádek, ale naopak krutou realitu.

Všechny tři příběhy jsou sice satirickým obrazem doby nedávno minulé, ale ani zdaleka vám nebudou připadat neznámé.

Zdroj: FEX DVD


Popis / Obsah / Info k filmu Zaostřit, prosím!
Film ve filmu: komentátor zachraňuje technicky nevydařenou projekci a předvádí divákům natáčení satirických scének.
Krotký a opatrně kritický humor. Poslední role Vlasty Buriana, který zde hrál už za značných zdravotních potíží.

Autor/Zdroj: Březina Václav/Lexikon českého filmu


Obecenstvo se směje. A je třeba doznat, že je to smích jiného raženi, než jaký zazníval nad "Mužem v povětří", zlobící Kristinou a jinými znamenitostmi připravenými v naší filmařsko-humoristické kuchyni. Tentokrát se divák nesměje neuvěřitelnostem, nesměje se zle nad něčím, čemu nemůže dát své placet. Tentokrát se smích ozývá proto, že divák akceptuje obsah filmu.
Je známo, že kritik se může docela diametrálně rozejit s úsudkem filmového obecenstva, zrovna v poslední době se to stalo několikrát. Mohlo by se zdát, že tomu tak bude i v tomto případě. Ale ani široké obecenstvo nepřijímá vše bez výhrady v tomto filmu. Je s mnohým nespokojeno.
Není to v rozporu s tím, co jsme řekli o jeho živé účastí?
Satirický film Jiřího Marka a Martina Friče "Zaostřit, prosím!" se skládá ze tří samostatných, na sobě nezávislých povídek. Satirická střela je namířena na kariéristy, "vpravdě zásadové" literární kritiky a na neodpovědnou práci na stavbách. Ukázalo se - vlastně jen znovu potvrdilo - že princip kratších útvarů spojených do celku normální metráže má své nepopiratelné klady: že už předem zabrání autorům v nekonkrétním rozvádění a rozřeďování thematu za každou cenu, jenom aby se dosáhlo konvenční metráže. Umožňuje soustředit se bezvýhradně na určitý problém, bez velkých starostí jak to dramaturgicky zařídit, aby tento problém vystačil na celovečerní film, když je předem jasné, že naň nevystačí. A skutečně v povídkách "Zaostřit, prosím!" vidíme zhuštěnost a konkrétnost vyprávění, v němž detaily nehrají -- jak v naš3em filmu a zvlášť ve veselohrách často bývá - jen roli "nastavovací", ale skutečně dokreslují a doplňují základní problematiku.
Ne, ta skutečnost, že jde o tří povídky místo jednolitého příběhu, ta určitě diváka nejmíň znepokojuje.
Autoři se snad domnívali, že tři povídky v jednom filmu by asi na diváka nepůsobily dobře, a spojili je tedy rámcem. A k vykonání této rámařské povinnosti si vybrali samotné filmaře. Nejprve se divák dovídá o odvěkých sporech mezi scénáristou a režisérem a pak malý filmový štáb zaostřuje objektiv své kamery na tři odvětví našeho života - jakoby vytváří ty tři povídky.
Tohle tedy je, myslím, první kámen úrazu. Nejde o nápad sám; ten je dobrý. Ale jde o jeho provedení. To je hodně mechanické, nevynalézavé a místy až naivní. Už sám úvod, kdy L. Pešek v roli komentátora několikrát volá s plátna "Zaostřit, prosím!", působí, s odpuštěním, trapně. A tentýž dojem více či méně silně vzbuzuje celý rámec.
A to je tedy první věc, která diváka zaráží.
Ale rámec samozřejmě není to hlavní. Jaké jsou povídky? Tady už se musíme na věc podívat se dvou stran.
Tak především volba námětů. Zdá se, že jedna povídka objevuje Ameriku, druhá Kolumbovo vejce a třetí tajemství gordického uzlu. Nejde o to, že Markovy povídky jsou známé v tištěné i rozhlasové podobě. Ale o to, že jejich filmové zpracování nepovědělo nic nového, neukázalo žádné další a hlubší souvislosti každého z těch tři themat, takže každé thema vlastně ve filmu zůstává ojedinělou, uzavřenou záležitostí, nabývající charakteru výjimečnosti. Povídky ve filmu pozbyly zobecňující síly. Závažné myšlenky nepřecházejí k divákovu vědomí v takové podobě, aby je mohl dále aplikovat.
Domnívám se, že na téhle vadě má rovnoměrný podíl scénář i režie. Scénář "Zaostřit, prosím!" je příliš literární záležitostí, než aby dával předpoklad k vzniku dobrého filmu. Nelze jistě nic namítat proti principu čistě konversačních filmů (takové filmy se natáčely, natáčejí a natáčet budou) - je ovšem jasné, že filmová konversačka. má-li uspět, bude přece jen jiná než konversačka třeba divadelní, že nebude moci ignorovat to zvláštní, co má jen a jen film. Všecky tři povídky "Zaostřit, prosím!" (až na poslední, kde už se uplatňují i situace, převážně však ne dramaticky, ale jen faktograficky) jsou povídky konversační. Celý jejich vtip tkví v dialogu, obraz sám by divákovi nepověděl vůbec nic, byl by jen přehlídkou fotografií. Filmový obraz se tu stává jen přívěskem a doplňkem slova vyšperkovaným, pravda, několika skvělými hereckými výkony, komorními ukázkami znamenité herecké komiky, která, oč je v ní míň a nejmíň clownovství, o to má v sobě víc opravdového života (Pivec, Sovák, Brodský).
Všecko závaží filmu tedy leží na pravé polovině scénáře. Dialogům nelze upřít vtip, živost, postřeh. Ale bohužel je nutno upřít jim - filmovost. Nejlepším důkazem pro to je monolog kritika Pošahala. Ve filmu - i v té nejkonversačnější konversačce -- si může postava dovolit monolog jen ve velmi vzácných a odůvodnitelných případech. Pro Pošahalův monolog však odůvodnění není. Tady je důvodem jen - mechanický přepis povídky do filmu.
Tak je divák nakonec zklamán, třebaže se několikrát od srdce zasmál. Film mu nedal, co mu dát mohl. Nedal mu - kromě účasti s některými postavami a na některých situacích - patřičné zobecnění těchto postav a situací; nedal mu ani - kromě dialogů a některých hereckých výkonů - ani patřičný estetický zážitek vpravdě filmový. Divák si připadá tak trochu ošizen: šel do kina, a neviděl film.

Autor/Zdroj: Navrátil Antonín/dobová recenze


Film obsahuje tři příběhy, z nichž první vypráví o rychle skončené kariéře pana Přehršle, druhý si bere na mušku postoj literárních kritiků. Ve třetím se stavbaři chystají na návštěvu ředitele, ale místo vzorného “pořádku” jej čeká realita

Autor/Zdroj: /reklamní materiály videodistributora


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

59.5 %
6   - curil
7   - clara.bow
2   - Pitryx
3   - hvezdyn
5   - Agostino
6   - RM
8   - Misantrop
6   - AGAMEMNON
5   - REKBRIT
4   - Jean-Paul
6   - Faye
7   - melakara
6   - Nasudr
8   - satyr
6   - nick4
2   - ponorka.ba
5   - fred.appl
7   - dandysek
6   - Kycky
4   - Kmotr95

TV Program

ČT1 - Pod pokličkou (2006) [TV pořad...

02:00 - 02:25

24 minut již uběhlo
1 minut zbývá do konce

ČT2 - Nenasytný národ

02:00 - 02:25

24 minut již uběhlo
1 minut zbývá do konce

NOVA - Kriminálka Miami (2002) [TV se...

01:55 - 02:35

29 minut již uběhlo
11 minut zbývá do konce

Prima - Návrat komisaře Rexe (2008) [T...

01:45 - 02:45

39 minut již uběhlo
21 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 147896
Osobností: 626403
Fotografií: 561989
Plakátů: 266546
Obsahů a biografií: 135761

Poslední komentáře

Za každou cenu (2015)

PROCESOR!

Za každou cenu
Kdyby každý začal splácet   hypotéku jejich stylem, tak   je tady celkem veselo.   Jednoznačná lahůdka v   podobě atmosféry a   jednoduchého více >

Autor: PROCESOR | Hodnocení: 7 / 10

A jitra jsou zde tichá (2015)

Pořád dokola

A jitra jsou zde tichá
Jsem zvědavý, jestli se   jednou dočkám ruského   válečného filmu, kde se z   Němců nebudou dělat bojová   embrya a každý sovětský   člověk více >

Autor: patule | Hodnocení: 2 / 10

Drsná Planina (1979)

Sráděra

Drsná Planina
Všechno jinak,aneb jak to   bylo za bolševika...Ti   normální,kteří toužili po   svobodě,a chtěli pryč z   bolševického ráje jsou ti   špatní,a více >

Autor: zelenyraul | Hodnocení: 2 / 10

Setkání po letech (2016)

:D

Setkání po letech
Zahlíd jsem posledních asi   15 minut a jediný jak se to   dá okomentovat je :D :D   :D
Hlavně ta scéna s   hořícím a následně   vybuchnuvším více >

Autor: dreamerCZ | Hodnocení: 1 / 10

Doktor Martin (2004) [TV seriál]

Doktor Martin
Nejprve jsem viděl českou   verzi seriálu s Miroslavem   Donutilem a ta se mi líbila.   Proto jsem si nenechal ujít   reprízu anglického   více >

Autor: curil | Hodnocení: 8 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.044/0.016